Pēc uzrunas prāmju kompānijas "Stena Line" atvērto durvju dienā Liepājas ostā Zviedrijas vēstniece Latvijā Kārina Hēglunda pirmdien, 13. jūnijā, sirsnīgu uzrunu veltīja izstādes "Remember – ReAct. Holokausta pieminēšana un antisemītisma apkarošana Zviedrijā" rīkotājiem Liepājā – Liepājas ebreju draudzei, īpaši uzsverot fonda "Liepājas ebreju mantojums" direktores Ilanas Ivanovas nopelnus.Zviedru Institūta veidotā izstāde, kas līdz 25. jūlijam būs apskatāma Liepājas ebreju draudzes zālē Kungu ielā 21, ir veltīta holokausta piemiņai, lai arī Zviedrija ir valsts, kurā Otrā pasaules kara laikā holokausta nebija. Tāpat izstāde veltīta cīņai pret antisemītismu un cilvēktiesību pārkāpumiem mūsdienās, parādot, kā mūsdienās izpaužas antisemītisms, rasisms un ksenofobija un kā tas ietekmē dažādas sabiedrības grupas.


Zviedrijas vēstniece Latvijā Kārina Hēglunda izstādes atklāšanā atgādināja, cik svarīgi zināt vēsturi un neaizmirst tās mācības. Foto: irliepaja.lv.


Kā pastāstīja vēstniece, pirms 25 gadiem Zviedrijas skolās notikusi aptauja, kas atklājusi, ka trešdaļa skolēnu nav pārliecināti, vai holokausts vispār ir bijis. Tas šokējis Zviedrijas sabiedrību, un kopš tā laika Zviedrija par savu goda lietu uzskata runāt par holokaustu gan savā zemē, gan starptautiski. Atgādinot par netaisnīgo, brutālo Krievijas iebrukumu Ukrainā, kas "ir tepat blakus, jau pie mūsu sliekšņa", vēstniece uzsvēra, cik svarīgi ir stāstīt patiesu vēsturi un mācīties no tās.


"Mums ir jāmācās vēsture, lai mēs neļautu demagogiem, negodprātīgiem cilvēkiem vēsturi locīt, izmantot to savām vajadzībām, kā tas notika Otrā pasaules kara laikā, un kā tas notiek arī šodien," uzsvēra Kārina Hēglunda.


Izstādes atklāšanā aizraujošu koncertu sniedza profesionālie mūziķi Mirjama Pavļenko, Sanita Salmane un Māris Kupčs. Foto: irliepaja.lv.


Vēstniece norādīja: lai arī tas, kas šodien notiek Ukrainā skaitliski nav tas pats, kas holokausta laikā, taču ļoti ir redzamas paralēles ar Otro pasaules karu, kā Krievija izmanto nepatiesas apsūdzības, lai attaisnotu šo karu.


Izstāde "Remember – ReAct. Holokausta pieminēšana un antisemītisma apkarošana Zviedrijā" vispirms parādīta Malmē, jo tieši šajā Zviedrijas pilsētā ir bijušas antisemītisma izpausmes. 2021. gada 13. oktobrī Malmē notika arī Starptautiskais Holokausta atceres un antisemītisma apkarošanas forums, kurā līdz ar 50 valstu vadītājiem piedalījās arī Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.


No Malmes izstāde atceļoja uz Latviju un tika izrādīta Rīgā, muzejā "Ebreji Latvijā", un Daugavpilī, bet tagad nonākusi Liepājā, lai pēc tam ceļotu uz Ventspili.  


Pēc izstādes atklāšanas sarunas turpinājās neformālā gaisotnē. Foto: irliepaja.lv.


Lai apskatītu izstādi, vēlams iepriekš sazināties, zvanot pa tālr. 29747027; 22318588.