Pēdējā laikā arvien vairāk apzināmies cilvēces ietekmi uz apkārtējo vidi. Kāds mazāk, cits vairāk, bet kopā cenšamies dabai palīdzēt, kā protam, un viens no veidiem ir savas apkārtējās vides ekoloģiska labiekārtošana. Ja Tev ir privātmāja vai mazdārziņš un Tu aizraujies ar dārzkopību, tad šajā rakstā atradīsi noderīgus padomus, kā labiekārtot pagalma zaļo zonu videi draudzīgi un acīm tīkami.

Dabisku materiālu izmantošana dārza mēbelēm

 Foto: jumpstory.com


Kā jau zināms, pašlaik visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, ir aktuāla ekoloģiska dārza izveide, ko iekļauj arī videi draudzīga materiāla izmantošana dārza mēbelēm. Ko tas nozīmē? Koka mēbeļu sadalīšanās poligona vidē prasīs apmēram 13 gadus, savukārt plastmasas sadalīšanās notiek apmēram 500 gadus. Līdz ar to dabiskas dārza mēbeles var iegūt:
●    gatavas dārza mēbeles 1a.lv interneta veikalā (koka galdi, pīti atpūtas krēsli, auduma šūpuļtīkli u.c.);
●    paša darinātas āra mēbeles (no mežā atrastiem celmiem, šķeltiem laukakmeņiem u.c.).
Nojumes vasarai ir unikāls risinājums, kur novietot dažādas dārza mēbeles, lai baudītu mierpilnu atpūtu jebkādos laika apstākļos!

Paša audzēti dārza labumi

 Foto: jumpstory.com


Jebkura produkta ražošana (tostarp arī audzēšana) ir saistīta ar dabas resursu izmantošanu (enerģija, materiāli u.c.), kas rada vides piesārņojumu ūdenī, gaisā vai augsnē. Tu vari to samazināt, izvēloties ikdienā lietot vietējo ražotāju vai paša audzētus produktus, kā, piemēram, dārzeņus, augļus vai garšaugus. Izveidojot pašam savu mazdārziņu, Tu iegūsi kvalitatīvu pārtiku, kas nav bijusi saskarē ar daudzām ķīmiskām vielām to ražošanas, apstrādes un piegādes procesā. Iekop savu dārzu pavasarī un baudi augļus visu cauru gadu (konservē, marinē, saldē vai ēd svaigu uzreiz)! Fantastisks iemesls, lai šogad Tavā mazdārziņā  būtu par vienu dobi vairāk!

Bioloģiskā daudzveidība

Papildus dārzeņu vai garšaugu dobes iekopšanai, veicini arī savvaļas dzīvnieku un kukaiņu apciemošanu. Ko tas nozīmē? Izvēlies savā mazdārziņa nektāriem bagātus ziedus, ogas un dārzeņus, kas piesaistītu savvaļas dzīvniekus un palielināt bioloģisko daudzveidību vietējā ekosistēmā. Papildus augu nodrošināšanai putnu, bišu un tauriņu barošanai, Tu vari arī palielināt vietējo bioloģisko daudzveidību nodrošinot ūdeni savvaļas dzīvniekiem, kā, piemēram, putnu vannas vai dīķa izveidi vardēm. Tu vari izveidot arī putnu ligzdošanas mājiņas vai ziemas periodā labiekārtot dzīvnieku barotavu.

DIY – radi pats izmantojot materiālu atkārtoti

 Foto: jumpstory.com


Vārdu savienojums DIY (do it yourself) jeb dari pats ir sinonīms praktiskajam latvietim! Izmanto lietas vai materiālus otrreiz, radot unikālas mēbeles vai dārza aksesuārus, kas būs ne tikai labi apkārtējai videi, bet tas āra telpā ienesīs arī pārsteidzošu skaistumu. Vecās automašīnu riepas vari izmantot puķu dobes labiekārtošanā, savukārt koka kabeļu spoles noderēs dārza galda vietā.

Komposta kaudze