Irliepaja.lv ne reizi rakstījusi par Berči projektēto kādreizējo Peldu iestādi jeb "vannu māju" Peldu ielā 59, norādot arī uz tās vidi degradējošo izskatu.

Arī sociālajā tīklā facebook.com izvērtusies diskusija par šo celtni, par kuras īpašnieka vēlmi tikt no tās vaļā joprojām vēsta sludinājums portālā ss.lv.

Vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš bijušo dūņu dziedniecības korpusu jeb "vannu māju", kuras projektu Maks Pauls Berči pabeidza 1902. gadā, dēvē par " vienu no Jūrmalas parka pērlēm", kura "kopā ar Gulbju dīķa paviljonu un apkārtējo krāšņo villu apbūvi bijusi pilsētas viesu apbrīna un liepājnieku lepnuma objekts".

"Lepnuma objekts" izskatās aizvien bēdīgāk, lai gan īpašnieks cenu nenolaiž – salīdzinot ar 2016.gada sākumu, kad Peldu ielā 59  (sastāv no 13 200 m2 liela zemesgabala un divām būvēm uz tā) cena bija 1,74 miljoni eiro (131,82 €/m2), tad tagad – 1, 5 miljons eiro (113,64 €/m2).

Šovasar pašvaldība apņēmusies sakārtot Peldu ielas posmu no "vannu mājas" līdz Kūrmājas prospektam, kā arī taku no "vannu mājas" līdz Gulbju dīķim. Runājot par šo projektu, domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš portālam irliepaja.lv izteica cerību, ka Būvvalde spēs panākt, lai īpašnieks sakārto arī vēsturisko ēku Peldu ielā 59, kas ir gluži kā "atslēgas" posms šim projektam. Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls, atbildot uz portāla jautājumu, apliecināja:

"Par šo ēku 5. martā Būvvalddes komisija ir ierosinājusi administratīvo lietu un ēka ir iekļauta Vidi degradējošu, sagruvušu, cilvēku drošību apdraudošu būvju (būvlietu) reģistrā. Pagaidām tai nav piešķirta kāda no graustu kategorijām, jo Būvvaldes mērķis ir panākt objekta sakārtošanu. Pašlaik Peldu iela 59 ir sakārtošanas procesā".

Iepriekš īpašnieks Aļģis Skara irliepaja.lv gan sacīja, ka ēkas fasādes sakārtošanu atstāšot nākamā īpašnieka ziņā. To, ka remontu netaisīs, un varbūt tikai notīrīs ēkas fasādi, Skara telefona sarunā apliecināja arī vakar.

Zemesgrāmatas ieraksti vēsta, ka 1997.gada 11.septembrī nekustamais īpašums Peldu ielā 59 nostiprināts uz Liepājas pašvaldības vārda, kura 2000.gada 13.novembrī to par 38 493 latiem pārdeva sabiedrībai ar ierobežotu atbildību "Laila-L". Pēc 15 gadiem,  2015.gada jūnijā, tā pārtapa par SIA "Amberthorn", kuras īpašnieks kopš 2015.gada jūnija ir Lietuvas pilsonis Aļģis Skara.

Iepriekš firmas īpašnieku vidū bijusi Matvejeva komercfirma "Pokers", SIA "Pokers", SIA "Pokers K", SIA "Baltika", SIA "Kurzemes katls", Vladimirs Krutikovs, Henadzi Kuprijenka, Vladimirs Carkovs, Jurijs Homutovs.