Piektdien, 19.jūnijā, Liepājas Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā (CZB) svinīgi atklāja jauno, pārkārtoto abonementa brīvpieejas krātuvi un elektroniskos drošības vārtus.

Kā pastāstīja bibliotēkas vadītāja Ilga Erba, tagad, apvienojot abonementu un humanitāro zinātņu lasītavu, CZB 2.stāvā izveidotas divas abonementa brīvpieejas zāles, viena no kurām iekārtota kādreizējā lasītavā. Savukārt lasītava palikusi viena, un tā atrodas bibliotēkas 3.stāvā.

Elektroniskie drošības vārti, kā pārliecinājās atklāšanas dalībnieki, neļauj "nejauši” aiznest sev līdzi kādu no brīvpieejas krājuma grāmatām, kuras tagad katrs pats var iet un plauktos brīvi meklēt. Katrā grāmatā ielīmēta neuzkrītoša elektroniska birka, kas sargā grāmatu, un ko var deaktivizēt tikai abonementa darbinieks.

Erba pateicās Saeimas deputātam Valdim Skujiņam, pēc kura ierosmes valdība šogad piešķīra papildu 20 000 eiro, lai bibliotēka varētu iegādāties arī otrus elektroniskos vārtus, kas bija nepieciešami, lai būtu iespējams paplašināt abonementu. Tagad bibliotēkas darbinieki vienā zālē plauktos sakopojuši nozaru, kā arī daiļliteratūru svešvalodās, bet otrā – gan oriģinālliteratūru, gan latviešu valodā tulkoto daiļliteratūru.

Priecājoties par uzlabojumiem bibliotēkā, darbinieki gan atzina, ka visvairāk vēlētos sagaidīt bibliotēkas pārbūvi, jo telpu ir par maz un tās ir nolietojušās. Arī Erba atzina, ka "vēl ir daudz lietu, kuru mums nav, piemēram, lifta” un "ļoti vēlamies realizēt Agra Padēļa-Līna izstrādāto rekonstrukcijas metu”.

Bibliotēkas vadītāja izteica cerību, ka pašvaldība atradīs līdzekļus, lai varētu pasūtīt vismaz rekonstrukcijas tehnisko projektu.

Jau vēstīts, ka šogad bija plānots spert pirmos soļus bibliotēkas rekonstrukcijas virzienā, sākotnēji ievērojami pārkārtojot Centrālās zinātniskās bibliotēkas telpas – otro un trešo stāvu, kā arī ieviešot tā saukto RFID (Radio-frequency identification) sistēmu, lai pēc tam, kad abonements būs plašāk pieejams, elektroniski aizsargātu bibliotēkas krājumu – katrā grāmatā tiks iestrādāts elektronisks čips jeb birka, kas neļaus tīši vai netīši iznest to no abonementa, nepiereģistrējoties.

CZB direktore Ilga Erba toreiz sacīja: "Esam iecerējuši paplašināt pieeju krājumam, kā arī racionālāk to pārkārtot – otrais stāvs pēc pārkārtošanas būs atvēlēts tikai abonementam, savukārt 3.stāvā būs viena apvienota lasītava."

Daļēji tiks uzlabots aprīkojums – plaukti, kā arī četras darba stacijas, proti, datortehnikas komplekti grāmatu apstrādei un izsniegšanai.

Nākamais solis būtu CZB rekonstrukcija un paplašināšana.

Pēc visai aptuvenām aplēsēm rekonstrukcija varētu izmaksāt ap pieciem miljoniem eiro.

Bibliotēka panākusi, ka CZB rekonstrukcija un paplašināšana iekļauta Liepājas pilsētas attīstības Stratēģiskajā plānā 2015. – 2020.gadam.

Bibliotēka, kurai piešķirts reģiona galvenās bibliotēkas statuss un kas sniedz metodisku palīdzību astoņu novadu 37 bibliotēkām, Zivju ielā 7 atrodas kopš 1923.gada, pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados ēka ieguva nelielu piebūvi Kungu ielas pusē.

Tas arī gandrīz viss, kas mainījies tās veidolā un interjeros.