Patlaban man šķiet, ka līdz šim ar tik mīklainu vēstures objekta meklējumu un notikuma šķetināšanu vēl neesmu sastapies. Turklāt – tas norisinājies visu acu priekšā un pavisam nesen – pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados, un manis apklaušinātie liecinieki gandrīz visi apgalvo, ka "esot kaut ko tādu redzējuši" vai "šo to atceroties".


Liepājas Karostas parkā atrodas visai iespaidīgs objekts – liels betona lējuma baseins ar pieticīgiem profilētiem valnīšiem pa ārmalu. Tagad tajā sabērta melnzeme un sastādītas vasaras puķes.


Agrākā laikā, kura robežas arī man vēl nav izdevies noskaidrot, tur atradies sekls ūdens baseins un tā centrā novietota dekoratīva akmens lējuma skulptūra – trīs jūras lauvas (arī vaļi, bet mākslinieka Raimonda Gabaliņa versijā – roņi), kas ar purngaliem balsta lēzenu ūdens trauku.


Pēc viena no nostāstiem, ko dzirdēju no kāda Karostas iedzīvotāja,


strūklaka parkā izbūvēta ap 1911. gadu un kādreiz bijusi parka centrālais celiņu tīkla vizuālais punkts.

Pēc viņa versijas – strūklakas kompozīcija "Trīs vaļi" (Tri kita) 1909. gadā esot izgatavota Pēterburgā vai Kronštatē un tikai vienu vasaras sezonu darbojusies kā strūklaka, jo kara pilsētiņas ūdenstornim nepietika jaudas ar ūdeni apgādāt dzīvojamos namus, kur nu vēl strūklaku!


To laiku strūklakas fotoattēlu man līdz šim nav izdevies atrast.


Divdesmitā gadsimta sešdesmitajos gados strūklaka piedzīvoja izmaiņas – tās pamatni nosedza ar dēļu klājumu, iekārtoja trepītes un baseins pārtapa par deju grīdu. Bet kur palika jūras skaisto dzīvnieku akmens skulptūra? To pārvietoja uz netālu esošā Matrožu kluba, tagad Sv. Nikolaja pareizticīgo katedrāles, rietumu ieeju.


Ap 1992. gadu jūras lauvu grupa vairs nebija satopama – ne katedrāles priekšā, ne kur citur. Tajā laikā apjautājos arī pie vistiešākajiem "triju vaļu" kaimiņiem katedrālē. Saņēmu unikāli uzvedinošu atbildi, ko grūti pārtulkot: "Gunar Andrejevič, eto oprihodovaļi dobrije ļuģi, im eto prosto ponadobilos."


Diemžēl mani meklējumis ne par skulptūras izskatu, ne par tās tālāko likteni nav sekmējušies.


Portāls irliepāja.lv aicina atsaukties cilvēkus, kuriem būtu Karostas parka vēsturiskās strūklakas vēsturiskās fotogrāfijas vai arī attēli ar strūklakas daļas foto pie Sv. Nikolaja pareizticīgo katedrāles rietumu fasādes!