17. Liepājas Ērģeļmūzikas festivāls piektdien, 14. septembrī pulksten 19 Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē turpināsies ar koncertu "Lūgšanu vainags".

Ienākumi no šī koncerta tiks ziedoti Liepājas Sv. Annas baznīcas ērģeļu atjaunošanai.

Ērģelniece Ilona Birģele, dziedātāja Evita Zālīte-Grosa un saksofonists Artis Gāga koncertu "Lūgšanu vainags" veltījuši Latvijas simtgadei, aicinot "vīt" lūgšanu "vainagu" kopā ar latviešu komponistu radītu vokālo un instrumentālo garīgo mūziku. Programmas centrā būs Andreja Jurjāna, Jāzepa Mediņa, Romualda Jermaka, Pētera Barisona, Riharda Dubras un citu autoru skaņdarbi, kas mīsies ar saksofona meditatīvajām improvizācijām.

Kā stāsta koncerta dalībnieki: "Klausoties šo koncertu, ik viens ir aicināts ievīt savu domu kā lūgšanu, ar ko rotāt mūsu mīļās Latvijas galvu un lepni rotāties pašiem."

Koncerts tiek rīkots sadarbība ar II Vēsturisko ērģeļu svētkiem "Latvija – ērģeļu zeme". Biļetes uz koncertu nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs un internetā http://bilesuparadize.lv.

Ienākumi no koncerta "Lūgšanu vainags" pēc ērģelnieces Ilonas Birģeles ierosinājuma tiks ziedoti Liepājas Sv. Annas baznīcas ērģeļu atjaunošanai:

"Sv. Annas baznīcas ērģeles ir trešās lielākās vēsturiskās četru manuālu ērģeles Latvijā. Šis instruments ir vērtīgs ne tikai Latvijas, bet visas Eiropas kontekstā, jo ir viens no retajiem darbojošajiem "Valker" firmas instrumentiem. Lai šis instruments tiktu uzstādīts Liepājas

Sv. Annas baznīcā 1913. gada roku ir pielicis pats Alfrēds Kalniņš, kurš spēlēja arī šo ērģeļu atklāšanā. Šobrīd ērģeles ir traģiskā stāvoklī un ar ziedojumu palīdzību mēs vēlamies vērst plašāku sabiedrības uzmanību ērģeļu saglabāšanā un atjaunošanā," stāsta Ilona Birģele.

Ilona Birģele pirmos soļus mūzikā spērusi Varakļānu mūzikas skolā. Bakalaura grādu ērģeļspēlē ieguvusi lektores Ligitas Sneibes vadībā, savukārt maģistru – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā pie profesora Tālivalža Dekšņa. Papildinājusi zināšanas Enshedes Mūzikas konservatorijā, Zalcburgas Starptautiskajā Ērģeļu akadēmijā "Leufsta Bruk", Zalcburgā u.c.

Ērģelniece regulāri muzicē Rīgas Domā un Latvijas reģionos, atskaņojot virkni solo programmu. Sadarbojas ar koriem un ievērojamiem solistiem. Ērģelniece ir sniegusi koncertus Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Vācijā un citur. Ilona Birģele ir vairāku nozīmīgu projektu vadītāja, kuru mērķis ir popularizēt un attīstīt ērģeļkultūru Latvijā – viņa ir viena no Vēsturisko ērģeļu svētku "Latvija – ērģeļu zeme" rīkotājām, ar kuru sadarbībā notiek arī Liepājas koncerts.

Evita Zālīte-Grosa ir Latvijas Nacionālās operas soliste kopš 1999. gada. Viņa ir piedalījusies lielo vokāli instrumentālo formu atskaņojumos kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un Valsts akadēmisko kori "Latvija", kā arī dažādās kamermūzikas programmās. Viesojusies ASV, Austrijā, Izraēlā, Holandē, Kanādā un citur.

Artis Gāga pirmo muzikālo izglītību ieguvis Siguldas Mūzikas skolā, vēlāk absolvējis Latvijas Mūzikas akadēmiju un papildinājis zināšanas ārzemēs. Radošajā darbībā mākslinieks spēris soli ārpus akadēmiskās mūzikas rāmjiem, izmēģinot spēkus dažādos mūzikas stilos, īpaši improvizācijā un džeza mūzikā. Artis Gāga uzstājies kā solists kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Liepājas simfonisko orķestri un daudziem citiem. Uzstājies kopā ar ērģelniekiem, vokālajām grupām, piedalījies teātra izrādēs un mūziklos.

Atgādinām, ka uz visiem koncertiem bērni un jaunieši aicināti ņemt līdzi zīmējumus par ērģeļu vai mūzikas tēmu, tādējādi tiekot koncertā bez maksas un vēlāk piedaloties bērnu zīmējumu izstādē.

Tālāk festivālā improvizācijas koncerts "Dāvids un Goliāts" sestdien, 15. septembrī pulksten 18 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē. Šogad Liepājas Ērģeļmūzikas festivāls notiek jau septiņpadsmito reizi no 9. līdz 22. septembrim Liepājā un Kuldīgā. Plašāka informācija par festivālu un tā programmu interneta vietnē www.viacultura.lv, kā arī sociālajos tīklos twitter.com/ViaCulturaLV, un facebook.com/ViaCulturaLV.