Svētdienas, 3.jūlija, vēlā vakarā pludmales apmeklētāji bijuši liecinieki neparastam skatam – iepretī pludmales bāram "Cukufabrik’" no ūdens iznācis valzirgs. Notikums fiksēts video un publicēts sociālajos tīklos.


Komunālās pārvaldes darbinieki, kas uzkopj pludmali, dzīvnieku "satikuši" vēl pirmdienas rītā, taču, kad ieradušies Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti, valzirgs krastā vairs nav bijis redzams. Arī pašvaldības policijas darbiniekiem dzīvnieku sastapt neesot izdevies, portālam irliepaja.lv pastāstīja policijas pārstāvis Kaspars Vārpiņš.


Kādas divpadsmit stundas paciemojies pie mums, atpūties, valzirgs šorīt devies prom, sprieda Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.


Iepriekš Liepājas un tuvējās apkaimes pludmalēs novēroti delfīni, pat zobenzivs un, protams, dažādu sugu roņi, taču par valzirgiem līdz šim nebija dzirdēts, arī pludmales kopējiem neesot nācies tādus zvērus sastapt, pastāstīja Štāls.


Portāls tvnet.lv, kam izdevies sazināties ar Dabas aizsardzības pārvaldi, raksta: [..] novērojums ir patiesi unikāls – šie Latvijai neraksturīgie dzīvnieki Baltijas jūrā iepeld ārkārtīgi reti – valzirgus samērā bieži var novērot Ziemeļjūrā, kas gan arī nav šī neparastā dzīvnieka ierastā mājvieta. Valzirgs ir polāro ūdeņu iemītnieks.


"Tiesa, galvenā problēma ir nevis temperatūras īpatnība, bet tas, ka viņam Baltijas jūrā nav ko ēst – valzirgi pārtiek no gliemenēm, kas Baltijas jūrā nav sastopamas," skaidroja pārvaldē, piebilstot, ka dzīvnieks ir nokļuvis neapskaužamā situācijā.


Salīdzinoši nesen, iespējams, šis pats īpatnis redzēts Polijas krastos un Vācijā, zināja teikt Dabas pārvalde.


Valzirgi lielākoties dzīvo Ziemeļu ledus okeānā un tuvējās jūrās ziemeļu puslodē: jūrās, kur Ziemeļu ledus okeāns robežojas ar Atlantijas okeānu, jūrās, kur Ziemeļu ledus okeāns robežojas ar Kluso okeānu un Laptevu jūrā”.


Cilvēku rīcību, filmējot dzīvnieku savā Facebook profilā nosodījusi dzīvnieku patversme "Lauvas sirds: "Lai cik eksotisks dzīvnieks tas nebūtu. Cilvēki, nolieciet savus telefonus, nebāziet dzīvniekiem acīs zibspuldzes. No jūras iznācis dzīvnieks krastā atgūst spēkus. Un šāda rīcība var būt par pamatu dzīvniekam atgriezties jūrā stresa stāvoklī un viņš var iet bojā. Šī dažu sekunžu slava nav tā vērta. Mēs visi zinām, ka ieraugot lāci mežā nebūtu gudra doma sākt iet klāt, spīdināt acīs zibspuldzi un filmēt.Kāpēc mēs to aizmirstam attiecībā pret citiem dzīvniekiem?"