11. novembrī Liepājas muzejā savu grāmatu "Kara ēna sekoja man. Kokrūpnieka dēla vaļsirdības" atvēra sporta žurnālists un redaktors Andžils Remess.

Autors pastāstīja, ka rakstīt šo darbu viņu rosinājusi saruna ar publicistu Ēriku Hānbergu. "Tas bija apmēram pirms gada, kad mēs kopā sēdējām pie manis mājās. Raugoties uz manas ģimenes fotoattēliem, Ēriks teica, ka ar vienas ģimenes stāstu paveras ļoti plašs tā laika un arī mūsdienu sabiedrības  diapazons. Pirms kara mans tēvs bija kokrūpnieks, viņa māsa tolaik bija Aizsargu organizācijas Liepājas nodaļas priekšniece. Savukārt otrā pusē bija mammas brālēns, pēc pārliecības komunists Imants Sudmalis." Andžils Remess vēl piebilst, ka būtībā tās ir "bērnības atmiņas – kara un pēckara laiks skatīts bērna acīm." Neizpaliek arī stāsts par tagadējā "Kurzemes Vārda" Goda redaktora žurnālista gaitu sākumu Pasta ielas namiņā.

Pēcvārdā Hānbergs raksta: "Vēstītājs šajos laikos atskatās uz tiem laikiem, pauzdams arī noslēpumainības, kuras tuvinieki noklusēja, lai pasargātu Andžilu un viņa tēvu." Un piemin, ka grāmatā: " Remess lasītāju izvadā pa Liepājas ieliņām, portretē dažādu laiku spilgtākās Liepājas un arī Latvijas personības – laikmeta zīmes – Egonu Līvu, Olafu Gūtmani, bohēmas pārņemto "Vāgūzi" ar izcilu fotogrāfu Uldi Briedi priekšgalā un daudzus citus."

Grāmatā lielākās daļas attēlu autors ir Uldis Briedis, kurš piedalījās arī grāmatas atvēršanā. Grāmatas atvēršanā klāt bija arī Remesa kolēģis rakstnieks un žurnālists Ēriks Hānbergs, fotogrāfs Uldis Briedis, aktieris Jānis Dreiblats, kurš palīdzēja ielūkoties grāmatas lappusēs, saksofonists Imants Meķis, autoru sveica pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, Saeimas deputāts Valdis Skujiņš, kolēģi, draugi un radinieki.

Grāmatas atvēršanas vieta nebija izvēlēta nejauši – kā pastāstīja Andžils Remess, ar Liepājas muzeju viņu saista agras bērnības atmiņas. Muzeju dibinājis viņa onkulis Jānis Sudmalis, un kara laikā viņš ar mammu slēpies nelielajā muzeja patrepē, kas kādreiz bijusi fotodarbnīca.

Ēriks Hānbergs uzsvēra, ka tajā ļoti organiski "zēnības redzējumi pārbriest jaunekļa un vērta vīra vēstījumā par raibraibajiem piedzīvojumiem līdz cildinājuma titulējumam: laikraksta "Kurzemes Vārds" Goda redaktors".

Grāmatā vieta atvēlēta arī Liepājas sava laika bohēmas centram, fotogrāfa Ulda Brieža mītnei, ko tās saimnieks un viņa draugi dēvēja par "vāgūzi". Uldis Briedis ar sev raksturīgajiem pašironiskajām piezīmēm atgādināja šo laiku arī grāmatas atvēršanā.

Visi trīs kungi vakarā bija redzami arī Liepājas teātrī, kur notika Valda Lūriņa iestudētās izrādes "Esi sveicināta, bohēma!" pirmizrāde, kas veidota pēc Andra Bergmaņa, Andžila Remesa, Ērika Hānberga un Ulda Brieža atmiņu stāstu motīviem.

Izdevniecības "Latvijas Mediji" izdotajā grāmatā Andžils Remess izstāsta ne vien savas dzimtas un ģimenes dzīvesstāstu, sākot no 1941. gada līdz mūsdienām, bet ikkatra latvieša pieredzēto, izjusto, tādējādi ļaujot izdzīvot Latvijas likteņstāstu vairāk nekā 50 gadu garumā.

Grāmata iznākusi ar Liepājas domes finansiālu atbalstu.