Ceturtdien Liepājā atklāts  projekts ''Grāmatu klubs''. Tā mērķis – piedāvāt grāmatu apmaiņu pret citu lasāmvielu, kā arī klātienē veidot diskusijas par izlasīto, ziņo portāls lsm.lv.

Jau vairākus gadus šādu iespēju piedāvā arī lielākā daļa bibliotēku.   

Jaunizveidotā Grāmatu kluba galvenā ideja ir ne tikai dot iespēju iedzīvotājiem bez maksas apmainīties ar nevajadzīgām grāmatām, bet arī aicināt cilvēkus atkāpties no aizvien pieaugošās interneta vides ietekmes, klātienē pilnveidojot prasmes diskutēt un uzklausīt citu viedokli.

Lai arī pirmā kluba tikšanās ir veidota kā iepazīšanās un nav skaidrs, vai projekts kļūs par tradīciju, jau šobrīd kāds iedzīvotājs, kura īpašumā ir 8000 grāmatu, ir zvanījis akcijas idejas autoram Dainim Dreimanim ar vēlmi apmainīties ar dažām grāmatām.

"Ir doma tāda – šomēnes mēs paņēmām grāmatas un aiznesām mājās un pēc nedēļas, pēc mēneša atnācām, padiskutējām, klausies – par Vili Lāci es to pat nezināju, cits saka - o, es foršu grāmatu atradu, tur bija parādīts, kā pareizi putnu būrīti uztaisīt, tādas savstarpējās sarunas,"  kluba ideju skaidroja Dainis Dreimanis.

Grāmatas uz klubu atvestas no vairākām vietām, liela daļa ir no paša Daiņa Dreimaņa mājas bibliotēkas. Jaunais projekts gan nav vienīgais veids, kā apmainīties ar grāmatām Liepājā.  Jau vairāk nekā astoņus gadus ar to nodarbojas lielākā daļa pilsētas bibliotēku.

Centrālās zinātniskās bibliotēkas vadība norāda, ka otrā stāva vestibilā iekārtotais plauktiņš ir ļoti apmeklēts un katru dienu tur tiek nolikti vairāki desmiti grāmatu – ik pa laikam gadās tur ieraudzīt arī retus klasikas darbus, piemēram, Homēra ''Iliādu''.

"Es zinu, ka Liepājas Universitātes mācībspēki, bibliofili, kas grāmatas kolekcionē, ik pa brīdim piestaigā un atrod sev vērtīgas lietas," atzina Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas direktore Ilga Erba.

Prakse mainīties ar grāmatām pasaulē nav jauna – citās valstīs un arī Latvijā šādi punkti ir izveidoti brīvā dabā – parkos, vecās telefona būdiņās. Nevajadzīgās grāmatas ir iespējams apmainīt arī interneta veikalos, uzdāvināt labdarības iestādēm, kā arī atdot dzīvnieku patversmēm, kam papīrs ir vajadzīgs pakaišiem.

Liepājas ielās aptaujātie iedzīvotāji lielākoties norādīja, ka grāmatas atdod bibliotēkām.

"Es kādreiz esmu arī atdevis bibliotēkai, man kādreiz bija uzkrājušās diezgan daudz grāmatu  angļu valodā," stāstīja liepājnieks Andis.