Norit aktīva gatavošanās no 27. līdz 29. jūnijam notiekošajai vēsturisku notikumu rekonstrukcijai "Kuģa "Saratov" sagaidīšanai Liepājā – 100".

Šonedēļ tie liepājnieki, kuri pieteicās brīvprātīgi piedalīties pasākuma līdzveidošanā, ierodas uz autentisko tērpu pielaikošanu, informē Kultūras pārvaldes komunikācijas speciāliste Jurita Krūma.

Ikvienam liepājniekam bija iespēja pašam līdzdarboties rekonstrukcijā un pieteikties aizraujošā ceļojumu laikā, vietā un telpā, lai iejustos tā laika personāžos. Ņemot vērā to, ka tā laiku rekonstrukcija plānota ļoti precīza un autentiska, bija svarīgi radīt pēc iespējas vēsturiskāka vide un publiski tika izsludināta brīvprātīgo pieteikšanās, lai liepājnieki svētku dienā tiktu tērpi autentiskos 20. gadsimta tērpos. Šonedēļ sākusies tērpu pielaikošana un vairāku dienu garumā, Spīķeros ierodas visdažādākā vecuma pilsētnieki, lai piemērītu sev paredzēto apģērbu.

Kopumā trīs dienu garumā notiekošo notikumu rekonstrukcijā piedalīsies vairāki simti dalībnieki – Liepājas teātra aktieru atveidoto Pagaidu valdību sagaidīs vairāk nekā 200 liepājnieki, brīvprātīgie ugunsdzēsēji un skolēnu grupas tā laika apģērbā, tāpat pasākumā piedalīsies vairāk nekā 50 Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadeti, kuri atveidos latviešu zemessargus. Gatavojoties šim notikumam, kadeti apgūst precīzi identisku soļošanu, kāda tā bija pirms 100 gadiem.

Jau ziņots, ka trīs dienu svētki sāksies 27. jūnijā, pulksten 13 ar ekumēnisko dievkalpojumu Liepājas Sv. Annas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Plkst. 18 laukumā pie Muitas mājas sāksies vēsturiskā notikuma "Kuģa "Saratov" sagaidīšanai Liepājā – 100" rekonstrukcijas iestudējums. Svētku iestudējumu veidos pagaidu valdības simboliska nokāpšana no klāja un iestudējums ar lielu dalībnieku skaitu – aktieriem un mūzikas kolektīviem. Svētku pasākuma noslēgumā būs gājiens maršrutā Vecā ostmala – Spīķeru iela – Jūras iela – Lielā iela – Valdemāra iela – Čakstes laukums.

28. jūnijā, pulksten 20 laukumā pie Muitas mājas paredzēts svētku koncerts "Ar prieku un gandarījumu". Koncerta ideja sakņojas Kārļa Ulmaņa runā pēc nokāpšanas no kuģa "Saratov". Koncertā varēsim baudīt neatkarības izcīnīšanas laika mūziku savienojumā ar rokmūziku. Koncertā piedalīsies Latvijas Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris, jauktais koris "INTIS", pavadošā grupa, kā arī plašs Liepājas un viesu ansamblis (mūzikas grupa "Skyforger", dziedātāja Ieva Akurātere, mūziķis Ivo Fomins u.c.). Trīs dienu garumā Liepājā viesosies mūziķu un skatuves mākslinieku kolektīvi no vēsturiski sabiedrotajām valstīm, piemēram, dūdu un bungu grupa no Skotijas un ielu teātris no Francijas.

Dienas noslēgumā, pulksten 22.30 laukumā pie Muitas mājas norisināsies zaļumballe 20. gadsimta sākuma noskaņās. Apmeklētājus priecēs retro mūzikas ansamblis "Bellacord Tanzorchester", brāļi Auzāni un "Slavenais Jersikas orķestris".

Trešā svētku diena sāksies 29. jūnijā pulksten 12. Visas dienas garumā laukumā pie Muitas mājas un Liepājas vēsturiskajos kvartālos norisināsies pasākumi ģimenēm un bērniem "Pirms 100 gadiem Liepājā". Ikviens varēs piedalīties radošajās darbnīcas un tradicionālās 20. gadsimta sākuma spēka un veiklības atrakcijās, būs dažādas teatrālas izdarības, muzicēs kapela, bet uz skatuves uzstāsies vieskolektīvi no ārvalstīm un pašmāju mūziķi.

Diena noslēgsies ar Kurzemes dziesmu svētkiem, kas sāksies pulksten 19 Liepājas Olimpiskajā centrā.

Kuģa "Saratov" sagaidīšanas vēsturiskās rekonstrukcijas iestudējums – 27. jūnijā pulksten 19, koncerts "Ar prieku un gandarījumu" – 28.jūnijā pulksten 21.15 būs skatāmi LTV1 un replay.lv.

Vēsturisku notikumu rekonstrukcijas "Kuģa "Saratov" sagaidīšanai Liepājā – 100" trīs dienu svētku programmu organizē un veido Liepājas Kultūras pārvalde sadarbībā ar biedrību "I DID IT" un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centru.

Plašāka informācija par pasākuma programmu pieejama šeit: https://www.liepaja.lv/saratov/

Uzziņai:
No 27. līdz 29. jūnijam Liepājā norisināsies vēsturisku notikumu pasākumu kopums – "Kuģa "Saratov" sagaidīšanai Liepājā – 100". Atceroties laiku, kad Liepāja bija kļuvusi par Latvijas valsts pagaidu valdības mītni, trīs dienu garumā ikviens varēs izdzīvot 1919. gada 27. jūnija notikumus, piedaloties plašā svētku programmā.
Šī gada jūnijā apritēs 100 gadi kopš Latvijas pagaidu valdības nokāpšanas no kuģa "Saratov" Liepājā. Šis notikums ir būtisks Latvijas valsts izveidē. Laikā, kad pirms 100 gadiem risinājās Neatkarības iegūšanas notikumi, Latvija bija republika bez zemes – Kārļa Skalbes vārdiem – "republika uz ūdens". Latvijas teritorijā saimniekoja gan Stučkas valdība, gan Andrieva Niedras spēki, bet Kārļa Ulmaņa vadītā pagaidu valdība, Lielbritānijas un Francijas karakuģu sargāta, atradās uz kuģa "Saratov". 27. jūnijā apritēs tieši simts gadi, kopš Ulmaņa valdība varēja izkāpt krastā. No tā brīža Latvija kļuva par valsti ar zemi.