Lidija Gūtmane un Mirdza Jukna dzimušas vienā gadā, vienā dienā, abas nāk no vienas puses – Vitebskas apgabala. Abu sarežģītais dzīvesstāsts ieinteresējis Krievijas TV.

Īsi sakot, 71 gadu vecās Lidija un Mirdza (īstajā vārdā Mira) kara laikā no Baltkrievijas tika atvestas uz Latviju, uz Salaspils nometni, no kurienes ievietotas Liepājas zīdaiņu namā, pēc tam – bērnu namā. Abas adoptētas.

Gadu desmitiem neko nav zinājušas ne viena par otru, ne arī par savu patieso izcelsmi, kas atklājās tikai pirms septiņiem gadiem. Bet šogad noticis brīnums – Mirdzai kļuvis zināms, ka viņai ir dažus gadus vecāka māsa, kas joprojām dzīvo Baltkrievijā.

Tieši tāpēc 31.jūlijā Liepājā ieradās Maskavas televīzijas kompānijas “Vid” populārā raidījuma „Жди меня” (Gaidi mani) korespondente Anna Žitomirska kopā ar operatoru Edgaru Lūsiņu (viens no LTV 7 raidījuma “1000 jūdzes” veidotājiem).

Saruna ar Lidiju Gūtmani viņas dzīvoklī Vānes ielā, vēlāk tikšanās un saruna ar Mirdzu Juknu, tad Rožu laukums, kur raidījuma veidotāji restaurē 13 gadus senu notikumu – Mirdzas un Lidijas pirmo tikšanos.

“Toreiz, nākot uz tikšanos, nopirku rozes – Lidijai, un arī, lai viņa mani vieglāk varētu pazīt,” atceroties šo tikšanos, stāsta Mirdza Jukna.

Tā divās dienās top raidījuma fons, bet septembra sākumā Mirdzu un Lidiju gaida vēl kas – abas dosies uz Maskavu, kur televīzijas studijā tiks filmēta Mirdzas un viņas nesen atrastās, nekad neredzētās māsas pirmā tikšanās.

Stāstot par tikšanos ar Lidiju pirms 13 gadiem, Mirdza saka: “Satikāmies tāpēc, ka avīzē izlasīju interviju ar Lidiju, un mani ieintersēja tas, ka esam dzimušas vienā gadā, vienā dienā, turklāt – abas nākam no Vitebskas apgabala”.

Kopš tā laika abas sadraudzējušās, puspajokam pat dēvējušas viena otru par “māsiņu”.

Mirdza jau sen zinājusi, ka ir adoptēta, jo audžuvecāki to nebija slēpuši. Taču arī viņi nezināja ne kur mazā meitene dzimusi, ne kas ir viņas īstie vecāki.

Tikai 63 gadu vecumā, Mirdza beidzot uzzināja patiesību: viņa ir baltkrieviete, lai arī dzimusi netālu no Latvijas robežas — Vitebskas apgabala Sarjā.

Dokuments, kura kopiju 2006.gadā Mirdzai izsniedza Liepājas zonālajā valsts arhīvā, apliecina, ka 1947.gada decembrī piecus gadus vecā Mira Astapkoviča kļuva par Mirdzu Jašinu, tagad — Juknu.

Bet tikai šogad, pateicoties gan Liepājas baltkrievu biedrībai, gan raidījuma „Жди меня” (Gaidi mani) brīvprātīgajam palīgam Latvijā Mārtiņam Ziebergam, kurš palīdzēja uzrakstīt un nosūtīt vēstuli Vitebskas apgabala avīzei, atsaucās Mirdzas Juknas radinieki.

Līdzīgs ir liepājnieces Lidijas Gūtmanes stāsts. Kad viņai apritēja 21, audžuvecāki Kārlis un Stefanija Feierabendi bija pastāstījuši, ka 1947.gadā adoptējuši viņu no Liepājas bērnu nama. Taču Feierabendi neko nezināja par Lidijas izcelsmi, izņemot viņas uzvārdu – Savrucka.

Lidija savus īstos vecākus un savu identitāti bija meklējusi jau sen pirms iepazīšanās ar Mirdzu.

Vēl 2000.gadā intervijā viņa saka: "Sirdī ir tāda sajūta, ka kaut kur kaut kas ir, bet tu nevari to sasniegt".

2006.gadā Lidijas rokās beidzot nokļuva dokuments, kas viesa skaidrību, proti, ka Lidija Savrucka dzimusi 1942.gada 20.oktobrī Baltkrievijā, Vitebskas apgabalā, Rosicā. Ka viņas māte, Jefrosibija, dzimusi 1908.gadā. Ka 1943.gadā uz Liepājas bērnu namu Lidija atvesta no Salaspils nometnes.

Izrādās, Liepājas zīdaiņu namā šīs ziņas bijušas visu laiku, lai arī vēl 2005.gadā Lidijai izsniegtajā izziņā teikts: "Sīkākas informācijas diemžēl mūsu iestādes arhīvā nav". Un to pašu viņai bija teikuši arī 1989.gadā, kad Lidija iestājās darbā zīdaiņu namā, lai mēģinātu uzzināt kaut ko par sevi.

Taču tikai 2006.gadā viņai paveicās sastapt cilvēku, kas no arhīva izcēla ar roku rakstītu burtnīcu "Liepājas Zīdaiņu nama bērnu grāmatu Nr.2". Neticami, bet tur atradās tik ilgi meklētais — no Vācijas atvesto bērnu saraksts, un tajā arī Lidija un Mirdza (Mira), viņu dzimšanas datums, vieta, vecāku vārdi un pat agrākā adrese.

Nupat Mirdzai atradusies arī īstā māsa un māsasmeita. Mirdzas māsu, kuru no Salaspils nometnes bija paglābuši saimnieki, pieņemot strādāt savā saimniecībā, mammai pēc kara bija izdevies  atrast uzreiz, bet Mirdza (Mira) tajā laikā, kad māte viņu meklēja, kopā ar citiem Liepājas zīdaiņu nama bērniem atradās Vācijā, un mātei ticis pateikts, ka tāda bērna zīdaiņu namā nav. Starp citu, Mirdzas jeb Miras māsasmeitas vārds arī esot Mira – māte viņu tā nosaukusi par godu pazudušajai māsai.

Baucienu uz Maskavu ļoti gaida arī Lidija – gan tāpēc, ka pirms vairāk nekā piecdesmit gadiem tas viņai kā vienai no labākajām skolniecēm ticis apsolīts, bet aizbraucis kāds cits, gan tāpēc, ka klusi cer – varbūt raidījums tomēr palīdzēs atrast kādu no savulaik viņai atņemtās ģimenes.

Uzziņa
Raidījumu „Жди меня” translē Krievijas 1.Baltijas kanāls. Pārraides var noskatīties pirmdienās plkst. 17.05. Tāpat var skatīties internetā, www.poisk.vid.ru.

Ja kādam nepieciešama Mārtiņa Zieberga palīdzība, var zvanīt: +371 29923833.