Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes statistikas datiem, Liepājā šodien vārda dienu svin 180 Lilijas un 36 Liānas.

Dzimšanas dienā sveicam Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra direktori Baibu Kļavu.

Vai esat liepājniece?
Esmu dzimusi un savu dzīvi saistījusi ar Liepāju.

Par ko vēlējāties kļūt bērnībā?
Spilgtu bērnības atmiņu par šo tēmu man nav, tādēļ jautāju vecākiem, bet arī viņi neatceras kādu konkrētu manu vēlmi. Varbūt par saldējuma pārdevēju? Jo manā bērnībā Liepājas Pētertirgū no dziļām metāla kanniņām tirgoja ļoti garšīgu sveramo saldējumu, un man šis process ļoti patika. Bet pavisam skaidri zinu, ka noteikti negribēju kļūt par aktrisi, kas it kā ir daudzu meiteņu sapnis.

Kā paiet jūsu ikdiena?
Mana ikdiena aizrit ļoti intensīvi, interesanti – plānojot, organizējot, skaitļojot, komunicējot, gan ar tuvākajiem kolēģiem, gan daudziem citiem radošiem cilvēkiem visā Latvijā. Ne vienmēr varu būt sava laika pavēlniece, jo bieži ir kas tāds, kas izjauc iecerēto, tādēļ diemžēl retākas, kā gribētu, ir tikšanās ar maniem tuvajiem. Tomēr, atbalstot citus viņu radošajos centienos, ir milzu gandarījums, kas arī ļauj aizmirst savas raizes, jo neviena diena nelīdzinās citai.

Kādi notikumi liepājniekiem un pilsētas viesiem šogad noteikti būtu jāapmeklē Liepājā?
Aicinātu apmeklēt jau 11. amatniecības un tradicionālās kultūras festivālu "Līvas ciems", kas ar "Līvas tirgu", radošām aktivitātēm, amatniecības un garšu darbnīcām piepildīs promenādi 18. un 19.maijā. Šī gada aktualitāte – kokamatniecība, ņemot vērā pēdējā laika tendenci – izmantot koku visdažādāko sadzīves un interjera priekšmetu izgatavošanā. Bet tos, kuriem Līgo vakarā nav iespējams nokļūt laukos, aicinām uz koncertdārzu "Pūt, vējiņi!" Jāņuguni iekurt kopā ar Jaunsudrabiņa "Jo pliks, jo traks" personāžiem un grupu "Klaidonis".

Kas cilvēkam ir jādara, ja viņš vēlas, piemēram, piedalīties kādā no Tautas lietišķās mākslas studijām?
Vispirms jāsaņem zināma deva pacietības un jārod daudz brīva laika, lai piedalītos kādā no Liepājas Tautas mākslas centra radošajiem kolektīviem. Jārēķinās, ka tā nebūt nav izklaide, bet sistemātisks un mērķtiecīgs darbs komandā, atbildība pret līdzcilvēkiem. Tad jāsameklē informācija par mūsu 27 kolektīviem interneta vietnē www.liepajaskc.lv, vai pa tālruni, un sezonai sākoties, jāpiesakās izvēlētajā kolektīvā.

Kura vieta Liepājā jums ir tuvākā?
Gan fiziski, gan emocionāli tuvākā vieta man ir Liepājas pludmale un arī Jūrmalas parks, kuros iespējams atgūt spraigajā ikdienā reizēm zaudēto enerģiju un iekšējo harmoniju.

Kāds ir kārtīgs liepājnieks?
Acīmredzot ir kaut kas īpašs cilvēkos, kuriem lemts dzīvot šajā "vētras strīpā starp ezeru un jūru". Ne velti tik trāpīgi ir Māra Čaklā vārdi Liepājas himnai: "pieplok pie zemes cilvēku mežs, bet saknes jau vējš neizplēš…" Domāju, ka īstens liepājnieks, spītējot grūtībām, vienmēr ir stiprs savā garā, nepamet šo vietu, bet meklē jaunus izaicinājumus un iespējas tieši šeit, ne citur.

Kas jūs aizrauj?
Braukšana. Gan ar auto, gan – velosipēdu. Bet visvairāk tīk garāki izbraucieni gar jūras krastu vai meža ceļiem, izbaudot zināmu brīvības un neatkarības sajūtu, šo to pārdomājot, reizēm nedomājot pilnīgi neko, vienkārši baudot apkārtni.

Kāds ir jūsu lielākais izaicinājums?
Tādi šķiet ir bijuši divi, pierādot teiciena "Nekad nesaki nekad" patiesumu. Pirmais – vēl skolas laikā, kad, kādas mākslas filmas uzņemšanas grupas izvēles rezultātā, bija jāpieņem izaicinājums vienu vasaru kļūt par aktrisi un piedalīties filmas uzņemšanā. Otrs. Savulaik, augstskolā studējot kultūras darba organizāciju, bija jāapgūst klubu darba teorija. Tā šķita tik nesaprotama, ka domāju – nekad negribētu būt par kultūras nama vadītāju ar sarežģīto grāmatvedību, uzņemoties atbildību par citu cilvēku darbu, un tā tālāk...

Vienkāršāk bija strādāt kāda pakļautībā, tādēļ 2008.gadā kļūt par Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra direktori bija vislielākais izaicinājums. Esmu pateicīga tiem, kas manī nostiprināja pārliecību par savām spējām. Arī komandai, kas mani pieņēma, lai ar veselīgu dzīves uztveri kopīgi veidotu gan mūsu iestādes, gan Liepājas kultūrvidi.

Jūsu novēlējums šodienas gaviļniekiem!
Lai ik dienu mums ir iespēja būt kopā ar cilvēkiem, kuri tic mūsu spējām, pamudina mūs, atbalsta un novērtē, tad viegli gūsim panākumus. Pasmaidi un pasaule Tev smaidīs pretī!