Pie trim Liepājas namiem piestiprinātās plāksnītes ar mājas numuru un ielu nosaukumu krievu valodā joprojām nav noņemtas, nav arī zināms, kad tas varētu notikt.

Tikām referenduma par otru valsts valodu Latvijā organizētājs krievu nacionālšovinists un kādreizējais mītiņotājs Jevgēņijs Osipovs runā par jaunu plāksnīšu izvietošanu arī pie Rīgas namu fasādēm.

Valsts valodas centrs (VVC) Liepājā uzsācis trīs administratīvās lietvedības par sabiedrībai paredzētās informācijas sniegšanas noteikumu neievērošanu. Tas ir pārkāpums, par kuru var piespriest naudas sodu no 25 līdz 100 latiem.

Tomēr var izrādīties, ka plāksnītes pie namiem stāvēs tik ilgi, cik Osipovs, Kravcovs un citi, kas tās pielikuši, vēlēsies – valsts un pašvaldības iestādes un policija izrādās bezspēcīgas, jo kamēr VVC nebūs pierādījis, ka plāksnītes pielicis nama apsaimniekotājs vai īpašnieks, tās turpinās rotāt māju fasādes. "Kamēr netiks pierādīts, ka tās pielikta patvaļīgi, mums nav tiesību šīs izkārtnes noņemt," laikrakstam „Dienai” norādījis VVC Valodas kontroles nodaļas vadītājs Antons Kursītis.

Arī pašvaldības policijai nav tiesību ielu norādes noņemt. Kā „Dienai” skaidrojusi Liepājas Pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Ineta Mikute, ja saimnieks atsakās plāksni noņemt, pašvaldības policija nevar viņu piespiest to darīt!

Portālam pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Ainars Lūsis atzina, ka valodas jautājumus regulē likums, un tas ir pārāks par Administratīvo pārkāpumu nolikumu, kas regulē pašvaldības saistošo noteikumu pārkāpumus. Savukārt par likuma pārkāpumu sodīt pilnvarots VVC, nevis pašvaldības policija. Piedevām, kā atzina Lūsis, visos šajos gadījumos pašvaldības izstrādāto numurzīmju izvietošanas noteikumu pārkāpums nemaz neesot saskatāms!

No tā var secināt, ka Liepājā, Rīgā un citās Latvijas pilsētās var nākties sadzīvot ar ielu norādēm krievu valodā līdz katra gadījuma atsevišķai izskatīšanai VVC.

Nav arī zināms, vai kāds par šo pārkāpumu tiks sodīts, jo pierādīt, ka to izdarījis katra konkrētā nama īpašnieks, būs grūti, raksta „Diena”.

Protam, izņemot paša Osipova vainu, kurš plāksnes pielikšanu bija pārvērtis paša reklāmas šovā.