Skates "Gada labākā būve Latvijā 2020" ekspertu komisija 27. jūlijā izvērtējusi skatei pieteiktos un otrajai kārtai izvirzītos Liepājas objektus, tostarp divus Liepājas SEZ pārvaldes īstenotus inženierbūvju projektus – jauno ostas 54. piestātni un rekonstruēto Jahtu ostas piestātni.

Projekta "Liepājas ostas ūdens infrastruktūras uzlabošana" mērķis bija navigācijas drošības līmeņa paaugstināšana, nodrošinot lieltonnāžas kuģu iekraušanu ostas iekšējā reidā. Projekta ietvaros padziļināja ostas kanālu līdz 14,5m un izbūvēja 54. piestātni. Projekta īstenošanu pabeidza 2020. gada augustā un kopējās izmaksas bija 33,7 milj. eiro.

Savukārt Jahtu ostas modernizācija un būvniecība bija ilgi gaidīts un ļoti nepieciešams projekts, lai Liepājā burātājiem piedāvātais serviss neatpaliktu no citām Baltijas jūras jahtu ostām. Izbūvētas peldošās piestātnes vismaz 50 jahtām un uzstādīts nožogojums noejai uz tām. Nozīmīgs ieguvums ir arī moderna servisa ēka, kurā vienuviet birojs, apmeklētāju labierīcības un veļas mazgātava, kā arī citi nepieciešamie pakalpojumi. Tāpat ir uzstādīta videonovērošanas sistēma, uzlabojot vispārējo drošības līmeni, un bezmaksas Wi-Fi nodrošinājumu visā jahtu ostas teritorijā.

Projekta "Jahtu ostas infrastruktūras būvniecība 1.kārta" izmaksas bija 569 265,04 eiro. Projekts tika īstenots Igaunijas un Latvijas pārrobežu sadarbības programmas ietvaros.


Ekspertu vērtējums par Liepājas Jahtu ostas piestātnes Vecajā Ostmalā 39 pārbūvi: "Laba arhitekta vadībā izveidots pārdomāti ērts un glīts infrastruktūras objekts. Lai arī pašlaik te jahtu nav daudz – ikdienā 6–7, pēc pandēmijas ierobežošanas ceļotāji te jutīsies ērti. Servisa ēka un tehniskās iekārtas rūpīgi sakārtotas, ierīkotas laipas un promenāde. Aiz servisa ēkas bijis vecs mūris, kas tagad ar būvnieka iniciatīvu aizlikts ar koka dēļiem, defektu pārvēršos par efektu".


Eksperti arī novērtēja ēkas pārbūvi un teritorijas labiekārtojumu Peldu ielā 5: "Te pašvaldības iestādei izremontēti trīs stāvi, vēl divi gaida pārbūvi. Mājai ir unikāla iezīme – hameleonu fasāde, kuras plākšņu virsma maina krāsu atkarībā no skatupunkta, leņķa un apgaismojuma, īpaši izceļoties vakarā. Ēkā izmanto vadības sistēmu BMS, nepārtraukti reģistrējot enerģijas un resursu patēriņu. Par efektīvāko darbu sacenšas visas – apmēram 60 – pašvaldības ēku apsaimniekošanas komandas. Labākie saņem papildu atbalstu ēkas labiekārtošanai vai prēmijas par efektīvāko darbu. Gaisa kvalitāti telpās kontrolē ar portatīvajām mēriekārtām – te vērojama augsta atbildība pret vidi un cilvēku veselību. No augšējā stāva paveras skaists skats, tāpēc žūrija novēlēja saimniekiem jau drīzumā piepildīt ieceri te iekārtot kafejnīcu".


Savukārt par Liepājas reģionālās slimnīcas ēkas pārbūves un teritorijas labiekārtojuma 1.kārtu un 3.kārtu Slimnīcas ielā 25 ekspertu komisija saka: "Apskatīta kā daļa no plašāka projekta, ārstniecības iestādei ap 10 gadu garumā pārtopot par modernu un augsti efektīvu veselības centru. Žūrija apskatīja pārbūvētu trīsstāvu ēku, kas kopš uzbūvēšanas 80.gadu sākumā nebija remontēta. Te pārdomāti ar atšķirīgām krāsām iezīmētas dažādas zonas un pārvietošanās maršruti starp tām. Rūpīgi izvēlēti ērti ekspluatējami un droši apdares materiāli. Pārbūves laikā turpināja darboties divas kaimiņu ēkas, tāpēc nācies speciāli plānot loģistiku, lai viss izdotos raiti – gala rezultāts ir kvalitatīvs. Nākamajās kārtās atjaunošanai sagatavotās būves rāda, kā izskatījās tagad pilnīgi atjaunotā, labiekārtotā ēka. Gan mediķiem, gan būvniekiem ir liels gandarījums un motivācija turpināt tālāko korpusu pārbūvi. Nākamās kārtas jau tagad projektē, pielāgojot jaunos epidemioloģiskos noteikumus pandēmijas ierobežošanai".


Portāls irliepaja.lv jau rakstīja, ka skates "Gada labākā būve Latvijā 2020" žūrija apstiprinājusi otrās vērtēšanas kārtas objektu sarakstu – 90 būves astoņās nominācijās, starp kurām ir divi Liepājas ostas objekti, kā arī ēkas pārbūve un teritorijas labiekārtojums Peldu ielā 5 un Liepājas reģionālās slimnīcas ēkas pārbūve un teritorijas labiekārtojums, 1.kārta un 3.kārta (nominācija "Pārbūve").


Neviena Liepājas objekta nav kategorijās "Ainava", "Dzīvojamā jaunbūve", "Publiskā jaunbūve", "Ražošanas ēka", "Restaurācija", "Koka būve", "BIM objekti".