Līdz piektdienai "Liepājas metalurgs" Liepājas reģionālajā Vides pārvaldē solījis iesniegt jaunās tehnoloģijas aprakstu un skaidrojumu par plānotajiem vai jau paveiktajiem darbiem.

Tas nepieciešams, lai novērstu smaku izplatību Liepājā, "Rietumu Radio" informēja vides pārvaldes direktore Ingrīda Sotņikova.

Jau ziņots, ka kopš aprīļa Liepājas Vides pārvalde ir saņēmusi 12 liepājnieku sūdzības par degušas gumijas un plastmasas smaku dažādos pilsētas rajonos un noskaidrojusi, ka smaku avots ir uzņēmums "Liepājas metalurgs", iepriekš informēja Sotņikova.

Kā pastāstīja Vides pārvaldes pārstāve, pēdējo nedēļu laikā pārvalde nav saņēmusi iedzīvotāju sūdzības par smakām un Sotņikovas rīcībā ir informācija, ka uzņēmums metāllūžņus pirms kausēšanas ir sācis šķirot. Tiesa gan, kā sacīja pārvaldes direktore, viņa Apšu ielas rajonā atkal ir dzirdējusi troksni, kas nācis no "Liepājas metalurga".

Situāciju ar uzņēmuma radīto gaisa piesārņojumu un pasākumiem, kas veikti, lai to novērstu, piektdien apspriedīs Liepājas domes Vides komisijas sēdē. Tajā piedalīsies arī Liepājas Vides pārvaldes pārstāvji, taču "Liepājas metalurga" pārstāvu piedalīšanās sēdē, kā informēja Sotņikova, neesot plānota.

Runājot par uzņēmuma "Liepājas metalurgs" radīto gaisa piesārņojumu Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks pauda viedokli, ka "tur nav ļoti sarežģītu un nepārvaramu problēmu, ko nevar atrisināt, lai ievērotu vides standartus".

Jau ziņots, ka uzņēmumam "Liepājas metalurgs" maijā ir piemērots administratīvai sods 650 latu apmērā par to, ka uzņēmums LRVP nav informējis par izmaiņām tehnoloģiskajā procesā, kā dēļ smakas, visticamāk, rodas, jeb nav izpildījis tam dotās A kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas nosacījumus.

Sodīt uzņēmumu par smaku izplatīšanu, kā sacīja Sotņikova, neesot iespējams, jo to mērījumi pagaidām nav veikti un nav arī nav īsti zināms, kas smirdoņu izraisa. Mērīšanas process esot sarežģīts, un, kā pieļāva Sotņikova, LRVP to pieprasīs veikt, ja uzņēmums smaku izplatību nenovērsīs.

Līdz jūnija sākumam "Liepājas metalurgam" ir jāsniedz LRVP jaunās tehnoloģijas apraksts un skaidrojums par plānotajiem soļiem, ko uzņēmums veiks, lai smaku izplatību novērstu.

Gaisa piesārņojuma rašanos LRVP pārstāve saista ar izmaņām uzņēmuma tehnoloģiskajos procesos - ir novērsts troksnis un elektroenerģijas svārstības, kas iepriekš apgrūtināja pilsētnieku dzīvi, bet kā blakus efekts šīm izmaiņām esot smaka. Kā pastāstīja Sotņikova, sākotnēji uzņēmuma pārstāvji nolieguši, ka "Liepājas metalurgs" ir smaku avots, taču vēlāk savu vainu ir bijuši spiesti atzīt. Pirmo sūdzību par smirdoņu LRVP saņēmusi aprīļa vidū.

Pagājušās nedēļas nogalē, kā arī vakar smirdoņa pilsētā, kā informēja Sotņikova, nav novērota un jaunas iedzīvotāju sūdzības nav saņemtas. Jautāta, vai smaka var ietekmēt iedzīvotāju veselību, LRVP vadītāja sacīja, ka precīzi to nevar pateikt, jo mērījumi nav veikti, taču "Liepājas metalurga" radītā smaka esot kaitīgāka nekā zivju kūpināšanas procesā radušies dūmi, par ko iepriekš sūdzējās liepājnieki. "Tā tomēr ir sintētika," sacīja Sotņikova, pieļaujot, ka smakas rodas, sadegot gumijai un plastmasai, kas izmantota automašīnu apdarē.

"Tehnoloģija, ko izmanto uzņēmums, ir pietiekami sarežģīta, specifiska, un pašlaik uzņēmuma inženieri un eksperti dara visu, lai panāktu, ka smaku vairs nav. Taču tas prasīs laiku," "Rietumu Radio" sacīja Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš (Liepājas partija), kurš ticies gan ar LRVP pārstāvjiem, gan uzņēmuma "Liepājas metalurgs" valdes priekšsēdētāju Valēriju Terentjevu. Ar uzņēmuma vadību Ansiņš vienojies, ka tā regulāri sniegs pašvaldībai informāciju par to, kādi soļi tiek sperti, lai smakas novērstu.

"Situācija nav vienkārša, taču jāsaprot, ka uzņēmums ir veicis milzu investīcijas ražotnes rekonstrukcijā, un, ja salīdzina ar laiku, kad pilsētā kūpēja trīs skursteņi, tas ir kļuvis videi draudzīgāks," uzskata Ansiņš.

"Liepājas metalurga" direktors Leons Ptičkins laikrakstam "Kurzemes Vārds" apstiprinājis, ka uzņēmumā ir saņemts dokuments no LRVP un "saskaņā ar dokumentu visu darīsim, kas jādara". Viņš neielaidās sīkākos skaidrojumos un neatbildēja uz jautājumu, cik ilgs laiks paies, lai gaisa piesārņojumu novērstu.