Kopš portāla irliepaja.lv 14. maija publikācijas par vēsturisko strūklaku Karostas parkā mani uzrunājuši vairāki cilvēki un pauduši pretrunīgu, pat noliedzošu informāciju. Kā jau tas šajos gadījumos ierasts, vairāki cilvēki visai pārliecinoši man centās skaidrot, ka nekādas strūklakas ar jūras lauvām parkā nekad nav bijis, kur nu vēl ar stāstu par skulptūru demontēšanu un novietošanu iepretī toreizējam matrožu klubam – Sv. Nikolaja pareizticīgo katedrālei. Vēl tagad parkā esošais apaļais baseins esot tikai t.s. "дембельский объект"*, kurš radies pēc kāda praporščika iegribas.  


Arī sarunās ar Liepājas kultūrcilvēkiem, piemēram, Raimondu Gabaliņu, Gunāru Kopštālu, Juri Raķi vai Kirilu Bobrovu – neviens no tiem šādu "trīs jūras lauvu" (dēvētu arī par trim roņiem un trim vaļiem) faktu neapstiprināja. Tagad ir ļoti skumji, ka Karostas vēsturei zudis kādreiz populārā fotogrāfa Borjajeva salona Pulkveža Brieža ielā arhīvs, kurš, iespējams, spētu "jūras lauvu" faktu apstiprināt.   


Paldies lasītājiem, kuri norādīja uz interneta vietnē www.zudusilatvija.lv ievietotām divām fotogrāfijām. To iesniedzēji, Liepājas 3. pamatskolas skolnieki Jaroslava Golovanova un Andrejs Kuprijanovs, ar šo foto liecību ir reāli turpinājuši stāstu par kādreiz skaisto strūklaku. Paldies!


Jaroslavas Golovanovas vecvecmāte Valentīna (22 gadu vecumā), vecvectēvs Jurijs (26 gadu vecumā), vecmāte Tatjana (1 gada vecumā) un ģimenes draugi Ņina un Viktors. Jaroslavas vecvecmāte piedzima Krievijā, Novgorodā, kara laikā kopā ar ģimeni bija spiesta pārcelties uz Lietuvu, savukārt pēc kara beigām, ģimenes meklējumos, atgriezās Novgorodā, bet 1946. gada decembrī kopā ar ģimeni pārcēlās uz Latviju. Latvijā viņa [..] no 1956. gada dzīvoja Liepājā un visu mūžu nostrādāja Tosmares kuģu būvētavā "Tosmare" par virpotāju. Savukārt Jaroslavas vecvectēvs kara laikā dzīvoja Bērnu namā Krievijā, Latvijā nonāca, kad dienēja armijā, un šeit arī palika. Līdz pašai pensijai strādāja Tosmares kuģu būvētavā "Tosmare" par atslēdznieku. Teksts un foto no zudusilatvija.lv


Un šobrīd, daudz nopietnāk, jāuzdod konkrēts jautājums: Kur tagad atrodas trīs jūras lauvas? Viena no versijām – deviņdesmitajos gados, kad skulptūras mēģināja demontēt, tās tika neatgriezeniski sabojātas. Taču nupat es saņēmu telefona zvanu no mana Karostas paziņas Vjačeslava, un viņa teiktais man šķita kā pozitīvāks turmāko meklējumu virziens. Vjačeslavs man slāviskā tiešumā norādīja: "Гунар Андеевич! Люди обеспокоены!"**   


Varbūt tiešām kādā privātā dārzā līdz pat mūsdienām atrodas šīs  vēsturiskās strūklakas skulpturālā daļa un tās tagadējie īpašnieki to vēlas atdāvināt visiem liepājniekiem?


*Dembeļa objekts – izplatīta padomju armijas un flotes komandieru piekopta prakse, kad īsi pirms demobilizācijas karavīri, lai ātrāk taptu atvaļināti, izpilda kādu saimniecisku akorda darbu.


**"Ļaudis ir noraizējušies".