Liepājas pārstāvniecībā Rīgā, kas atrodas Jēkaba kazarmās, no 10. februāra līdz 10. martam ikvienam interesentam iespējams apskatīt ekspresizstādi, kas veltīta divu izcilu vienas dzimtas ārstu – Rasmas Kaju (1934.-1995.) un traģiski bojā gājušā Oleva Kaju (1964.-2019.) – piemiņai. Izstādes idejas autors ir Ivo Kaju; viņa sagādāti ir visi tajā eksponētie materiāli.


Ieskats izstādes materiālos. Lāsmas Gaitnieces foto.


Rasma Kaju bija ārste, ķirurģe, ilggadēja Liepājas Medicīnas skolas direktore. Viņas jaunākais dēls Olevs Kaju arī bija ārsts, ķirurgs, kurš savu karjeru medicīnā sāka Liepājā, taču pēc ārstniecības studiju beigām strādāja P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas klīnikā, ko vadīja profesors Vladimirs Utkins, Latvijas Ģimenes centrā un Jūrmalas slimnīcā.


Izstādē aplūkojamas Kaju dzimtas fotogrāfijas, dažādi dokumenti, tai skaitā gan Rasmas, gan Oleva Kaju skolas liecības un atestāti, kas apliecina dažādu mācību iestāžu absolvēšanu, vairāki savulaik periodiskajos izdevumos publicēti raksti, kā arī Rasmai Kaju piederējis asinsspiediena mērāmais aparāts, kas mūsdienās uzskatāms gandrīz vai par antīku.


Par izstādes “naglu” var saukt divas ļoti īpašas lietas: Oleva Kaju rakstītu vēstulīti savai vecaimātei Aizputē un Rasmas kladi, kurā daktere vārds vārdā ir pārrakstījusi kādu padomju laikos aizliegtu ārzemju autora romānu


ar mērķi, lai to varētu lasīt viņas dēli un mazbērni. Kopumā šādu klažu, kurās pārrakstīti biezi romāni, esot ap simts. Kādā veidā Rasma Kaju pie aizliegtās literatūras darbiem tikusi, viņas radiniekiem nav zināms. Nav arī saprotams, pa kuru laiku daktere šos biezos romānus spējusi pārrakstīt.


Ārste, ķirurģe Rasma Kaju. Foto no Ivo Kaju personīgā arhīva.


Ar ārstu Rasmas un Oleva Kaju biogrāfiju plašāk iespējams iepazīties Latvijas Rakstnieku savienības biedres, rakstnieces Lāsmas Gaitnieces kultūrvēsturiskas ievirzes darbā “Dziednīca pie jūras. Versija par Liepājas medicīnas vēsturi” (Rīga: apgāds “VESTA-LK”, 2017).

Mazliet vairāk par to, ar kādām problēmām savulaik bija jāsaskaras Liepājas Medicīnas skolas direktorei, var lasīt ŠEIT un ŠEIT.