Liepājas autobusu parka šoferu mērs ir pilns, un viņi gatavojas piketam Rīgā, bet, ja tas nelīdzēs, tad būs streiks, saka viņu pārstāvis Agris Laugalis.

LAKRS (Latvijas sabiedrisko pakalpojumu un transporta darbinieku arodbiedrība) Liepājas autobusu parka šūniņas vadītājs Agris Laugalis bija atnācis uz irliepaja.lv redakciju, jo mazliet bija pikts par to, laikraksts "Kurzemes Vārds" vispirms pirmajā lapā uzrakstījis, ka šoferu algas ir divreiz lielākas, nekā patiesībā, bet pēc tam atvainojies priekšpēdējā – pie bēru sludinājumiem.

"Viņi raksta, ka minimālā alga mums ir 5,50 līdz 6 eiro stundā, bet Krongorns (AS "Liepājas autobusu parks" valdes priekšsēdētājs Leonīds Krongorns) stāsta, ka šoferu vidējā alga jūlijā bijusi 1100 eiro. Patiesībā amatalga ir 2,56 eiro stundā, kā tas labi redzams no vienošanās dokumenta, ko parakstījusi valdes locekle Laima Kutuzova. Jā, ir piemaksas un prēmijas, bet tik un tā algas ir nesamērīgi mazas. Tikai daži šoferi mēnesī nopelna to tūkstoti, turklāt strādājot 230 stundas mēnesī. Ja ir laba alga, tad par kādu cenu! Cilvēki krīt kā mušas, cik nav saukti ātrie. Prēmijas var maksāt un var nemaksāt, atņemt jebkurā laikā, pat nezini par ko. Ja esi strādājis slikti vienā mēnesī, prēmiju atņem uz trijiem, četriem, sešiem mēnešiem. Šoferiem, kuri sākuši strādāt, nosaka trīs mēnešu pārbaudes laiku ar minimālo samaksu bez kādām piemaksām, bet, kad pieņem pastāvīgā darbā, atkal ir trīs mēnešu pārbaudes laiks. Pusgadu bez īstas algas."

Laugalis rāda algas lapiņu, kur redzams, ka šoferis par 20 darba dienām pārbaudes laikā nopelnījis 236 eiro.

Arodbiedrības vadītājs saka: šoferiem nevajag nekādas piemaksas vai prēmijas, viņi grib normālu samaksu – 7 eiro stundā.

"Mums ir sievas grāmatvedes, ekonomistes – neviena nav tikusi galā ar šoferu algas lapiņām. Kas par piemaksām, kas par prēmijām?"

Šoferiem ir pretenzijas arī pret to, ka parkā netiek gādāts par autobusu remontu, ka nav atbildīgā, kas parakstītos, ka autobuss ir tehniskā kārtībā un drīkst izbraukt uz līnijas. Un tie nav vienīgie iebildumi.

Arodbiedrības vadītājs noliedz Autobusu parka vadības sacīto par "saujiņu" šoferu, kuri nav apmierināti ar samaksu un buntojas "pašreklāmas dēļ".

"No 230 šoferiem arodbiedrībā ir 117, un būs vēl! Vai tā ir "saujiņa?"" – saka Laugalis.

Darba koplīgumu, par kuru mīl runāt parka vadība, uzņēmums patiesībā slēdz pats ar sevi, apgalvo Laugalis.

"Ar arodbiedrību koplīgumu neslēdza, paši izvirzīja savus cilvēkus, ar kuriem arī līgumu noslēdza. Neviens nav redzējis sapulces protokolu, un arī nekādas sapulces nav bijis."

Šoferu arodbiedrība neesot saņēmusi atbildi no pašvaldības, kam pieder daļas uzņēmumā, un viņu problēmas neinteresējot arī Autotransporta direkciju.

LAKRS pastāv uz tāda darba koplīguma noslēgšanu, ko tā sagatavojusi, ņemot vērā darbinieku tiesības un intereses, un ko jau iepriekš bija iesniegusi LAP vadībai. Ja vienošanās netiks panākta, sacīja Laugalis, tad LAKRS rīkos piketu Rīgā, un, ja arī tas nelīdzēs, tad "būs streiks".

Portāls jau rakstīja, ka arodbiedrība pieprasa noteikt vadītajiem algu septiņu eiro stundā apmērā, paredzot arī gaidīšanas laika apmaksu vismaz 4,5 eiro apmērā stundā, kā arī divu eiro piemaksu stundā par konduktora darbu. Tāpat tiek prasīts noteikts precīzu dara laiku sākumu un beigas, nodrošināt komfortablas atpūtas telpas. Izvirzītas arī citas prasības.

Liepājas autobusu parka šoferi jau dumpojās 2017.gada pavasarī, taču toreiz ne līdz piketam, ne streikam netika.