Kā liecina Izglītības pārvaldes sniegtā informācija, vismaz divām Liepājas vidusskolām jaunajā mācību gadā ir iespēja palikt bez 10.klses.

Iemesls ir pavisam vienkāršs – trūkst skolēnu. 8.vidusskolā šobrīd 10.klasē reģistrējies tikai 21, bet 7.vidusskolā – 23 skolēni. Ar to nepietiek, jo 2013.gadā Liepājas pilsēta ir apstiprinājusi nolikumu, ka minimālais skolēnu skaits, uzsākot mācības 10.klasē, jābūt vismaz 25, turklāt ļoti vēlams, lai būtu vismaz divas paralēlās klases.

"Izglītības pārvaldes speciālistiem ir svarīgi, ka tiek atvērtas klases ar ne mazāk kā 25 skolēniem, jo, kā zināms, ar mazu skolēnu skaitu nav ne konkurences uz talantu izaugsmi, ne mācību rezultātu sasniegumi," saka pārvaldes vadītāja.

Kristīne Niedre-Lathere: "Ja jautātu manu subjektīvo viedokli, tad es uzskatu, ka mūsdienīga skola ir moderna un konkurētspējīga tad, ja tajā ir vismaz divas paralēlas klases attiecīgajā klašu grupā un piedevām – ar divām dažādām mācību programmām."

Izglītības pārvaldes vadītāja saka – skolas zina noteikumus, un tām ir jābūt gatavām, ka var pienākt brīdis, kad tiek pieņemts lēmums neatvērt 10.klasi.

Un vēl – ja stāsies spēkā Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) noteikumi, ka vidusskolā jābūt 150 audzēkņiem, pašvaldībai būs jāpakļaujas un jāpārvērtē situācija vidusskolās, saka Niedre-Lathere.

Protams, vēl ir apmēram nedēļa laika, lai trūkstošos audzēkņus vidusskolas pirmajai klasei sadzītu rokā un skola iekļautos nosacījumos. Tāpat var cerēt uz deputātu labvēlību, pieļaujot izņēmu, kā tas bija pērn, kad 8.vidusskolai atļāva veidot 10.klasi ar 24 skolēniem, jo viņu vidū bija skolniece ar īpašām vajadzībām, un tobrīd šī vidusskola bija vienīgā pilsētā, kas varēja piedāvāt atbilstošu infrastruktūru šādai audzēknei.
Tomēr, atzīst Izglītības pārvaldes vadītāja, lēmums par 10.klašu atvēršanu būs jāpieņem, negaidot 1.septembri, jo ir jādod laiks, ja tas būs nepieciešams, skolēniem pārreģistrēties uz citām vidusskolām.

Varbūt Liepājai jāatsakās no pāris vidusskolām, pārveidojot tās pamatskolās, kā to iesaka ministrijas pasūtītā pētījuma autori?

Liepājas Izglītības pārvaldes vadītāja uzskata, ka tas, vai tiešām jāmaina kādas skolas statuss vai ne, vispirms jāizdiskutē profesionālā līmenī ar izglītības nozares vadītājiem, un tad arī jālemj politiskā līmenī.

Kristīne Niedre-Lathere: "Patiesībā par visām IZM iecerētajām reformām, arī par skolu statusa maiņu valstī, kas skar vakarskolu, kas skar internātskolas un skar speciālo izglītības iestāžu tīklu, nevar būt viena mēneša lēmums vai arī vasaras periodā tapis lēmums. Liepājā visas trīs šīs specifikas ir, un par šo skolu nākotni mēs noteikti domāsim. Ir nepieciešams arī noteikti dot otro iespēju jauniešiem un cilvēkiem, kuri varbūt ir no izglītības aprites kādu personīgu, subjektīvu iemeslu dēļ izkrituši, vispārējo vidējo izglītību iegūt.

Līdz ar to runāt par skolu statusu maiņām, šobrīd mēs atturēsimies. Izvērtēsim, kādas programmas varam īstenot katrā no esošajām izglītības iestādēm, un, ja arī mēs valstiski pieņemam lēmumu, ka nav vakarskolas kā skolas ar statusu, tad noteikti šīs programmas tiks uzticētas kādai no vispārizglītojošām skolām. Tāpēc ir ļoti pāragri runāt, vai mainīsies vidusskolu statuss, pārtopot par pamatskolām, jo ir iespējams, ka pieliekot klāt šīs [vakarskolas] programmas, kuras būs jāīsteno, visas būs vidusskolas."