Tuvojoties Ziemassvētku laikam, tuvojas arī Leļļu mākslas un dizaina muzeja gada jubileja. Muzeja saimniece Ināra Liepa nolēmusi to sagaidīt ar vairākām jaunām izstādēm, no kurām viena – autordarbu un fotogrāfiju izstāde "Figurālā māksla. 21. gadsimts. Lelles" – jau vērusi durvis apmeklētājiem.


Lai gan izstādei dotais nosaukums pilnībā atbilst tās saturam, vienkāršiem vārdiem runājot, Ināra Liepa šajā izstādē dalās ar sava Leļļu Mākslas un dizaina muzeja bagātīgā fonda dārgumiem – lellēm, ko viņai kā Eiropas profesionālās leļļu mākslas festivāla rīkotājai laikā no 2014. līdz 2021.gadam dāvinājuši festivāla dalībnieki no visas pasaules. Savukārt lielformāta fotogrāfijās redzami šo pašu mākslinieku darbi, kuri nav muzeja kolekcijā, bet ir tik interesanti, ka ekspozīcijas autore vēlējusies tos parādīt. Lelles fotogrāfijās izskatās tik dzīvas, ka dažkārt pat grūti atšķirt, vai tā ir lelle vai reāls cilvēks.


Leļļu Mākslas un dizaina muzeja vadītāja Ināra Liepa sola, ka muzeja pirmo dzimšanas dienu sagaidīs ar vēl vairākām izstādēm. Foto: irliepaja.lv.


Ināra Liepa: "Man bija ļoti svarīgi parādīt šos darbus gan tāpēc, ka fotogrāfijā tie ir palielināti un ļoti labi var redzēt ik katru smalkāko detaļu, gan tāpēc, ka es gribēju pateikties māksliniekiem, kuri vairākus gadus piedalījušies festivāla izstādēs un bijuši uzticīgi festivāla idejai. Tā tomēr nav vienkārša lieta, taisīt darbus, maksāt par ceļu un pašam doties tālā ceļā. Turklāt sākumā festivāla izstādes bija tikai četras dienas!


Īdžejs Teilors brauca uz Rīgu no Amerikas, lai četras dienas parādītu savus darbus!

Pēc tam palielinājām izstāžu garumu līdz desmit dienām, un pēdējās jau bija trīs nedēļu garumā."


Festivāla dienas gan bijušas ārkārtīgi piepildītas, un atbraukušie mākslinieki gluži vai uz rokām nēsāti. Tā tas turpinājies piecus gadus, un kopumā festivālā piedalījušies mākslinieki no 26 pasaules valstīm.


Šobrīd profesionālās leļļu mākslas festivāli vairs nenotiek, vispirms šo tradīciju pārtrauca "Covid-19" pandēmija, kurai sekoja karš Ukrainā.


Izstādē, kas kopš šās nedēļas skatāma mākslas galerijā "Romas dārzs", aplūkojamie autordarbi pārstāv leļļu māksliniekus no desmit pasaules valstīm, tostarp Japānas, ASV un Eiropas valstīm. Katrai no vitrīnās esošajām vai fotogrāfijās tvertajām lellēm ir savs individuāls stāsts. Piemēram, iespaidīgais meksikāņu mākslinieka Kristofera Garsijas "Pērkons un Mēness". Kā stāsta Ināra Liepa,


mākslinieks iedvesmojies no latviešu un lietuviešu teiksmām par Saules vīru Mēnesi, kurš krāpis sievu ar Rīta zvaigzni.

Pērkons mēnesi par to sodījis, pārcērtot uz pusi (tieši šo momentu atspoguļojis meksikāņu mākslinieks). Tā kā Mēness turpinājis ik mēnesi krāpt Sauli, tad arī sodīts tiek katru mēnesi no jauna.  


Mēness un Pērkons ir darināti no, iespējams, netipiskākā leļļu veidošanas materiāla – čuguna – vienā no Aizputes starptautiskajiem Čuguna mākslas simpozijiem.


Ekspozīcijā aplūkojams arī Ināras Liepas pašas darbs, bet par Pētera Sidara leļļu kompozīciju viņa saka – klasisks 21.gadsimta laikmetīgās mākslas darbs.


Ināra Liepa: "Pēteris Sidars ir paņēmis 60.-to gadu lelli, tradicionālu padomju laika produktu, un apstrādājis ar karsto līmi, radot unikālu darbu".


Jaunatvērtajā ekspozīcijā ir vēl viens laikmetīgās mākslas darbs, to muzejam dāvinājusi Diāna Dimza-Demme, kuras personālizstāde "Identifikācija" šobrīd vēl skatāma vienā no Leļļu Mākslas un dizaina muzeja zālēm.


Izstāde "Figurālā māksla. 21. gadsimts. Lelles" apskatāma mākslas galerijā "Romas dārzs", Zivju ielā 3 galerijas darba laikā. Galerija atvērta no otrdienas līdz sestdienai pulksten 12–18, svētdienās pulksten 12–15.