Nākam sestdien, 27.augustā, pulksten 11 jaunizveidotais "Liepājas Restaurācijas centrs" arhitektūras entuziastus un profesionāļus aicina uz centra atklāšanu jeb sarunu un meistarklašu cikla "Zināt / Novērtēt / Saglabāt" pirmo notikumu Liepājā, Bāriņu ielā 24, informē centra Mārketinga un sabiedrisko attiecību speciāliste Elizabete Hartmane.

Sarunu un meistarklašu cikls plānots kā sabiedrības izpratni veicinošs notikumu kopums, kas izglītos un iesaistīs vietējās apkaimes vēsturisko ēku īpašniekus, kā arī veicinās vienotu izpratni par restaurāciju, tās nozīmi un vietu šodienas un nākotnes Liepājā. Atklāšanas notikuma programma veidota no trīs daļām.

Pulksten 11 interesenti aicināti uz izzinošu pastaigu / ekskursiju pa pilsētas vēsturiskā centra ielām kopā ar būvpētnieku Juri Zviedrānu. Ekskursijas laikā J. Zviedrāns sniegs ieskatu, kādas katram laikmetam un arhitektūras stilam raksturīgas pazīmes ir iespējams nolasīt no ēku fragmentiem un arhitektūras detaļām. "Tas būs kultūrvēsturiski amatniecisks stāsts, kas vedīs caur tuvējā kvartāla ielām un apstāsies pie ēkām Bāriņu ielā 21, 21a un 20, A. Pumpura ielā 16, Stendera ielā 11 un 13a, bet tālāk vedīs līdz namiem Kungu ielā 16 un 20," iepazīstina J. Zviedrāns.

Pulksten 12 gaidāma paneļdiskusija kopā ar nozares ekspertiem, praktiķiem, lēmējvaru un institūciju pārstāvjiem. Diskusijas mērķis ir uzdot jautājumus un izvirzīt hipotēzes par Liepājas koka arhitektūras kopējo ainu – kur mēs esam šobrīd, kāda ir restaurācijas politika Liepājā, novadā un reģiona pilsētās, kādas atbalsta iespējas piedāvā valsts un pašvaldības, kā rīkoties un kā nepieļaut kļūdas restaurācijas procesā. Piesaistot restaurācijas nozares ekspertus, praktiķus, lēmējvaru un institūciju pārstāvjus, plānots "mērīt temperatūru" nozarē un atbildes uz sākotnēji izvirzītajiem jautājumiem rast sarunu un diskusiju ceļā. Paneļdiskusijā piedalās: Restaurācijas centra vadītājs Ivars Pilips-Matisons, Liepājas pašvaldības administrācijas pārstāvji: Uģis Kaugurs, Mārtiņš Ābols, "Liepāja-Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027" projekta vadītāja Inta Šoriņa un M. P. Berči projektētā, vēsturiskā nama Kungu ielā 20 īpašnieks Dainis Irbe.

Dienas programmu pulksten 13 noslēgs izzinoša lekcija "Zināt / Novērtēt / Saglabāt", kurā kā lektori piedalīsies Juris Zviedrāns un Ivars Silacērps. Arhitektūras pētnieks, restaurācijas lietpratējs, vairāku publikāciju, lekciju, semināru un meistarklašu vadītājs Juris Zviedrāns ir viens no zinošākajiem profesionāļiem nozarē, kurš klātesošajiem sniegs lekciju ar moto "Nedari to, ko var nedarīt!", iepazīstinot, kā mainījusies restaurācijas domāšana gadu gaitā, un kā ar mazāk resursiem izdarīt vairāk. Savukārt būvinženieris Ivars Silacērps, kurš karjeras laikā izstrādājis tehniskos atzinumus neskaitāmām senām un kultūrvēsturiski nozīmīgām ēkām Liepājā un visā Kurzemē, lekcijas dalībniekiem atklās, kā nepieļaut kļūdas, novērtējot savu īpašumu un uzsākot restaurāciju, kā nenodarīt gauži vēsturiskam objektam, izmantojot nepareizas restaurācijas un būvniecības metodes un materiālus, kā arī kam pievērst vērību, lai neuzmanības dēļ nepazaudētu vērtīgas arhitektūras detaļas.

Pasākumu ciklu atbalsta: Liepājas pilsētas pašvaldības administrācija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Kurzemes plānošanas reģions, Latvijas valsts meži.

Vairāk informācijas par katra notikuma programmu pieejama "Liepājas Restaurācijas centra" Facebook lapā: www.facebook.com/LiepajasRestauracijascentrs

Norises vieta: Bāriņu iela 24, Liepāja. Dalība pasākumos ir bez maksas, veicot iepriekšēju reģistrāciju vietnē: ej.uz/restauracijas_centrs

UZZIŅAI
"Liepājas Restaurācijas centrs" 2022.gadā dibināts ar mērķi pulcēt un apvienot pilsētas vēsturisko ēku saimniekus, restauratorus, arhitektūras entuziastus un nozares profesionāļus. Jaunizveidotā centra mērķis ir kļūt par vadošo restaurācijas organizāciju pilsētā, savukārt centra nākotnes vīzija saistīta ar brīvi pieejamas, koprades restaurācijas darbnīcas izveidi, kas ikvienam interesentam nodrošinātu kā informatīvi izglītojošo, tā praktisko atbalstu un restaurācijas darbiem nepieciešamo instrumentu klāstu.

No 27.augusta līdz 24.septembrim "Liepājas Restaurācijas centrā" gaidāmi centra ieskaņas un atklāšanas pasākumi jeb sarunu un meistarklašu cikls "Zināt / Novērtēt / Saglabāt". Ar šo ciklu Restaurācijas centrs vēlas aizsākt Liepājas pilsētas arhitektūras mantojumam nozīmīgu un līdz šim nebijušu tradīciju, rosinot līdzīgi domājošos entuziastus un profesionāļus uz diskusiju par restaurācijas nozīmi, procesa izaicinājumiem, kā arī pieejamiem atbalsta instrumentiem. Lekciju un sarunu cikls noritēs Restaurācijas centra mājvietā Bāriņu ielā 24, kā arī Liepājas vēsturiskā centra apkārtnē.