Lai atvieglotu noklīdušu mājdzīvnieku identificēšanu un laicīgu atgriešanu pie saimniekiem, Liepājas pašvaldība atgādina, ka visiem suņiem līdz 4 mēnešu vecumam obligāti jābūt čipētiem un reģistrētiem Lauksaimniecības datu centra datubāzē, informē Liepājas domes sabiedrisko attiecību un mārketinga daļa.

Citu mājdzīvnieku reģistrācija ir brīvprātīga, bet tā būtiski atvieglo noklīduša mājdzīvnieka atgriešanu pie saimniekiem.

Pēc Lauksaimniecības datu centra informācijas, Liepājas pilsētā ir reģistrēti 3917 suņi. Tomēr pašvaldības dzīvnieku patversmē "Lauvas sirds" novērots, ka vairums noklīdušie suņi ir bez mikroshēmas; visbiežāk mikročips ir, bet nav reģistrēts, līdz ar to ir sarežģītāk atrast dzīvnieka saimnieku. Ik dienas sociālajos tīklos tiek publicēta informācija par noklīdušiem un atrastiem kaķiem. Visbiežāk arī kaķiem nav mikročips, kas palīdzētu atrast saimniekus daudz ātrāk.

2020.gadā no janvāra līdz 25. jūnijam dzīvnieku patversmē nonākuši 52 noklīduši suņi. Ja mājdzīvnieki būtu apzīmēti ar mikroshēmu un reģistrēti datubāzē, īpašnieki par savu mājas mīluli informāciju saņemtu iespējami ātrā laikā – pat pusstundas laikā kopš mājdzīvnieka nogādāšanas dzīvnieku patversmē. Turpretī neapzīmēti mājdzīvnieki nereti patversmē pavada pat 7 dienas, kamēr tiek atrasts to īpašnieks.

Aicinām iedzīvotājus būt atbildīgiem un veikt dzīvnieku mikročipēšanu un reģistrēšanu, tādējādi novēršot nevajadzīgu uztraukumu un neziņu gan mājas mīluļiem, gan pašiem saimniekiem. Ja mājdzīvniekiem ir tendence klaiņot, noderīga būtu arī kaklasiksna ar žetonu, kurā atrodama saimnieka kontaktinformācija.

Mājdzīvnieka apzīmēšanu jeb mikročipēšanu var veikt pie ikviena praktizējoša veterinārārsta. Pakalpojuma maksa ir atkarīga no veterinārārsta pakalpojumu cenrāža.

Būtiski uzsvērt, ka pēc mikročipa ievadīšanas, mājdzīvnieks ir jāreģistrē. Mikročipa ievadīšana pie vetārsta nenozīmē, ka mājdzīvnieks automātiski ir reģistrēts Lauksaimniecības datu centra (LDC) datu bāzē. Tāpēc suņu īpašniekiem ir jāpārliecinās, vai viņu mīlulis ir reģistrēts LDC datu bāzē. To var izdarīt,  ielogojoties LDC datu bāzē caur latvija.lv. 

Mājdzīvnieka reģistrācija datubāzē ir maksas pakalpojums – tā ir vienreizēja maksa 3,50 eiro apmērā.

Mājdzīvnieku reģistrāciju var veikt elektroniski Lauksaimniecības datu centra portālā www.ldc.gov.lv, gan valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv.

To var izdarīt arī klātienē Liepājas pašvaldības administrācijas Vides nodaļā. Dzīvnieka īpašniekam jāuzrāda personas apliecinošs dokuments un dzīvnieka pase, kā arī maksājuma apliecinošs dokuments par dzīvnieka reģistrēšanu datubāzē. Reģistrāciju var veikt arī pie vetārsta, bet par šo pakalpojumu var tikt piemērota papildu samaksa.

Tāpat atgādinām, ka reizi gadā visiem suņu īpašniekiem Liepājas pašvaldībā jāmaksā suņa turēšanas nodeva – 8,54 eiro gadā par vienu suni. No nodevas samaksas iegūtie līdzekļi tiek izmantoti ne vien pašu suņu īpašnieku ērtību nodrošināšanai – suņu pastaigu laukumu uzturēšanai un mājdzīvnieku ekskrementu urnu apsaimniekošanai –, bet daļa no līdzekļiem tiek novirzīta klaiņojošu dzīvnieku izķeršanai un bezsaimnieka kaķu programmas "Noķer, sterilizē, atlaiž" realizācijai.

Jautājumu gadījumā par mājdzīvnieku reģistrāciju var sazināties ar Liepājas pašvaldības administrācijas Vides nodaļu, zvanot pa tālruni: 63404744.

Atgādinām, ka par klaiņojošu, bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu, agresīvu un bojā gājušu dzīvnieku, kā arī, konstatējot sava mājdzīvnieka pazušanu, ir jāziņo Liepājas pilsētas pašvaldības dzīvnieku patversmei "Lauvas sirds" patversmes darba laikā, zvanot pa tālruni 63443909 vai 26660552.

Pēc patversmes darba laika, brīvdienās vai svētku dienās, zvanot patversmes dzīvnieku ķērājam pa tālruni: 26660552.

Plašāka informācija www.liepaja.lv/suna-cipesana-un-registresana.