Karostā sakārtojot degradētas teritorijas, attīstot investoriem pievilcīgas uzņēmējdarbības teritorijas, kurā tiek celtas arvien jaunas ražotnes, svarīgi arī atbalstīt iedzīvotāju iniciatīvas un uzlabot apkārtējās vides kvalitāti. Tieši ar šādu mērķi Liepājas Novada fonds un Liepājas SEZ pārvalde izsludināja vides projektu konkursu Karostas iedzīvotājiem.

Pirmajā reizē tika iesniegti divi projekti par kaķa māju izveidi un putnu būrīšu uzstādīšanu. 2019. gada nogalē uzstādīta pirmā kaķu māja, kas gaida savus iemītniekus. Jau 2020. gada janvārī plānots izsludināt jaunu vides projektu konkursu, informē SEZ Sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Ratniece-Kadeģe.

Kā norāda Liepājas SEZ pārvaldes Biznesa attīstības un mārketinga daļas vadītājs Gatis Ginters, Karosta ir daļa no Liepājas SEZ teritorijas, un loģiski, ka šeit atbilstoši pilsētas teritorijas plānojumam attīstās gan ražošanas teritorijas, gan plašās zaļās zonas un, protams, dzīvo iedzīvotāji. Tieši tādēļ Liepājas SEZ pārvaldei ir svarīgi līdzdarboties un atbalstīt iedzīvotāju vides uzlabošanu, un labākais ir sākt ar nelieliem vides projektiem, kuros iedzīvotājs var ielikt savu ideju, ko darīt. Tas var būt soliņš, puķu dobe, kāds neliels vides objekts, pievilkšanās stienis – jebkas, kas sabiedrībai liekas aktuāls.

Viens no projektiem, kas pēc iedzīvotāju vēlmes Karostā tika realizēts ir divu jaunu kaķu māju uzstādīšana Baltijas ielā un Ģenerāļa Baloža ielā. Līdz šim pie nama Baltijas ielā 13 mītošie bezsaimnieku kaķi bieži uzturējušies ēkas pagrabā, radot tur netīrību. Tagad, kad pagraba logi aizmūrēti, kaķi var uzturēties biedrības "Latvijas vairogi" izgatavotajā kaķu mājā, kas atbilst pašvaldības izstrādātajiem ieteikumiem un dzīvnieku labturības principiem.

Biedrības "Latvijas vairogi" valdes priekšsēdētājs Dainis Dreimanis rāda, ka kaķu māja ir siltināta, lai ziemā nav pliki dēļi, kur pūš vējš un sniegs snieg cauri. "Jumtu taisījām tādu, lai būtu silts un jēga no tās mājas, nevis prasta koka kaste nolikta. Lai arī izskatās glīti."

Nākamā gada pavasarī Liepājas SEZ finansētā projektu konkursa ietvaros biedrība "Latvijas vairogi" Karostā, Beberliņos un Lāčplēša dārzā organizēs Putnu dienas, kad ikviens interesents varēs izgatavot putnu būrīti.

Liepājas SEZ pārvalde vides sakārtošanas projektu konkursam finansējumu 1000 eiro apmērā atvēlēs arī 2020. gadā, kopumā paredzot šo naudu sadalīt Karostas iedzīvotāju ideju realizācijai. Liepājas SEZ pārvalde saka lielu paldies Liepājas Novada fonda vadītājai Aigai Jaunskalžei, kura uzsver, ka arī ar nelielu naudu var realizēt iniciatīvu ar diezgan lielu ietekmi. "Priecājos, ka ir labs aizsākums un ceru, ka būs labs turpinājums nākamajā gadā."

Plašāka informācija par Liepājas SEZ pārvaldes atbalstīto Karostai domāto projektu konkursu atrodama Liepājas Novada fonda mājas lapā