Aizvadītās nedēļas nogalē biedrības "Mākslas kolēģi" biedri kopā ar dažiem domubiedriem atklāja gleznu izstādi Sv.Jāzepa katoļu katedrāles torņa izstāžu telpā.


Savulaik torni kā intīmu izstāžu vietu izmantojuši atsevišķi mākslinieki, piemēram, Irina Tīre. "Mākslas kolēģu" vadītājs Vilnis Bulavs atceras, kā palīdzējis iekārtot Svētdienas skolas audzēkņu zīmējumu izstādi. Taču nopietnākas izstādes ar plašāku skanējumu tornis pieredzējis tieši pēc tam, kad "Mākslas kolēģi" uzsāka ikgadējus vienas un vairāku dienu plenērus katedrālē un tās dārzā, un pēc tam plenērā tapušos darbus izstādīja katedrāles tornī. Izstādes tā arī saucās – "Tornis 1", "Tornis 2" utt. Māksliniece Ilze Eniņa atcerējās, ka pirms šo tradīciju pārtrauca "Covid-19" pandēmija, bijušas vismaz četras "Torņa" izstādes. Savukārt mākslinieks Pēteris Taukulis, kurš izstādē rāda divus darbus, viens no kuriem tapis Anglijā, Līdsā, taču sasaucas ar izstādes tēmu, atgādināja, ka plenēru un izstāžu iedvesmotājs un iniciators bija priesteris Gatis Mārtiņš Bezdelīga, kurš nu jau kalpo Dievam viņā saulē.


"Viņš pats gleznoja un mācījās gleznot, kopā gājām vadīt gleznošanas nodarbības Liepājas cietumā, un viņš arī ierosināja šo izstādi un plenēru," atceras Taukulis.


Vilnis Bulavs atcerējās, ka pirmais plenērs un izstāde sarīkoti 2011.gadā.


Nereti plenēra izstāde aizņēmusi vairākus torņa stāvus, jo dalībnieku pulks bijis krietni lielāks. Šajā reizē izstāde, kura tematiski varētu saukties "Variācijas par torņiem", skatāma tikai vienā no stāviem, arī plenērs ildzis vienu dienu. Izstādes dalībniekiem ir bijušas idejas par nosaukumu, piemēram, viena no tām – "Sarunas ar Svēto Jāzepu", taču kā kolēģi jokoja – ne pie visiem Svētais Jāzeps atnācis... Tāpēc galu galā palikuši pie lakoniskā "Gleznu izstāde".


Vilnis Bulavs: "Gribējām pēc ieilgušā pārtraukuma drusku visus iekustināt un arī atgādināt par tēvu Gati un "Torņa" pirmsākumiem. Paldies bīskapam, kurš ļāva mums turpināt Tēva Gata iniciēto tradīciju!"


Izstādē savus darbus rāda Ilze Eniņa, Brigita Pomerante, Ilze Akselrode, Andris Millers, Dainis Bērziņš, Irina Tīre, Pauls Spridzāns, Vilnis Bulavs un Jasmīna Marija Eņģele.


Cik ilgi gleznas iespējams apskatīt? Mākslinieki joko, ka līdz rudens izstādei Liepājas muzejā vai tik ilgi, kamēr bīskaps Viktors Stulpins neiebildīs.