Dažas diena pēc Liepājas 399. dzimšanas dienās – 22. martā bērnu bibliotēkas "Vecliepājas rūķis" noslēdzās Liepās trešais jauniešu forums, kura dalībnieki piedāvāja savus risinājumus, kāda varētu būt jaunā Liepājas bibliotēka, informēja Liepājas Novada fonda valdes priekšsēdētāja Aiga Jaunskalže.
Forums notika trīs posmos, lai piedalīties varētu visu vecumu jaunieši. 2023. gada oktobrī, kad Liepājas skolās notika radošuma nedēļa, 20 mācību iestāžu pirmsskolas un sākumskolas skolēnu zīmēja radošos darbus par tēmu "Ko es gribētu darīt bibliotēkā". Sabiedrības balsošanai tika nodoti vairāk kā 200 darbu. Katrā no tiem bija bērnu fantāzijas un domas radīta aizraujoša ideja, kuru ieraudzīt un izmantot īstajā bibliotēkā. Piemēram, rallija un naudas bibliotēka, vai konfekšu bibliotēka, vai grāmatu veidošanas telpa bibliotēkā, vai princešu istaba bibliotēkā. Šie darbi apkopoti un apskatāmi vietnē konkuss.lnf.lv. Iepriekšējo forumu radošie darbi apskatāmi Liepājas Novada fonda mājas lapas sadaļā "Ideju banka".
Šī gada martā, Liepājas dzimšanas dienas mēnesī, kad skolās notika karjeras pasākumi, par bibliotēku domāja pamatskolas un vidusskolas vecuma jaunieši. Otrā posma hakatonā 7. un 8. martā, izmantojot pirmā posma radošos darbus, 4.-9. klašu skolēni veidoja telpiskus modeļus jaunās bibliotēkas pakalpojumiem, kas īstenotu arī kādu no ANO ilgtspējīgas attīstības mērķiem. 8. marta pēcpusdienā septiņu komandu modeļu prezentācijas izvērtās par skolēnu sarunu ar žūrijas komisiju. Šajā hakatonā balvas ieguva visi un katra ideja un doma ir svarīga, jo tās palīdzēs veidot jauno bibliotēku. Žūrijā piedalījās Liepājas centrālās zinātniskās bibliotēkas direktore Ilga Erba, Liepājas Izglītības pārvaldes bibliotekāre Irina Štāle un attīstības un projektu nodaļas vadītāja Līva Vilciņa, Vecliepājas rajona arhitekte Elīna Boge un Liepājas Novada fonda valdes locekle Gita Paspārne. Galvenā atziņa – jauniešu radītās idejas ir tiešām inovatīvas, rosinošas un izmantojamas bibliotēkas darba plānošanā. Arī skolotāji pēc hakatona atzina, ka darbs ir aizrāvis skolēnus, ļāvis novērtēt bibliotēku darbu un to nozīmi katra paša attīstībā.
Jauniešu foruma hakatonā jau trešo reizi piedalījās Liepājas Valsts ģimnāzijas komanda un skolotāja Nora Serija. Viņi ir veidojuši modeļus arī par nākotnes Liepāju un Liepājas Metalurga industriālo būvju izmantošanu. Šiem jauniešiem ir iespēja salīdzināt un viņi atzina, ka šogad viņiem ir bijis jau vieglāk realizēt savu ideju un interesantākais esot redzēt, kā mazo bērnu zīmējuma ideja attīstās un pilnveidojas. Šogad trešā jauniešu foruma norisē visplašāk pārstāvēta bija Liepājas Draudzīgā aicinājuma vidusskola, no kuras 2. posma hakatonā piedalījās četru klašu komandas. Kā atzina skolotāja Daiga Sirmoviča: "Skolēni mainījās – vieni varēja darboties sākumā, citi turpināja un rezultātā modeli veidoja ne tikai pieci komandas skolēni, bet daudz vairāk." Tomēr balvas no Liepājas valstspilsētas administrācijas saņēma visi.
Pēc pavasara brīvlaika – 20. martā, iesākās foruma noslēdzošais – trešais – posms. Tajā piedalījās trīs vidusskolu komandas – Liedaga vidusskolas 10. klases skolēni kopā ar skolotāju Līgu Šilovu, Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 10. klases skolēni un skolotāja Juta Birzniece un Raiņa vidusskolas 10. klases skolēni ar skolotāju Baibu Pagrabu. Viņu uzdevums bija pilnveidot radītās idejas un izveidot projekta aprakstu par inovatīvu bibliotēkas pakalpojumu, parādot saistību ar ANO ilgtspējīgas attīstības mērķiem, to ieviešanā izmantojamos resursus un ieguvumus. Hakatona laikā komandām bija iespēja konsultēties ar Latvijas nacionālās bibliotēkas un Ventspils bibliotēkas ekspertiem. 22. marta pēcpusdienā trīs komandu projektu prezentācijas izvērtās par diskusiju starp žūriju un jauniešiem. Viens no visvairāk apspriestajiem jautājumiem bija: "Kāpēc jaunieši neapmeklē bibliotēku?" Jaunieši atzina, ka svarīgs ir informācijas kanāls, kas nodod ziņu, ka bibliotēkā notiek pasākums, ka lasīt ir interesanti. Ne vienmēr tas ir sociālie tīkli, biežāk tieši skola un skolotāji. Jaunieši atzina, ka interesanta un piemērota vide bibliotēkā ir tas, kas rosinās to apmeklēt, ka bibliotēkai noteikti jābūt pieejamai ikvienam, ka Liepājas bibliotēkas ēkai vajadzētu būt saistītai ar Liepājas vidi – jūru, dzintaru, koku.
Visas trešā posma hakatona jauniešu prezentācijas ir apskatāmas Liepājas Novada fonda mājaslapas sadaļā "Liepājas jauniešu forums" . Katra komanda kā balvu saņēma dāvanu karti no beķerajas Roma, lai izvērtētu savu darbu un gūtu iedvesmu nākošajam Jauniešu forumam. Taču lielākais ieguvums neapšaubāmi bija apziņa un sajūta, ka pašu radītās idejas tiks izmantotas un palīdzēs izveidot mūsdienīgu, inovatīvu un visiem pieejamu bibliotēku Liepājā. Varbūt, ka tas īstenosies jau 2027. gada Mārtiņu nedēļā, kad Liepājas Centrālai Zinātniskai bibliotēkai apritēs 250 gadi.
Liepāja, 2027. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta, patiesi ir pelnījusi vietu, kur kopā būt – bibliotēku, kuras pakalpojumi pēc likuma ir bez maksas pieejami visiem un kur cilvēki ne tikai atver grāmatas, bet arī viens otru – runā, apspriežas, mācās, rada un veido savu pilsētu kopā.
Liepājas Jauniešu forums ir jauniešu līdzdalības pasākums, kurā dažādu vecumu jaunieši sadarbojoties rada un pilnveido idejas par pilsētas attīstību. Pirmā Liepājas jauniešu foruma tēma bija "Kādu es gribu redzēt Liepāju pēc 10 gadiem", savukārt otrā foruma tēma bija "Kas vēl varētu būt bijušā Liepājas Metalurga industriālais milzis". Šī gada foruma tēma ir Liepājas jaunā bibliotēkas.
Foruma norisi atbalsta Liepājas Centrālā Zinātniskā bibliiotēka, Liepājas Izglītības pārvalde, Liepājas Būvvalde. Tehnoloģiskos risinājumus nodrošina nodibinājums Zinātnes un inovāciju parks.
Visa informācija par Liepājas jauniešu forumu pieejama Liepājas Novada fonda mājaslapā.