"Hammond" ērģeļu vārds ir nozīmīgs zīmols mūziķu pasaulē, jo īpaši džeza un rokmūzikas vidē. Slavenā zīmola elektriskās ērģeles savulaik ražotas arī Rīgā, un līdz šim saglabājušies vien trīs "Hammond" instrumenti – vienas no tiem ir Liepājas Lutera baznīcas "Hammond" ērģeles, kurām nepieciešama restaurācija. Lai to varētu īstenot un ērģeles atkal skanētu dievkalpojumos un koncertos, pirms gada tika aizsākts projekts, kura ietvaros 2021.gada decembrī Rīgā un Liepājā notika divi koncerti. To klausītāji instrumenta atjaunošanai saziedoja 912 no nepieciešamajiem 9500 eiro. Pašlaik ir uzsākta Liepājas "Hammond" aktuālā stāvokļa izpēte un turpinās ziedojumu vākšana remontam.

Par "Hammond" vēsturi
Elektronisko ērģeļu izgudrotājs Lorenss Hamonds (Laurens Hammond, 1895–1973) bija amerikāņu inženieris un uzņēmējs. Interesi par tehniku Hamonds izrādīja jau bērnībā – vairākus gadus dzīvodams ar māti Eiropā, viņš pusaudža gados pat piedāvāja savas idejas Renault auto ražotājiem, bet 17 gadu vecumā jau ieguva pirmo patentu paša radītam barometram. Universitātes mašīnbūves studijas absolvējis ar izcilību un raksturu norūdījis arī Pirmajā Pasaules karā, 1920.gadā Hamonds izgudroja jauna veida pulksteni, kas strādāja bez skaņas. Tas viņam vēlāk ļāva izveidot arī savu pulksteņu ražošanas uzņēmumu Čikāgā.

Hamonds tik tiešām bija spilgta personība ar plašu redzesloku. Viņš runāja angļu, franču un vācu valodās, bija aktīvs biznesmenis un radošs inženieris, strādāja arī pie sinhronā dzinēja, žiroskopa, dažādu kaujas ieroču izgudrošanas un radīja pat tādu oriģinālu ierīci kā elektriskais bridža galds.

Hamonds nebija mūziķis, tomēr viņam patika eksperimentēt ar dažādām skaņas ģenerēšanas metodēm, kā rezultātā tika radītas sensacionālās elektriskās ērģeles, ko patentēja 1934.gadā. Vieni no pirmajiem viņa izgudrojumu novērtēja “konveijera tēvs" Henrijs Fords un komponists Džordžs Gēršvins.

Jau pēc trim gadiem par "Hammond" ērģelēm uzzināja arī Latvijā – 1937.gadā šādas elektriskās ērģeles sāka ražot Valsts Elektrotehniskā fabrika (VEF), apdarei izmantojot pašmāju koksni un unikālu mākslinieka konstruktora Ādolfa Irbītes dizainu. Irbītem piemita savs dizaina stils, kas apvienoja vienkāršību, funkcionalitāti un perfektu skaistuma izjūtu. To novērtēja ikviens viņa radītā radioaparāta lietotājs un arī profesionāļi – Irbītes izstrādātais VEF radioaparātu veidols "Grand Prix" un zelta medaļas saņēma arī Vispasaules izstādēs Parīzē un Briselē. VEF ražotās ērģeles valstī kļuva ļoti pieprasītas.

Aktuālā situācija
Fakts, ka arī mūsu valstī reiz ražots šis kulta instruments, izraisījis lielu rezonansi un interesi Latvijas mūziķu aprindās. Diemžēl liela daļa no autentiskajām VEF ražotajām "Hammond" ērģelēm gājusi bojā. Līdz mūsdienām saglabājušies trīs VEFā ražotie instrumenti – viens no tiem ir "Hammond", kuru 1937. gadā Kārlis Ulmanis uzdāvināja Liepājas Lutera baznīcai.

Liepājas "Hammond", kas dievkalpojumos un koncertos vēl skanēja šī gadsimta sākumā, nu jau vairāk nekā 15 gadus nav darba kārtībā. Lai ērģeles atjaunotu, vispirms jāsāk ar instrumenta stāvokļa izpēti. Tieši tādēļ virtuozais džeza pianists, "Hammond" ērģelnieks un jauno džeza mūziķu skolotājs Atis Andersons kopā ar projekta producenti Antru Dreģi ir uzsākuši darbu pie vēsturiskā VEF instrumenta atjaunošanas. Projektā iesaistījies arī RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Elektroakustiskās laboratorijas vadītājs, docents Vitālijs Aišpurs, kurš ir arī šogad izdotās grāmatas Elektroakustika autors.

Šobrīd kopā ar Vitāliju Aišpuru ir veikta padziļināta ērģeļu mehānismu bojājumu izpēte, atklātas toņģeneratoru mehānikas rotācijas problēmas, priekšpastiprinātāja bojātās detaļas,  jaudas pastiprinātāja bojājumi, oriģinālo skandu neesamība, tomēr precīzākai diagnostikai ērģeles ir pilnībā jāizjauc un jāinspicē visi mezgli, jo no ārpuses nav redzams to stāvoklis.

Pēc tam, kad šie priekšdarbi būs veikti, projektam pieslēgsies arī vēsturisko elektrisko instrumentu restaurators Ganderts de Boo no Nīderlandes, kam ir liela pieredze un reputācija tieši "Hammond" ērģeļu atjaunošanā. Meistars ir atjaunojis jau vairāk nekā 10 "Hammond" instrumentus, taču Liepājas Lutera baznīcas ērģeles ir īpašas, jo tās ir viens no retajiem līdz mūsdienām nonākušajiem instrumentiem, kas ražots 30. gadu beigās, – iespējams, BC vai BCV modelis, un tieši tādēļ tam jāpieiet ar lielu uzmanību un rūpību.

Šogad turpināsim vākt ziedojumus instrumenta izpētei un remontam. Projekta norises uzsākšanu jau atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds un Liepājas Kultūras pārvalde. Priecāsimies par ziedojumiem, lai jau vasarā instruments priecētu ar savu skaņu liepājniekus un Liepājas viesus!

Konts ziedojumiem ar norādi "Liepājas Lutera baznīcas Hammond ērģeļu remontam":

Kultūras biedrība SPEKTRS
Fr. Brīvzemnieka iela 31 – 2, Liepāja
Reģ. Nr. 40008050207
HABA LV22
LV24HABA0551009477455

Vairāk informācijas:
https://www.putni-ensemble.lv/jaunumi/

Foto no putni-ensemble.lv