Aizvadītajā domes sēdē ceturtdien, 21.februārī, garāka diskusija, kuru izraisīja viens no lēmumprojektiem, izvērtās par nepietiekamo vietu skaitu pilsētas bērnudārzos.

Lēmumprojekts (par kuru deputāti galu galā nobalsoja, akceptējot to), ko diskusijas aizsākšanai izmantoja deputāts Pāvels Sereda, bija par grozījumiem domes 2016.gada 28.janvāra saistošajos noteikumos "Kārtība, kādā Liepājas pilsētas pašvaldība sedz pirmsskolas izglītības programmas izmaksas privātajai izglītības iestādei".

Kā izriet no lēmumprojekta, pašvaldības līdzfinansējums privātajiem bērnudārziem šogad samazināsies. Sereda norādīja uz to, ka pilsētā ir gara rinda uz vietu bērnudārzā, un pašvaldības dārziņi nespēj visiem bērniem, kuru vecāki to vēlētos, nodrošināt vietu. Tāpēc, lai samazinātu rindā gaidītāju skaitu, bez privātajiem dārziņiem nekādi neiztikt.

"Vispirms mēs paaugstinājām maksu par ēdināšanu bērnudārzos, bet, kā man teikuši daudzi vecāki, ēdiena kvalitāte nav uzlabojusies, un tagad samazinām līdzfinansējumu privātajiem dārziņiem, tādu lēmumu mēs atbalstīt nevaram," uzsvēra Sereda.

Deputāte Ludmila Rjazanova norādīja, ka 3 – 4 gadus vecu bērnu vecākiem esot jāgaida pat divus gadus uz vietu bērnudārzā. Sereda piebilda, ka rindā uz bērnudārzu Liepājā esot vairāk nekā tūkstotis bērnu. Domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis gan iebilda, ka ir tikai vairāk nekā 900 bērnu, un tas daļēji esot tāpēc, ka rindā uzņem jau ar bērna piedzimšanas brīdi.

"Reāli deficītas ir 400 – 450 vietas."

Pēc Vilnīša sacītā, viņam ir programma un skaidri soļi, kā pāris gadu laikā sakārtot bērnudārzu jautājumu pilsētā.

"Pagaidām sīkāk par to stāstīt nevaru, jo vispirms man ir jāsaņem koalīcijas akcepts," irliepaja.lv sacīja Vilnītis.

Diskusijas gaitā domes sēdē Vilnītis arī skaidroja, ka maksu par ēdināšanu pirmsskolas iestādēs nācies paaugstināt, jo ir augušas produktu cenas, un ēdinātāji vairs nav spējuši nodrošināt kvalitāti. Izskaidrot, kāpēc līdzfinansējums privātajiem bērnudārziem tiek samazināts, priekšsēdētājs lūdza Izglītības pārvaldes vadītāju Kristīni Niedri-Latheri. Cik varēja noprast no pārvaldes vadītājas sacītā, samazinājums radies no pašvaldības neatkarīgu iemeslu dēļ, jo līdz ar izmaiņām Ministru kabineta noteikumos mainījusies finansējuma aprēķināšanas metodika, un tāds nu esot rezultāts.

Vicemērs Gunārs Ansiņš ieminējās, ka tāpēc pašvaldībai ir jādomā par līdzīgu atbalsta programmu daudzbērnu ģimenēm privātajā sektorā, kāda ir šādām ģimenēm pašvaldības bērnudārzos. Ansiņš aicināja Izglītības pārvaldi jau tuvākajā laikā ķerties pie noteikumu izstrādes.

2019.gada budžetā paredzētais finansējums privāto izglītības iestāžu līdzfinansējumam ir 284 464 eiro. Pašvaldības atbalsta apmērs vienam izglītojamam mēnesī pirmsskolas izglītības pakalpojuma nodrošināšanai privātajā izglītības iestādē: izglītojamiem no pusotra gada līdz četru gadu vecumam – 199,64 eiro (pērn 206,03 eiro, 2017.gadā – 163,02 eiro); izglītojamiem, kuriem nepieciešama obligātā sagatavošana pamatizglītības ieguvei – 116,11 eiro (pērn124,91 eiro, 2017.gadā – 120,98 eiro).

Liepājā pērn bija trīs privātās pirmsskolas izglītības iestādes – "Varavīksne", "Sirsniņskola" un "Pikucis", kuras apmeklēja 127 mazuļi. Lielākā daļa vecumā no 1,5 līdz 2–3 gadiem.