Domē izveidotā darba grupa, kas lemj par pieminekļiem un piemiņas vietām, tēlniekam Kārlim Zālem veidoto pieminekli vēlas redzēt viņa vārdā nosauktajā laukumā.

Bruno Strautiņa veidotā Kārļa Zāles monumenta atrašanās vieta būs Kārļa Zāles laukumā 30, proti, krastmalā starp Tramvaja tiltu un atpūtas centru “Libava”, portālam apstiprināja domes priekšsēdētāja vietniece Silva Golde.

Tā lēmusi izveidotā darba grupa un arī iepriekšējā sasaukuma domes Kultūras komisija atbalstīja ideju par pieminekļa uzstādīšanu.

Pilsētas Būvvalde jau sagatavojusi arhitektūras plānošanas uzdevumu teritorijas labiekārtojuma projektam Kārļa Zāles pieminekļa uzstādīšanai.

Cik izmaksās projekts un sekojoši projekta risinājumi, vēl nav zināms, tāpat kā tas, kad tieši piemineklis varētu tikt uzstādīts, portālam sacīja Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Iepriekš pilsētas galvenais arhitekts Indulis Kalns portālam sacīja, ka piemineklis ir tikai daļēji pabeigts un tikai daļēji par to ir samaksāts, tāpat vēl nepieciešams izgatavot postamentu un izstrādāt novietnes un labiekārtojuma arhitektūras daļu.

Aptuvenās izmaksas pieminekļa pabeigšanai un uzstādīšanai pēc Būvvaldes aprēķina bija Ls 13 806, 37. Šajā summā ietilpst Ls 9806,37 – postamenta izgatavošana, Ls 1700 – autorpiestrāde un autoruzraudzība, Ls 500 – makets, Ls 1500 – labiekārtojuma būvniecība.

Jau rakstījām, ka Liepājā augušajam Brīvības pieminekļa autoram Kārlim Zālem oktobra nogalē būs 125.gadu jubileja, savukārt šā monumenta arhitektam, liepājniekam Ernestam Štālbergam,  septembrī apritēs 130. gadskārta.

Kā jau iepriekš rakstīts, pērnvasar Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības katedras vadītājs profesors Bruno Strautiņš Liepājas domes priekšsēdētājam Uldim Seskam nosūtīja vēstuli, kurā informēja par to, ka 1989.gadā saistībā ar tēlnieka Kārļa Zāles 100.dzimšanas dienu Liepājas pilsēta izsludināja tēlnieka pieminekļa projektu konkursu, un šajā konkursā Bruna Strautiņa un arhitekta Edgara Krūmiņa piedāvājums ieguva 1.vietu.

Savā iesniegumā Liepājas mēram Strautiņš arī jautāja, vai Liepājas pilsētai ir interese un iespējas pieminekli novietot tam atbilstošā vietā.

Pieminekļa granītā kaltā portreta daļa kopš tās izgatavošanas glabājās Mākslinieku savienības darbnīcā Gaujas ielā, Rīgā, kur, starp citu, savulaik strādāja arī pats Kārlis Zāle. Pilsētas vadība ne piecus, ne desmit, ne piecpadsmit un pat ne divdesmit gadus pēc konkursa par pieminekli nav likusies zinis.

Atbildi uz savu 2012.gada 27.jūlijā domes priekšsēdētājam Uldim Seskam adresēto vēstuli, Strautiņš vēl šā gada sākumā nebija saņēmis.

Kā atceras konkursa kārtībā izraudzītais pieminekļa autors Bruno Strautiņš, par pieminekli, ko 1989. gadā pasūtīja Liepājas pilsētas izpildkomiteja, daļēji tika arī samaksāts, aptuveni 15 tūkstošus padomju rubļu.

Toreiz Rīgā granītā tika izkalta ap 1,10 m X 1,10 m liela Kārļa Zāles galva, un Ļeņingradā pasūtīts un arī izgatavots pieminekļa postaments.

„Tas bija laiks, kad bruka Padomju Savienība, un pieminekļi nevienu neinteresēja, tā arī postaments tur palika,” pastāstīja Strautiņš.

Lai pieminekli tagad varētu uzstādīt, nepieciešams ne tikai izgatavot jaunu, vietai, kur atradīsies monuments, atbilstošu postamentu, bet vajadzīga arī neliela autora piestrāde pašai galvai, kas gan jānolīdzina, gan jāpiemēro postamentam, turklāt viss jānogādā Liepājā. Kā atzina Strautiņš, visas izmaksas nevarētu pārsniegt divpadsmit tūkstoš latu.