Piejūras slimnīcas Psihiatriskā klīnika 9.oktobrī pulksten 11 organizē semināru – atvēro durvju dienu sociālajiem darbiniekiem, kura centrālā tēma ir psihiskās veselības jautājumi senioriem.

Pasaules Veselības organizācija katru gadu 10.oktobrī visā pasaulē atzīmē Pasaules psihiskās veselības dienu, lai pievērstu uzmanību garīgās veselības nozīmei.

Šogad īpaša nozīme tiek pievērsta psihiskai veselībai gados veciem cilvēkiem.

Lai vērstu sabiedrības uzmanību uz psihiskā veselības problēmu aktualitāti, izglītotu un mazinātu stereotipus par psihiskiem traucējumiem, īpaši par gados veciem cilvēkiem, kuru ārstēšanu un aprūpi Latvijā nepieciešams būtiski uzlabot.

Dienas kārtība:

Psihiatriskās klīnikas vadītāja Imanta Stroļa uzruna.

Geronopsihiatrijas nodaļas vadītāja dr. Aija Kraskura – „Par vecu cilvēku psihiskajiem traucējumiem”.

Psiholoģe Jolanda Mellupe – „Par psihiloģisko procesu īpatnībām gados vecākiem cilvēkiem.Sociālā māsa Liene Preisa – „Par sociālajām problēmām, to iespējamiem risinājumiem gados vecākiem cilvēkiem – Psihiatriskās klīnikas pacientiem”.

Iepazīšanās ar jauno gerontopsihiatrisko nodaļu.

Saskaņā ar dažādu organizāciju datiem, par gados veciem cilvēkiem Eiropā un pasaulē uzskata vecumā virs 60 – 65 gadiem.

Latvijā nav pietiekamu statistisko datu par psihiskiem traucējumiem, kas saistīti ar novecošanos. Pēc reģistra datiem, psihiatriskā dienesta uzskaitē ir ap 16 000 pacientu ar organiskiem psihiskiem traucējumiem, t.sk. demenci, bet pēc citiem datiem 2011.gadā Eiropā demence bija ap 6,3 miljoniem iedzīvotāju, prevalence ir 5,4% gadā.

Tas nozīmē, ka atbilstoši arī Latvijā organiski psihiski traucējumi vai demence ir vairāk nekā 100 000 iedzīvotāju. Organiski psihiski traucējumi ir nozīmīga sociāla un veselības problēma, ar ko sastopas katrā ģimenē un kopumā sabiedrībā.

Demences pacientiem nepieciešama gan sociāla, gan medicīniska palīdzība, tās pieejamība Latvijā ir nepietiekama. Medicīnisku palīdzību nodrošina psihiatri, neirologi, ģimenes ārsti, medicīnas māsas u.c. speciālisti.