Ārkārtas situācijas laikā, kad koronavīrusa izraisītās slimības "Covid–19" dēļ nav iespējams pacientus pieņemt klātienē, Liepājā biedrības "Dižvanagi" Baltijas rehabilitācijas centra speciālisti no pirmdienas, 30.marta, bērnu paliatīvā aprūpē esošās ģimenes pakalpojumus bez maksas saņems attālināti ar video konsultāciju palīdzību.

Plānots, ka šāds pakalpojuma veids būs pieejams arī pēc tam, kad valstī tiks atcelta ārkārtas situācija, turklāt ar visiem "Dižvanagu" komandā strādājošiem speciālistiem varēs konsultēties attālināti. Šobrīd šis pakalpojums ir vērsts uz Kurzemes reģionu, taču šo iespēju var izmantot jebkura ģimene Latvijā, kurai nepieciešama šāda veida palīdzība, uzsve biedrības vadītāja Ilze Durņeva.

Baltijas Rehabilitācijas centra durvis ir slēgtas apmeklējumiem klātienē kopš ārkārtas situācijas izsludināšanas brīža. Taču dīkstāvē nevar palikt ne uzņēmēji, nedz daudzi citi, tajā skaitā arī nevalstiskais sektors, kas sniedz sociāli medicīniskus pakalpojumus – rūpēties par sabiedrības veselību.

"Šī krīzes situācija liek meklēt citus risinājumus, lai palīdzētu arī tām sabiedrības grupām, kuras noteikto ierobežojumu dēļ pilnībā paliek ārpus pilnvērtīgas palīdzības saņemšanas. Mūsu centra primārā uzmanība ir parūpēties par vismazāk aizsargāto cilvēku grupu – bērniem ar smagām saslimšanām un īpašo kopšanu. Situācijā, kad pieņemšana klātienē nav iespējama, operatīvi ieviesām jauninājumu – video konsultācijas tiešsaistē. Jau šobrīd esam sajutuši lielu interesi, kas liecina par vienu – sabiedrībai šāds atbalsta pakalpojums ir ļoti nepieciešams un tas palīdzēs mierīgāk pārdzīvot šo satraucošo laiku," saka biedrības "Dižvanagi" valdes priekšsēdētāja Ilze Durņeva.

Drīzā nākotnē ikviens no Baltijas rehabilitācijas centra klientiem varēs saņemt tādu pašu konsultāciju kā paliatīvā aprūpē esošās ģimenes. Atšķirība ir tikai tā, ka klients atradīsies mājās un saruna notiks ar aplikācijas "Zoom" starpniecību. Ilze Durņeva uzsver, ka šāds risinājums dažkārt būs pat labāks nekā klātienes vizīte centrā: "Bērni ar smagām saslimšanām un īpašu kopšanu vislabāk jūtas savā ierastajā vidē – tās ir viņa mājas, viņa istaba. Pacientiem zūd satraukums un nav jāpārdzīvo liekas stresa situācijas – māju atstāšana, ceļš uz centru, trokšņaina apkārtējā vide. Savukārt speciālistiem tas ļauj vēl labāk novērtēt stāvokli un situāciju, izdarot secinājumus un pieņemot lēmumus, jo atrodas faktiski pie pacienta mājās. Tas īpaši attiecas uz tiem gadījumiem, ja klients ir mūsu centra speciālistiem zināms jau ilgāku laiku."

Atstājot cilvēkus uz nenoteiktu laiku bez iespējas saņemt konsultācijas no speciālistiem, tas var radīt negatīvu ietekmi uz cilvēka vispārējo veselības stāvokli. Piemēram, ilgstoši paaugstināts stress pacientam var izsaukt jaunas kaites vai hroniskas saslimšanas. "Šis ir vēl viens solis, kas arī nākotnē palīdzēs kaut nedaudz atvieglot dzīvi šiem cilvēkiem un viņu ģimenēm. Pirmkārt, katram pašam būs iespēja brīvi pārdomāt nepieciešamību doties pēc konsultācijas uz centru, ja to var izdarīt šādā veidā. Protams, ja vien nav sarežģīta situācija. Ar šādu attālinātas pieejas konsultāciju palīdzību nebūs arī vajadzīgas lieki apgrūtināt neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, kas bieži panikas un satraukuma brīžos ir šķietami vienīgais risinājums. Palikšana mājās nozīmē arī mazāku risku ceļā inficēties ar kādu vīrusu."

Pēc centra vadītājas pārliecības, "šis ir lielisks risinājums kā gūt padomu, konsultāciju un sirdsmieru situācijās, kad speciālistus nevar satikt klātienē, taču ar šādu saziņas kanālu starpniecību var kopīgiem spēkiem jebkurā laikā rast risinājumu. Šādas attālināti organizētas video konsultācijas ir solis uz priekšu nākotnes darbā. Ļoti iespējams, ka šis ir īstais brīdis, lai šādu praksi ieviestu visā Latvijā," pauž Ilze Durņeva.

Pietekties konsultācijām var mājas lapā www.dizvanagi.lv, kur uzreiz varēs pamanīt norādi uz video konsultācijām. Atverot pieteikuma anketu, jānorāda kontaktinformācija un konkrētais speciālists, jānorāda diagnoze un/vai nepieciešamais atbalsts, kā arī jāatzīmē vēlamais vizītes datums. Centra speciālisti drīz vien sazināsies, lai vienotos par vizītes laiku un arī sniegtu cita veida svarīgu informāciju.

Visiem paliatīvā aprūpē esošajiem centra klientiem šīs video konsultācijas būs bez maksas, pārējiem samaksa būs atbilstoši centra cenrādim – cena būs tāda pati kā vizītei klātienē.