Jau pavasarī Nacionālā apvienība pirmoreiz aicināja Liepājas domes darba kārtībā iekļaut jautājumu par PSRS okupācijas pieminekļu demontāžu. Sākotnējā atbilde no domes bija, ka neesot skaidrības par objektu ideoloģisko nozīmi. Vēlāk, kad vēsturnieki sniedza nepārprotamu skaidrojumu, ka tie ir PSRS okupācijas objekti, radās nākamā aizķeršanās – Liepājas dome atzina, ka esot grūti saprast nojaukšanas procedūru un juridiskos aspektus, kaut citām pašvaldībām tas grūtības nav sagādājis.
Lai pieliktu punktu diskusijām par okupācijas pieminekļu likteni Latvijā, Saeimā tika pieņemts likums “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā”, kas 23.jūnijā stājās spēkā. “Iesaistoties Ekonomikas un Kultūras ministrijām, tika panākts, ka MK lēmumam tika pievienots konkrēts nojaucamo pieminekļu saraksts, lai izslēgtu varbūtību par kāda pieminekļa nenojaukšanu lielajās pilsētās, tostarp Liepājā,” – skaidro ekonomikas ministra biroja vadītājs Artūrs Butāns (NA).
Eiropas kultūras galvaspilsēta ar PSRS iznīcinātājiem?
Pieņemtais likums uzliek par pienākumu Liepājas domei nojaukt 3 okupācijas pieminekļus – kanālmalā, Grīzupes ielā un 14.novembra bulvārī. Tikmēr NA jūlijā aicinājuši nojaucamo objektu sarakstu papildināt arī ar vairākām PSRS propagandas plāksnēm, tostarp Rīgas ielā 3, Katedrāles ielā 2 un citviet. Artūrs Butāns (NA) iesniegumā aicinājis Liepājas domes vadību pieņemt lēmumu arī par divu PSRS iznīcinātāju aizvākšanu no Liepājas lidostas. Mārupē šāds lidaparāts jau demontēts un pārcelts uz aviācijas muzeju, bet Liepājā tie joprojām sagaida pilsētas viesus.
“Krievijas iznīcinātāji tieši šobrīd bombardē Ukrainas pilsētas, bet Liepājas lidostā PSRS iznīcinātāji tiek turēti goda vietā un ar tiem sagaida LSEZ investorus, Berlīnes filharmonijas orķestri un citus lidostas viesus. Tas nav pieņemami, tāpēc atkārtoti aicināsim domes vadību nevilcināties nojaukt gan totalitāro režīmu objektus, gan pieminekļus,” – skaidro Artūrs Butāns (NA).
Liepāja izvēlas garāko ceļu
Ekonomikas ministrija, kas ir valstī atbildīgā par būvniecību (un nojaukšanu) 25.jūlijā ministrijā rīkoja semināru, kur pašvaldību pārstāvjiem skaidroja izveidotos birokrātiskos atvieglojumus, lai šobrīd pieminekļus, tostarp pieminekli Liepājas kanālmalā, nojauktu paātrinātā kārtībā. Šobrīd kārtība paredz, ka pašvaldība ir tiesīga nojaukt pieminekļus izmantojot savus resursus, piemēram Komunālās pārvaldes tehniku un cilvēkresursus, vai arī uzticēt nojaukšanu kādam būvuzņēmumam, kurš to būtu gatavs darīt bez maksas, kā tas ir citās pilsētās. Diemžēl pašvaldība izvēlējusies garāko un dārgāko ceļu, darot to caur iepirkumu procedūrām.
18.novembri sagaidīsim bez okupācijas pieminekļiem
Liepājniekiem atliek vien minēt – vai vilcināšanās ir apzināts politisks aprēķins, lai nojaukšanu pārceltu pēc Saeimas vēlēšanām 1.oktobrī un tādējādi kāda partija cer lavierēt starp krievu un latviešu vēlētājiem, vai arī tā ir tikai sakritība, ka Liepājā birokrātiskie procesi, objektu lāzerskenēšana un nojaukšana aizņems vairāk laika nekā citviet.
Lai nu kā, likums ir pieņemts un Liepāja nebūs izņēmums – 18.novembri jau šogad sagaidīsim bez okupācijas pieminekļiem.
Politisko reklāmu apmaksā Nacionālā apvienība VL-TB/LNNK

Balcers: Nepadevāmies līdz pēdējai spēlei