Ceturtdien, 11.oktobrī no Rīgas, Mākslinieku savienības darbnīcas, uz Liepāju beidzot tika atgādāts ar Liepāju saistītā* Brīvības pieminekļa autora – Kārļa Zāles – monuments.

Tā nākamā pagaidu mājvieta būs Liepājas muzeja** skulptūru dārzs.

Tiesa, izmēros visai iespaidīgo gaiša granīta pieminekli nemaz uzreiz ieraudzīt nevar – to no trim pusēm ieskauj pāraugušas tūjas. Taču, kā portālam irliepaja.lv sacīja muzeja direktore Dace Kārkla un apliecināja arī Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls, tūjas tiks "izņemtas".

Monumentu (Kārļa Zāles galvu, 1,10 m X 1,10 m) tēlnieks, Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības katedras vadītājs, profesors Bruno Strautiņš izgatavoja pēc tam, kad 1989.gadā Liepājas dome par godu tēlnieka simtgadei bija izsludinājusi metu konkursu, kurā uzvarēja Strautiņa un arhitekta Edgara Krūmiņa piedāvājums. Monumentu bija plānots uzstādīt Kārļa Zāles laukumā gandrīz pirms 30 gadiem. Taču, kā irliepaja.lv skaidroja Aigars Štāls, "tas bija Atmodas laiks, kad bija jānokārto vesela virkne citu lietu, tad nāca trakie deviņdesmitie, naudas maiņas, un tad jau arī bija klāt gadsimtu mija".

Visu šo laiku monuments atradās Mākslinieku savienības darbnīcā, kur, starp citu, savulaik strādājis arī pats Zāle.

Tikai 2014.gadā, pēc Bruno Strautiņa vairākkārtējiem lūgumiem Liepājas pašvaldībai savākt savu "mantu", dome pieņēma lēmumu vispirms sakārtot Zāles laukumu. Tika izstrādāts laukuma daļas (gar kanāla krastmalu, teritorijai starp Tramvaja tiltu un atpūtas centru "Libava") labiekārtošanas projekts. Lai projektu īstenotu, būtu nepieciešams ap 150 000 eiro, kas 2015. – 2016.gadā pašvaldībai neatradās.

Aigars Štāls: "Tad parādījās Tramvaja tilta rekonstrukcijas projekts, kurā pašvaldība mēģināja iekļaut arī krastmalas rekonstrukciju, taču tas netika akceptēts. Taču tagad ir Attīstības komitejas lēmums par tehnsikās dokumentācijas izstrādi Zāles laukuma rekonstrukcijai. Arī jau gatavis labiekārtojuma projekts zudībā neies, varbūt tas būs jāpielabo, jāpapildina, taču to varēs iekļaut rekonstrukcijas projektā."

Jau vēstīts, ka Pilsētas attīstības komitejas sēdē 4.oktobrī deputāti pieņēma lēmumu par tehniskās dokumentācijas izstrādi Kārļa Zāles laukuma rekonstrukcijai. Būvprojektam jābūt gatavam līdz 2019.gada rudenim, lai varētu pretendēt uz Eiropas fondu finansējumu. 2020.gadā varētu sākties laukuma rekonstrukcija.

"Muzeja dārzs jebkurā gadījumā ir skulptūras pagaidu mājvieta, lai arī cik ilgi tai tur vajadzēs atrasties," sacīja Štāls.

* Kārlis Zāle dzimis Mažeiķos, bet bērnību un pirmos 20 savas dzīves gadus aizvadīja Liepājā.

** Zāle kā būvamatnieka māceklis savulaik līdzdarbojies pie Liepājas muzeja žoga mūrēšanas, pirms diviem gadiem žogs atjaunots vēsturiskajā izskatā.