Šā gada Lieldienās ugunsnelaimes piemeklētajai koka ēkai Jaunajā ielā 11 ir interesanta vēsture. Vairāk stāsta vēstures pētnieks Gunārs Silakaktiņš.

Ēka celta deviņpadsmitā gadsimta beigās, visticamāk – 1896.gadā. Pirmie nama īpašnieki bija Liepājas gāzes fabrikas akcionāri. Tomēr visai drīz, 1901.gada jūnijā, franču gāzes fabrikas koncesionāri māju nodeva lietošanā Liepājas Sv.Trīsvienības vācu baznīcai, un tajā iekārtoja vāciskas izcelsmes atraitņu patversmi. Tā laika īpašumu piederības dokumentos gan norādīts, ka Jaunā iela (Neustrase) 9 un 11 piederējusi H. Bomeram, taču tā nav patiesība. Bomeri vai Bēmeri bija patversmes pārziņi.

Aiz mājas bija iekārtots plašs dārzs ar zemeņu dobēm, augļu kokiem un ogulājiem, putnu kūts un citas saimniecības ēkas, kuru darbnīcās gatavoja virves, uz spolītēm tina diegus, pat vārīja ziepes un lēja sveces. Visintensīvāk māju izmantoja 1907.–1913.gados, kad no Krievijas izceļojošās vāciski runājošās emigrantes tur varēja apmesties, gaidot kuģi uz Ziemeļamerikas Savienotajām valstīm.

Kopš patversmes pirmajām dienām mājai tik ļoti "pielipa" apzīmējums "Bomera azils", ka pat piecdesmitajos gados liepājnieki vēl atcerējās šo nosaukumu (asyl – vācisks arhaisms, asylum – angl. “patvērums").

Pēc Pirmā pasaules kara "Azils" kā īpašums tika reģistrēts uz Sv.Trīsvienības baznīcas vārda, taču līdzekļu trūkuma dēļ pārtrauca savu patversmes darbību 1929.gadā.  1939.gada oktobrī, kad vācu draudze pašlikvidējās, māju reģistrēja kā Latvijas Komercbankas īpašumu.

Kaut arī nesenais ugunsgrēks nodarījis ievērojamus postījumus, tomēr nav zaudēta elegantā "azila" eklektiskās koka fasādes, plašās verandas un kokā darinātie sīkplastikas elementi. Mājai, kurā tik daudzi kādreiz rada patvērumu, tagad nepieciešams risinājums, lai to atjaunotu.  

Redakcijas piezīme. Kā portālu informēja viens no Jaunās 11 dzīvokļu īpašniekiem – Verners Jankovskis, ugunsgrēka iespējamais iemesls ir noskaidrots, taču vēl jāsagaida apdrošinātāju atkārtotas ekspertīzes slēdziens, un tikai pēc tam varēs domāt par īpašuma atjaunošanu.