Piektdienas, 25. februāra, pievakarē piketam pie Krievijas ģenerālkonsulāta Liepājā bija sarosījies krietni lielāks skaits cilvēku, nekā pirmajā Krievijas iebrukuma dienā Ukrainā, kad pie ģenerālkonsulāta piketēja tikai divi liepājnieki. Tajā pašā laikā Čakstes laukumā diriģente Ilze Valce bija sasaukusi koristus, lai ar dziesmām paustu atbalstu ukraiņu tautai. Savukārt piektdien pulksten 11 dienā Liepājas Universitātes rektore Dace Markus aicināja iziet universitātes priekšā pie Latvijas un Ukrainas karogiem un, klausoties Ukrainas valsts himnu, klusējot paust savu protestu pret neticami barbarisko Krievijas uzbrukumu Ukrainai. Dienu iepriekš Ukrainas karogu pie ēkas pacēla arī pašvaldības administrācija.


Dziesmotu atbalstu ukraiņu tautai piektdien Čakstes laukumā pauda koristi Ilzes Valces vadībā. Foto no Facebook.com.


Pēc portāla irliepaja.lv rīcībā esošās informācijas Aleksands Vabelis pašvaldībā iesniedzis pieteikumu piketam pie Krievijas ģenerālkonsulāta arī svētdien, 27.februārī, laikā no pulksten 14 līdz 16.


Tas nozīmē, ka liepājniekiem nav vienalga, ka viņi vēlas paust savu attieksmi, taču šobrīd dara to vairāk vai mazāk stihiski, bez kāda, kas koordinētu un organizētu šīs akcijas. Piketiem nav scenārija, plākātu saturs ir katra paša ziņā, kas ir saprotams, ja katrs atbild tikai pats par sevi.


Tikai nevilšus rodas jautājums: kur pazudušas visas politisko partiju Liepājas nodaļas?

Kāpēc ne no mūsu pašu vietējās Liepājas partijas, ne no kareivīgi un patriotiski noskaņotajām "Rīgas" partiju nodaļām nav izskanējis neviens aicinājums pulcēties, lai atbalstītu ukraiņu tautu un nosodītu Krievijas agresiju? Šādu jautājumu portālam irliepaja.lv ir uzdevis viens no piketa dalībniekiem. Vai tiešām partiju dibināšanas un pastāvēšanas vienīgais uzdevums ir deputātu kandidātu sarakstu veidošana un priekšvēlēšanu aģitācija?


Atbalsts Ukrainai piektdien tika pausts arī pie Liepājas Universitātes. Foto no Facebook.com.


Piektdien pusdienlaikā, ejot garām Krievijas pārstāvniecības namam Liepājā, portāls irliepaja.lv sastapa tur vienu vienīgu piketētāju ar Ukrainas karogu ap pleciem, sarunājamies ar kādu garāmgājēju. Jautāta, kāpēc atroads šeit, sieviete atbildēja:


"Kā es varu nestāvēt? Vīra vecāki dzīvo Kramatorskā. Mana mamma zvanīja: "Es esmu pagrabā...",

vakar zvanīja no rīta, teica "Sācies karš, gribu no tevis atvadīties..."" Šos vārdus sakot, sievietes balss aizlūza, acīs – asaras. Izrādās piketētāja ir Anna, skolotāja no Ukrainas. Latvijā esot jau sešus gadus, atbraukusi kopā ar vīru un meitu. Anna ir no Zaporižjes, vīrs – no Doņeckas, kur joprojām dzīvo vīratēvs. "Viņš zina, kā bija, kad pilsētu okupēja".


Latvijā ģimene vispirms dzīvojusi Ventspilī, tagad – Liepājā. Meita šeit mācās skolā, vīrs strādā. Pati darbu vēl nav varējusi atrast, lai gan iemācījusies latviski un runā pat ļoti labi. Toties esot bijis laiks attālinātajā režīmā mācīties kopā ar meitu.


"Gribētu vēl kādu reizi būt savā dzimtenē, bet nezinu, vai varēšu."


Anna pie ģenerālkonsulāta solās atnākt arī pulksten 18. Zina, ka tad te būs vairāk ļaužu, pat no Ventspils cilvēki pošoties uz Liepāju.


Kā portālam irliepaja.lv pastāstīja vairāki piektdienas vakara piketa dalībnieki, iepretī namam zem Krimas liepā, pie kura plīvo Krievijas karogs, bija sapulcējušies ap 50 – 60 cilvēku ar plakātiem "Brīvību Ukrainai!", "Putins – fašists", "Putins=Hitlers" un citiem. Piketētāji arī skandēja saukļus "Putins – fašists", "Brīvību Ukrainai!". Sabiedriskais medijs lsm.lv, krievu valodā rakstot par piketu, nav pieminējis, ka


bija ieradušies arī divi provokatori, kuros piketētāji atpazina pazīstamos krievu nacionālšovinistus Jeļenu un Jevgeņiju Osipovus.

Kā pastāstīja viens no piketētājiem, viņi filmēja, fotogrāfēja un mēģināja provocēt sanākušos Ukrainas atbalstītājus. Kad abi tika atpazīti un skaļi nosaukti par provokatoriem, policijas darbinieki abus aizveda malā.


Papildināts. Arī svētdien, 27. februārī, pie Krievijas ģenerālkonsulāta pulcējās liels skaits piketētāju. Oficiālu piketu no pulksten 14 līdz 16 pašvaldībā bija pieteicis Aleksandrs Vabelis, kustības "Par!" pārstāvis, kurš kopā ar savu kolēģi Martinu Levuškānu pie konsulāta bija piketējis jau ceturtdien.


"Piketu rīkot plānojām jau sen, vēl pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, bet sarīkojām šodien," portālam irliepaja.lv atzina Uldis Zupa, partijas Liepājas nodaļas vadītājs.


Piketā tiešām bija pulcējušies daudzi "Par!" pārstāvji ar plakātiem, arī nevalstiskās organizācijas "Radi Vidi Pats" pārstāvji un daudzi citi liepājnieki. Piketētāju vidu šoreiz bija arī pašvaldības darbinieki un domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš ar kundzi. Tēlnieks Egons Peršēvics uz piketu bija atvedis arī paša veidoto Latvijas brīvības simbola – Mildas – interpretāciju. Ne velti, jo jau tad, kad Kārlis Zāle veidoja savu Brīvības simbolu – Mildu, viņš tajā iekodēja uzvaras dievietes Nīkes tēlu.


Šoreiz neviens provokators neiztraucēja piketa norisi. Daudzi neizklīda vēl ilgi pēc piketa oficiālā noslēguma un turpināja stāvēt zem Krimas liepām pretī diviem žogiem apvītajam namam ar Krievijas karogu mastā.