Noslēdzies konkurss "Energoefektīvākā ēka Latvijā 2019", kuru organizē Ekonomikas ministrija, žurnālu "Būvinženieris" un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Konkursa "Energoefektīvākā ēka Latvijā 2019" uzvarētāji:
–Siguldā, Institūta ielā 10 – 1. vieta nominācijā "Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka 2019";
Liepājas Olimpiskā centra Manēža – 1.vieta nominācijā "Energoefektīvākā sabiedriskā ēka 2019"
–Valmierā, Mālu ielā 1 un Ķieģeļu ielā 8 – 1.vieta nominācijā "Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2019. Jaunbūve".

Trešo vietu nominācijā "Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka 2019" ieguva ēka Liepājā, Veidenbauma ielā 2a.

Ralfs Nemiro, ekonomikas ministrs: "Mēs visi zinām, ka nav labākas motivācijas par labu piemēru! 10 gadu laikā Latvijā tika atjaunotas vairāk kā 800 daudzdzīvokļu ēkas. Ja skatāmies reģionālā griezumā, tad visvairāk atjaunoto ēku ir Kurzemes reģionā – 245 ēkas. Savukārt visaktīvākās pilsētas un līdz ar to visaktīvākie dzīvokļu īpašnieki ir Liepājā, kur atjaunotas 114 daudzdzīvokļu ēkas, tad seko Valmiera, Ventspils, Jelgava un Rīga. Ņemot vērā, ka Latvijā lielākais daudzdzīvokļu ēku skaits ir Rīgā, aicinātu Rīgas pašvaldībā esošos namu apsaimniekotājus sasparoties un aktīvāk iesaistīties renovācijas procesā, piemēram, "Rīgas namu pārvaldnieks" līdz šim ir atjaunojis tikai 6 ēkas. Lai šodienas laureāti – 2019. gada energoefektīvākās ēkas Latvijā kalpo par izcilu piemēru citām pilsētām, daudzdzīvokļu, ražošanas un sabiedriskām ēkām, kā arī privātmājām kļūt energoefektīvākām un videi draudzīgākām."

Ekonomikas ministrijas Simpātiju balvu par nozīmīgu ieguldījumu energoefektivitātes idejas veicināšanā saņēma SIA "Jūrmalas Mežaparki", kas ir labs piemērs sekmīgi īstenotam energoefektivitātes projektam apstrādes rūpniecības jomā. Tāpat EM Simpātiju balvu saņēma arī SIA "Valkas namsaimnieks" par ieguldījumu energoefektivitātes popularizēšanā Valkā, kā arī par ilgtspējīgiem un kvalitatīviem risinājumiem ēku atjaunošanā, un ēku renovācijas projektu vadītāja Signe Kajaka kā viena no aktīvākajām energoefektivitātes idejas aizstāvēm un ēku atjaunošanas procesa virzītājām Latvijā 10 gadu laikā.

Detalizēta informācija par šā gada konkursa laureātiem, kā arī 2. un 3. vietu ieguvējiem pieejama konkursa mājaslapā www.energoefektivakaeka.lv, Ekonomikas ministrijas sabiedrisko attiecību nodaļa pārstāve Elita Rubesa–Voravko.

Šogad konkursam tika saņemti 27 pieteikumi. Vislielākais pieteikumu skaits (22) ir nominācijā "Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2019". Trīs pieteikumi ir nominācijā "Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2019. Jaunbūve" un pa vienam pieteikumam nominācijās "Energoefektīvākā ražošanas ēka 2019" un "Energoefektīvākā publiskā ēka 2019". Pilsētu griezumā jau tradicionāli visvairāk pieteikumu tika saņemti no Valmieras un Liepājas, kurām šogad pievienojās arī Valka un Sigulda.

Kā informē SIA "Liepājas namu apsaimniekotājs" sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Puka, daudzdzīvokļu ēka Veidenbauma ielā 2a atjaunota 2018. gadā. Ēkai ir pieci stāvi, pagrabs un bēniņi. Renovācijas gaitā siltinātas ārsienas, bēniņu pārsegums, pagraba – grīdas pārsegums, veikta durvju un logu nomaiņa. Ēkai ir centralizētā siltumapgāde, renovācijas ietvaros izveidota horizontālā apkures sistēma un katram dzīvoklim ir savs apkures skaitītājs. Projekta gaitā nomainīti karstā ūdens stāvvadi. Ēkas siltuma patēriņš apkurei pirms renovācijas bija 267 MWh vai 115 kWh/m2. 2018.gadā pēc renovācijas – 79 MWh vai 34 kWh/m2 gadā, sasniedzot 70% ietaupījumu.

Pirms atjaunošanas mājā netika izmantoti ne alokatori un ne termoregulatori. Renovācijas gaitā ārsienas siltinātas ar akmens vati 180 mm biezumā. Bēniņu pārsegums siltināts ar beramo akmens vati 400 mm biezumā. Pagraba grīdas pārsegums siltināts ar 150 mm biezuma akmens vates lamelēm. Veikta durvju un logu nomaiņa. Montāžai izmantoti silikona hermētiķis, hidroizolācijas lentas, difūzijas lentas, montāžas putas. Ēkai ir centralizētā siltumapgāde un siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras izmaiņām, kā arī individuāli ar termoregulatoriem. Siltuma mezglā tiek veikta vienotā siltumenerģijas uzskaite, kā arī izveidota horizontālā apkures sistēma, katram dzīvoklim ir savs apkures skaitītājs. Siltuma mezglā notiek centralizēta karstā ūdens sagatavošana. Projekta gaitā nomainīti karstā ūdens stāvvadi. Karstā ūdens temperatūras regulēšana notiek attālināti – tiek gatavota uzskaite karstā ūdens sagatavošanai. Ēkas ventilācija ir vēdināšana ar dabisko pieplūdi un dabisko nosūci. Izveidota energoefektīvas teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana (taimeri, kustības/klātbūtnes sensori), sakārtota un izveidota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma. Ēkas renovācijas darbus veica SIA ''Dakstiņa jumti'', ēkas būvuzraudzību – SIA ''PCG'' un autoruzraudzību – SIA ''WS''.

Kopējās projekta izmaksas ir 304 373,25 EUR,  Altum grants – 152 186,63 EUR.

Šogad LNA konkursam pieteica arī ēkas Daugavas ielā 1, Klaipēdas ielā 88, Klaipēdas 126.

LNA sasniegtie rezultāti konkursā "Energoefektīvākā ēka Latvijā":
Roņu iela 3, Energoefektīvākā ēka 2013 – 2.vieta
Vītolu iela 6/10, Energoefektīvākā ēka 2014 – 1.vieta
Alejas iela 24, Energoefektīvākā ēka 2015 – 3.vieta
Dzērves iela 17, Energoefektīvākā ēka 2015 – 2.vieta
Ventas iela 2, Energoefektīvākā ēka 2015 – 1.vieta
Dzintaru iela 84, Energoefektīvākā ēka 2016 – 2.vieta
Dorupes iela 34, Energoefektīvākā ēka 2016 – 3.vieta
Ziedu iela 5, Energoefektīvākā ēka 2017 – 1.vieta
Klaipēdas iela 88, Energoefektīvākā ēka 2017 – 3.vieta
Bāriņu iela iela 8/10, Energoefektīvākā ēka 2018 – 2.vieta
Klaipēdas iela 70, Energoefektīvākā ēka 2018 – 1.vieta