Liepājā princips "nauda seko bērnam" bērnudārzu rindu samazināšanai darbojas jau vairākus gadus; bērnam seko 57 lati, ziņo BNS.

Jau vairākus gadus Liepājā ieviests princips "nauda seko bērnam", kas ļauj vecākiem saņemt finansējumu, ja pašvaldības bērnudārzos vietas nav.

Liepājā bērnam seko 57 lati mēnesī, un patlaban pašvaldības dotāciju izmaksā par 156 bērniem, kas apmeklē privātos bērnudārzus, aģentūra BNS uzzināja pašvaldībā.

Liepājas mēra vietniece Silva Golde lēmumu ieviest principu "nauda seko bērnam" vērtēja kā izdevušos, lai gan Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) ir pret šāda principa ieviešanu visā Latvijā.

"Ir jāveicina taisnīga pašvaldības līdzekļu sadale iedzīvotājiem. Ja pagaidām visiem liepājniekiem vēl pietrūkst vietu pašvaldības bērnudārzos, tad ir finansiāli jāatbalsta arī tās jaunās ģimenes, kuras šo pakalpojumu saņem vai nu privātajā bērnudārzā, vai pašvaldības Aukļu dienestā," aģentūrai BNS sacīja Golde.

Principu "nauda seko bērnam" Labklājības ministrija vēlas ieviest visā valstī līdz 2013.gada beigām. Tomēr LPS stingri paliek pie tā, ka centralizēts risinājums bērnudārza rindām nevar būt, bet katrai pašvaldībai jāļauj izvēlēties, kā to risināt. Pēc LPS līdera Andra Jaunsleiņa vārdiem, tad jau varam sadalīt arī valsts budžetu ‒ 1.janvārī uz visiem valsts iedzīvotājiem, un lai katrs pats gādā par aizsardzību, drošību un visu pārējo.

Liepājas pašvaldībā princips "nauda seko bērnam" tika ieviests jau 2005.gadā. Pašlaik par katru Liepājā deklarētu bērnu dome privātajiem bērnudārziem piešķir dotāciju 57,6 latu apmērā ik mēnesi. Golde uzskata, ka šis risinājums ir operatīvs, ko var ieteikt izvērtēt arī citām pašvaldībām.

Liepājā izveidots arī Aukļu dienests. Ja šā dienesta aukle ģimenē sniedz pakalpojumu ne mazāk kā 160 stundu mēnesī, viņas pakalpojumu apmaksai pašvaldība var piesķirt līdzfinansējumu.

Šogad Liepājas pašvaldības dārziņos uzņems 913 bērnu, kas ir lielākais skaits pēdējo gadu laikā. Pagājušā mācību gada sākumā rindā bija reģistrēti 1512 bērni, no kuriem 921 bija vecumā līdz pusotram gadam un kuriem bērnudārzs vēl nav nepieciešams.

Valdības komiteja pirmdien apstiprināja rīcības plāna projektu "Ģimenes valsts politikas pamatnostādnēm 2011.–2017.gadam", kas paredz šo principu ieviest nākamā gada beigās. Šāda principa ieviešanu atbalsta vairākas vecāku organizācijas. Latvijā rindā uz vietu bērnudārzā ir apmēram 12 tūkstoši pirmsskolas vecuma bērnu, jo pašvaldību pirmsskolas izglītības iestāžu skaits nav pietiekams.