Portāls nesen saņēma pārdomu vērtu vēsti no brita, Liepājas universitātes vieslektora Krisa Heila, kurš ir šokēts par "briesmīgo kultūras vandalismu", ar ko sastapies Liepājā.

Runa ir par Vītolu ielas 30.namu, ko apsaimnieko uzņēmums "Namu serviss Apse" un kas pirms kāda laika tika siltināts.

Uz nama gala sienas, kas pavērsta Uliha ielas virzienā, pirms ēkas siltināšanas bija redzams 1961.gadā tapis dekoratīvs panno*) – apmetumā veidots zīmējums, kas attēloja Liepājas darbarūķus. Tagad šo panno aizsegusi akmens vate un apmetums.

Kā savā vēstulē portālam raksta Heils (Chris Hales) – biežs Liepājas viesis, jo lasa lekcijas Jauno mediju mākslas programmas studentiem Liepājas universitātē – nesen viņš bijis šokēts, ieraugot "briesmīgo kultūras vandalismu".

"Cik zinu, tā bija unikāla Liepājas kultūras mantojuma daļa, skaists mākslas darbs, neatkarīgi no tā ideoloģijas."

Vēstules autors vaicā, vai iespējams uzzināt ko vairāk, kā šāds vandalisma akts varēja notikt, izsakot cerību, ka varbūt šāda kauna lieta tomēr nav notikusi, un panno ir rūpīgi noņemts un pārvietots, piemēram, uz Liepājas muzeja fondiem.

Diemžēl jāapbēdina vēstules autors, jo tā tas tomēr nav noticis. Kā portālu informēja "Namu serviss Apse" valdes loceklis Jānis Egliens, gatavojoties Vītolu ielas 30.nama siltināšanai, ne nama iedzīvotājiem, ne apsaimniekošanas uzņēmumam ne reizi pat nav radies jautājums par to, ko darīt ar sienas panno. Līdz ar to nav bijusi arī nekāda diskusija. Siltināšanas projektu bez kādiem iebildumiem par to, ka rezultātā tiks aizklāts sienas panno, apstiprinājušas Liepājas būvvaldes amatpersonas.

"Panno palika zem siltinājuma," sacīja Egliens.

Tiesa, tad, kad siltināšana jau bija sākusies, par šo tēmu TV Kurzeme sagatavojusi sižetu, kurā pilsētas galvenā māksliniece Agita Ansule paudusi viedokli, ka panno būtu vajadzējis saglabāt. "Taču tad jau bija par vēlu kaut ko darīt – būvprojekts bija saskaņots, un darbi sākušies," atzina Egliens.

Portālam Ansule sacīja, ka " ieteikuma līmenī" esot runāts par panno saglabāšanu, taču "diemžēl tas netika ņemts vērā".

Vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš dekoratīvā panno aizklāšanu vērtē kā "vēsturei un kultūrai nedraudzīgu soli", atzīstot, ka "Liepājā nav lielas sajēgas par kultūras mantojuma saglabāšanu, arī šis piemērs par to liecina".

Acīmredzot kārtējo reizi jāsecina, ka neprotam nedz novērtēt, nedz saglabāt to, kas Liepājā ir patiešām vērtīgs un ar ko mēs varētu ieinteresēt arī pilsētas viesus un tūristus.

*) panno – sienas laukums ar gleznotu vai ciļņveida kompozīciju