Piektdien, 11.februārī, Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta direktore Linda Krasovska saņēma tikko ekspluatācijā nodotās jaunās mājas atslēgas topošajam Bērnu atbalsta centram "Dzintari" Salmu ielā 53 no SIA "Būvkompānija MBR" valdes locekļa Ulda Valdmaņa. Šonedēļ sākušies tehniskās pārvākšanās darbi, lai februāra beigās daļa Liepājas Bērnunama bērnu un darbinieku varētu šo māju sākt apdzīvot, informē sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Māja uzbūvēta lielākoties ar Eiropas Savienības, kā arī valsts un pašvaldības finansiālu atbalstu Deinstitucionalizācijas projekta "Sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide Deinstitucionalizācijas plāna realizēšanai" ietvaros.  Tajā tiks nodrošināts ģimeniskai videi pietuvināts pakalpojums astoņiem ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem vecumā no diviem līdz 18 gadiem.  Jaunajās mājās plānots uzlabot gan bērnu dzīves kvalitāti, gan orientēt centra darbu uz lielāku bērnu patstāvību, nodrošinot viņiem māju sajūtu drošā, ģimeniskā vidē.

Centrā kopā ar bērniem pastāvīgi būs atbalsta personāls – sociālais darbinieks, audzinātājs pa un aprūpētāji ,  kuri, līdzīgi kā ģimenes locekļi, nodrošinās bērnu pieskatīšanu, mācību procesu,  ārpusskolas aktivitātes, iepirkšanos, kopīgu ēst gatavošanu utt.

Mājas platība ir 275 kvadrātmetri, tajā būs četras istabiņas, koplietošanas telpa, virtuve, vannas istabas, telpas darbiniekiem u.c. Liepājā šī ir pirmā energoefektīva "pasīvā" dzīvojamā māja un arī pirmā pieredze Būvkompānijas MBR būvniekiem šādas ēkas būvniecībā. Ēkas būvniecība izmaksāja 659 404 eiro, taču ēkas uzturēšana izmaksās ievērojami  mazāk kā līdzšinējā Bērnunama ēka Labraga ielā 11.  Galvenā atšķirība no parastas ēkas ir mājas augstā siltumizolācijas un gaisa necaurlaidība, kas ļaus būtiski samazināt siltuma zudumus un uzturēt veselīgu klimatu. Ēka projektēta tā, lai tā vasarā nepārkarstu un ziemā neatdzistu, t.i. visa gada garumā valdītu komfortabls iekštelpu klimats. Mājas pagalmā ir āra terase un saimniecības telpas.

Bērnu atbalsta centrs "Dzintari" sniegs šādus sociālos pakalpojumus: ģimeniskai videi pietuvinātu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem vecumā no diviem līdz astoņpadsmit gadiem, kā arī īslaicīgu sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu krīzes situācijā nonākušiem bērniem. Pakalpojumu mērķis ir veicināt bērna pilnvērtīgu un vispusīgu attīstību, pēc iespējas respektējot viņa individualitāti un ievērojot viņa spējas un intereses. Centrā pastāvīgi būs vietas astoņiem bērniem, kuri šeit dzīvos līdz pilngadības sasniegšanai. Bērnu atbalsta centrs kalpos tik ilgi, kamēr Liepājā bērniem, kuri palikuši bez vecāku gādības, būs nepieciešama ārpusģimenes aprūpe.   

Šobrīd Liepājas Bērnunamā ar 20 bērniem vēl strādā 27 darbinieki, no kuriem daļa pāries darbā uz Bērnu atbalsta centru, kam viņi tiks attiecīgi sagatavoti un apmācīti Denstitucionalizācijas projekta ietvaros.  

Pārējie Bērnunama bērni līdz otras tādas pašas ģimeniskai videi pietuvinātas mājas uzbūvēšanai Kuldīgas ielā 20, kuru plānots uzsākt tuvākajā laikā, dzīvos divos izremontētos un pārplānotos trīsistabu un vienā divistabu dzīvoklī daudzdzīvokļu mājā Viršu ielā 9/11.