Kuršu ielā 11/13 no jauna uzstādīta janvārī nozagtā piemiņas zīme Otrā pasaules kara laikā nojauktajai Liepājas Lielajai sinagogai.

Pēc tam, kad šā gada janvāra sākumā bronzā atlietā sinagogas skulptūra tika nozagta, ilgāku laiku pie nama Kuršu ielā 11/13, kur zīmi pērnvasar uzstādīja, atradās tikai postaments. Taču kādu laiku arī tas bija pazudis.

Kā pastāstīja zīmes iniciatora – atklātā sabiedriskā fonda "Liepājas ebreju mantojums" – valdes locekle Ilana Ivanova, postaments noņemts, jo fonds izstrādājis un saskaņojis jaunu vietas labiekārtojuma projektu. "Tagad piemiņas zīme ir pārvietota tuvāk mājai, tā vairs neatrodas uz ietves un, jācer, netraucēs ne gājējiem, ne velosipēdistiem.”

Precizēts arī teksts uz postamenta, kā arī labiekārtota zīmes apkaime – nobruģēts laukumiņš, uz kura tā novietota, atjaunotas apmales un zāliens, pastāstīja Ivanova.

Viņa vēlreiz pateicās Liepājas policijai, kas pēc tam, kad sinagogas skulptūra tika nozagta, dažu dienu laikā to atrada.

Fonds "Liepājas ebreju mantojums" arī parūpējies, lai atjaunotā piemiņas zīme būtu drošībā – tā pastāvīgi atrodas videonovērošanas redzeslokā.

Pēc Ivanovas sacītā, piemiņas zīmes jaunā versija saskaņota arī ar fonda valdes locekli, holokaustā izdzīvojušo kādreizējo liepājnieku, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri, profesoru Džordžu Švābu no ASV, kurš šovasar apmeklējis Liepāju, vākdams pēdējos materiālus savai memuāru grāmatai.

1864.gadā celto Liepājas Lielo sinagogu ar pašu ebreju rokām vācieši lika nojaukt Otrā pasaules kara laikā – 1941.gada jūlijā. Tās vietā – Kuršu ielā 11/13 – pēc kara uzcēla dzīvojamo ēku.
Portāls jau rakstīja, ka 2014.gada 8.jūlijā, Kuršu ielā 11/13, vietā, kur pirms kara atradās Liepājas ebreju sinagoga, svinīgi tika atklāta piemiņas zīme šai ebrejiem svarīgās celtnes atcerei.

Zīmes atklāšanā piedalījās arī Izraēlas ārkārtas un pilnvarotā vēstniece Latvijā Hagitai Ben-Jākova (Hagit Ben-Yaakov), kā arī vispasaules Liepājas ebreju saieta dalībnieki.

Piemiņas zīmes autors ir mākslinieks Raimonds Gabaliņš, kurš arī veidojis metu holokausta upuru memoriālam Šķēdē.

2014.gada 9.jūlijā, vispasaules Liepājas ebreju saieta ietvaros, notika arī alejas "Taisnīgo starp tautām" atklāšana memoriālā Liepājas ebrejiem – holokausta upuriem, Lībiešu ielā 37/53.

Kā iepriekš tika vēstīts, no 7. līdz 9.jūlijam atklātais sabiedriskais fonds "Liepājas ebreju mantojums" Liepājā organizēja vispasaules Liepājas ebreju saietu.

Tā pasākumi bija veltīti Liepājas ebreju draudzes 215 gadu dibināšanas un 25 gadu atjaunošanas atcerei. Tāpat saiets veltīts atklātā sabiedriskā fonda "Liepājas ebreju mantojums" 10.gadadienai.

Uz saietu bija ieradušies vairāk nekā pussimts Liepājas ebreju un viņu pēcnācēju no Izraēlas, ASV, Kanādas, Francijas, Austrālijas, Latvijas, Vācijas, Lielbritānijas, Somijas, Krievijas un Dienvidāfrikas, lai iepazītu pilsētu un uzturētu saikni ar dzimto vietu, kā arī, lai saglabātu ebreju kultūrvēsturisko mantojumu, portālu informēja fonda valdes locekle Ilana Ivanova.