Bijušais Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības, kultūras un sporta jautājumos Vilnis Vitkovskis aizvadījis pirmās simts dienas jaunajā darbavietā – AS "Latvijas autoceļu uzturētājs".

Šajā uzņēmumā Vitkovskis ieņem valdes locekļa amatu.

"Darbs patīk," saka bijušais vicemērs, kurš joprojām pilda Liepājas domes deputāta pienākumus un joprojām ir uzticīgs Liepājas partijai. Ļoti noderot iepriekš, pašvaldībā strādājot, uzkrātā pieredze, pildot priekšsēdētāja vietnieka pienākumus, bet pirms tam – vadot lielos infrastruktūras projektus – Zirņu ielas rekonstrukciju, tramvaja līnijas izbūvi un citus.

Aizvadītās nedēļas nogalē medijos izskanēja ziņa, ka aprīļa sākumā "Latvijas autoceļu uzturētājs" nokļuvis KNAB uzmanības lokā – saistībā ar deviņus miljonus eiro vērtu iepirkumu, kurā iejaukta nu jau bijusī valdes locekle Anastasija Udalova (pirms divām nedēļām atkāpusies no amata). Šajā lietā aizdomas krīt arī uz Vladimiru Kononovu, kurš bija AS "Latvijas autoceļu uzturētājs" valdes priekšsēdētājs līdz pērnajam augustam.

Pēc tam Satiksmes ministrija izsludināja konkursu uz valdes locekļu amatiem, kurā veiksmīgi startēja arī Vitkovskis.

Jaunā valde darbu sāka pērn 24.novembrī.

Vitkovskis ir viens no trim AS "Latvijas autoceļu uzturētājs" valdes locekļiem, un visi trīs esot vienojušies par kompetenču sadali.

"Mūsu mērķis ir uzņēmuma darbību padarīt efektīgu, caurskatāmu un veiksmīgu. Kļūt par valsts stratēģisko partneri autoceļu uzturēšanā," teic Vitkovskis.

"Redzam arī to, ka ir vajadzīgas investīcijas, lai uzlabotu un sakārtotu ceļus. Klimata pārmaiņas novedušas pie tā, ka ir vajadzīga pavisam cita pieeja meliorācijas un atvades sistēmām, hidrobūvēm, nekā tas bija vēl pirms pieciem gadiem."

Uzņēmuma, kurā strādā vairāk nekā 1300 darbinieku, pienākums ir valsts atvēlētā finansējuma ietvaros uzturēt visus Latvijas autoceļus – gan ziemā, gan vasarā.

"Kādu vakaru, braucot mājās uz Liepāju, sapratu, ka mani šis dars saista arī ar to, ka tajā ir tāda operatīvā dienesta pazīme – vienmēr jābūt gatavam reaģēt, apziņot, kontrolēt. Cenšos diezgan aktīvi ne tikai sēdēt Rīgā, bet arī būt uz ceļiem."

Mājas joprojām Liepājā, un neesot plāns tās mainīt.

"Liepāja ir mīļa."

Mājas un darbu vari savienot, bet ar kā pienākumiem domē, Liepājas partijā?
"Attiecībā uz partiju esmu kļuvis vientuļāks, bet darbu pašvaldībā man darba devējs ir atļāvis turpināt. Neesmu kavējis nevienu komitejas vai domes sēdi. Tā man ir prioritāte. Gandarī, ka mani nav aizmirsuši – cilvēki griežas pie manis, jautā."

Biji domes priekšsēdētāja vietnieks, bet, veidojot jauno koalīciju, partija tevi upurēja kā bandinieku šaha spēlē – zaudēji amatu.
"Varu teikt, ka man tā bija krīze, jo bija mērķis daudzko turpināt... Taču, it īpaši skatoties šābrīža acīm, krīze ir arī iespēja, un tā pamudināja saprast, ka ir jābūt pastāvīgam un vislielākā mērā jāpaļaujas uz sevi. Tagad esmu kļuvis brīvāks un drosmīgāks."

Vitkovskis sakās startējis trīs "nopietnos konkursos". Bijušais vicemērs atzīst: tā bijusi pirmā reize mūža, kad vajadzējis rakstīt CV – līdz šiem konkursiem tādas vajadzības nav bijis...

"Nekas nebija garantēts, tā bija sacensība, un, man par lielu gandarījumu, sasniedzu labu rezultātu – bija jāizdara izvēle starp diviem piedāvājumiem. Domāju, ka izvēlējos labāko, lai arī otrs bija vēl labāk atalgots amats, taču darbs tikai Rīgā, birojā, un man būtu grūtāk apvienot ar pienākumiem Liepājā. Pašreizējā darbā daudzko varu darīt arī Kurzemē – manā pārziņā ir Saldus, Talsi, Kuldīga, Ventspils."

Ko, būdams vicemērs, savā jomā neizdarīji līdz galam? Ko darītu citādāk, ja būtu iespēja?
Pilnīgi noteikti tas ir jautājums par pirmsskolas izglītības iestādēm – viens ir jautājums par vietu trūkumu, otrs, ko es būtu gribējis un ko esmu arī koalīcijai ieteicis – izstrādāt fundamentālu programmu visu bērnudārzu sakārtošanai, sākot no sanitārajiem mezgliem, beidzot ar energoefektivitāti un teritoriju. Tā ir lieta, ko tajā laikā nespēju līdz galam saprast un novērtēt.

Otrs, un domāju, nebūšu pārāk nekorekts pret saviem kolēģiem, ja teikšu – man ir žēl, ka nespējām izrunāt, vienoties un paturēt seriālu "Izrāviens", kas tiešām bija kļuvis par fantastiski labu, stipru tautas sporta tradīciju daudzu gadu garumā, kurā bija iesaistīti daudzi cilvēki, daudzi ar to rēķinājās, bet šobrīd tas ir beidzies. Skaidrs, ka tukša vieta nepaliks – būs jauni cilvēki, jauni piedāvājumi, jaunas iespējas.

Ko vari teikt par sporta jomu kopumā? Izskatās, ka jaunais vicemērs saņēmis smagu mantojumu?
Mantojums ir tāds, kāds ir, un var rīkoties dažādi. Laiks rādīs, kas un cik ilgā laikā sakārtosies. Jebkurā gadījumā es nebalsoju par Arta Lagzdiņa atbrīvošanu no Sporta pārvaldes vadītāja amata, un ļoti augstu viņu vērtēju. Katram mums ir kļūdas, bet tieši Artis ir bijis tas, kurš sporta vektoru Liepājai ir uzlicis tādu, kāds, es domāju, nekur nav bijis.

Sarunas nobeigumā Vitkovskis atzīst, ka, tikai zaudējot vicemēra krēslu, tā īsti novērtējis izglītības nozīmi, ko sev par laimi paralēli darbam pašvaldībā bija ieguvis.

"Un vēl saku paldies liktenim, ka nonācu saskarē ar kultūru, man tas daudz nozīmēja. Citiem varbūt oficiālās uzrunas ir formalitāte, bet es vienmēr ļoti gatavojos, iedziļinājos, un, pateicoties tam, pats esmu ļoti daudz guvis."