Pirms gada, 16.decembrī, mākslas galerijas "Romas dārzs" telpās durvis vēra Leļļu mākslas un dizaina muzejs. Muzeja pirmais gads ir paskrējis nemanot, priecējot liepājniekus gan ar pamatekspozīciju, kurā skatāma 19. un 20. gadsimta leļļu un rotaļlietu kolekcija, gan mainīgajām izstādēm, kuru, pēc muzeja veidotājas Ināras Liepas teiktā, aizvadītajā gadā bijis ne vairāk, ne mazāk kā vienpadsmit.


Savu pirmo dzimšanas dienu Leļļu muzejs sagaidīja ar vēl divu jaunu izstāžu atklāšanu – "Filca fluīdi" un "Meitene ar flautu (Maigās skaņas)". Šīs divas izstādes noslēdza pirmās dzimšanas dienas izstāžu ciklu, kurš aizsākās jau oktobra nogalē ar autordarbu un fotogrāfiju izstādi "Figurālā māksla. 21. gadsimts. Lelles".


Intas Bergas veidotā sievišķīgā, trauslā ģipša skulptūra "Meitene ar flautu (Maiguma skaņa)" vienlaikus ir arī trešā pēc skaita solo izstāde Leļļu muzeja mazākajā izstāžu telpā, ko Ināra Liepa dēvē par "Mākslas alu" un kurā tiek eksponēts viens vienīgs darbs.


"Man ļoti patīk šī izstāžu telpa – tik intīma, pilnīgi cita pasaule," priecājās skulptore. Runājot par pašu skulptūra, Inta stāsta, ka impulss nācis no zviedru dizainera, kurš viņai pasūtījis poētisku cilni savam interjeram, un par rezultātu bijis bezgala laimīgs.


Inta Berga pie sava darba "Meitene ar flautu". Foto: irliepaja.lv.


"Meitene ar flautu nav gluži tā pati, kas cilnī, bet pasūtītāja sajūsma iedvesmoja mani radīt šo apaļskulptūru," pastāstīja māksliniece. Lai precīzi atveidotu flautistes pirkstu kustības, Inta lūgusi pozēt mūziķi Ilgu Reiznieci. Savukārt mazliet izstieptās auguma proporcijas piešķir skulptūrai nepieciešamo garīgumu, dvēseliskumu.


Otra izstāde, kas noslēdz pirmās dzimšanas dienas izstāžu ciklu, ir tekstilmākslas darbu izstāde "Filca fluīdi" – filca "gleznas" un "skulptūras", kuru vidū uzmanību piesaista daugavpilietes Ksenijas Šinkovskas neparastais "Sniega pūķis", kas, protams, izstādē nav nokļuvis nejauši, jo 2024. taču būs tieši Pūķa gads. Tā kā pūķis ir gudrības simbols, Ksenija tam radījusi seju ar trim acīm, viena no kurām ir "gudrības acs".


Uldis Liepa palīdz izgaismot tekstilmākslinieces Ksenijas Šinkovskas "Sniega pūķi" izstādē "Filca fluīdi".


Māksliniece stāsta, ka darbs prasījis daudz laika un noritējis vairākos posmos – vispirms metāla karkasa veidošana, kas ilgusi apmēram piecus mēnešus, pēc tam vēl divus mēnešus prasījis karkasa pārklāšana ar vilnu, un, lai visu pabeigtu, pagājis vēl mēnesis.


"Dažreiz dzīvoju ar šiem darbiem gadiem," smaidot atzina Ksenija Šinkovska.


Tekstilmāksliniece Ksenija Šinkovska strādā tikai filca tehnikā, kas viņai ļoti patīk. Foto: irliepaja.lv.


Tieši pēc pārcelšanās uz dzīvi pie vīra Latvijā pirms desmit gadiem māksliniece pievērsusies lielformāta darbiem.


"Es it kā iztaisnojos, izpletos, un darbi kļuva lielāki, lielāki, lielāki – trīs metri, deviņi metri..."


Tekstilmākslas asociācijas priekšsēdētāja Andra Dīriņa portālam irliepaja.lv pastāsta, ka "Filca fluīdos" ir pārtapusi tekstilmākslas asociācijas lielizstāde "Filca anatomija", kas kopš pērnā rudens apceļo Latviju.


Gudrais "Sniega pūķis" un lauvēns. Autore: Ksenija Šinkovska. Foto: irliepaja.lv.


Andra Dīriņa: ""Filca anatomija" vispirms tika parādīta Siguldas "Devonā", un pēc tam tika nominēta konkursam "Kilograms kultūras" kategorijā "Pārsteigums", jo izstāde parādīja, cik filcs var būt dažāds, interesants un neparasts.


"Filca fluīdi" ir no jauna veidoti tieši "Romas dārza" telpām, kas prasa intimitāti un sarunu ar skatītāju. Darbu ir mazāk, un tas ļauj iedziļināties katrā no tiem, izpētīt, izbaudīt katra darba noskaņu. "Filca fluīdi" ir enerģija, garīgums, kas izstaro no šiem darbiem, kuri visi kopā veido arī savu kopīgo stāstu. Būs skatītāji, kas to pamanīs, būs, kas nepamanīs".


Atklājot abas izstādes, Ināra Liepa īpaši uzsvēra to, ka Leļļu muzeja eglīti rotā lentas Ukrainas karoga krāsās un pastāvīgo ekspozīciju papildinājis dakteres Zanes Gailes dāvinājums – no mātes Valentīnas Gailes mantots leļļu pāris ukraiņu tautastērpos, savulaik atceļojis uz Rīgu no Hersonas.


"Lai atgādinātu, ka nekas vēl nav beidzies, un es ļoti vēlos, lai cilvēki, skatoties uz šīm lellēm, kaut ko darītu ukraiņu atbalstītam".


Vaicāta, kas ir lielāks – gandarījums vai nogurums – pēc tik intensīva gada, Ināra Liepa atzīst:


"Pirmais gads ir pagājis ļoti aktīvā ritmā, intensīvi, bet tikpat aktīva izstāžu darbība Leļļu muzejam ir bijusi arī ārpus Liepājas, tāpēc tiešām jūtamies nedaudz noguruši. Atklājot pēdējās divas izstādes Liepājā, varētu sākt domāt, kā iepriecināt liepājniekus nākamajā gadā, bet pagaidām es vēl to nedaru, izbaudu silto, mīļo, ziemai tik piemēroto filca mākslas izstādi un priecājos par Intas Bergas sievišķīgo "Meiteni ar flautu"."


Dzimšanas dienas torte. Foto: irliepaja.lv.


Vai liepājnieki tiešām priecājas par Leļļu muzeja izstādēm? Galerijas "Romas dārzs" vadītāja Diāna Adamaite teic, ka ataucība un interese par Leļļu muzeju un daudzveidīgajām, mainīgajām muzeja izstādēm ir gan no liepājniekiem, gan pilsētas viesiem. Tāpat tas ir redzams no ārkārtīgi labām, sirsnīgām atsauksmēm dažādās valodās Leļļu muzeja Viesu grāmatā, kas ir jau otrā pēc skaita.


Darbi no izstādes "Filca fluīdi". Foto: irliepaja.lv.