No 14. decembra Leļļu mākslas un dizaina muzejā, galerijā "Romas dārzs" būs apskatāma tekstilmākslas izstāde "Filca fluīdi", portālu informēja galerija.


Leļļu mākslas un dizaina muzejs galerijā "Romas dārzs" savu 2023. gada izstāžu ciklu noslēdz ar tekstilmākslas izstādi un tā notiek laikmetīgai mākslai veltītajā izstāžu telpā.

Izstāde "Filca fluīdi" vērš sabiedrības uzmanību uz vienas konkrētas tehnikas – vilnas velšanas (filcēšanas) daudzveidīgo interpretāciju un nozīmi mūsdienu laikmetīgajā tekstilmākslā.

Bioloģijā ar fluīdiem dažkārt saprot ķermeņa šķidrumus, bet ezotērikā – hipotētiskas bioloģiskas enerģijas strāvojumu, kas izdalās no dzīviem organismiem. Tekstilmākslas darbus var pieņemt gan kā materiālu lietu, tehniski izsmalcināti radītu brīnumu, gan, neatkarīgi no izpildījuma – kā prāta un emocionālās pieredzes nesēju, šķiedrā ietvertu domu enerģijas plūdumu. Lai arī vilnas velšana ir viena no vissenākajām tekstila tehnikām, Latvijā šī pārsteidzošā materiāla un tehnikas potenciāla iespējas atklātas salīdzinoši nesen, 21. gs. sākumā. Šobrīd vilnas velšana kā tehnika un vēlums, kā materiāls tiek izmantots gan savā klasiskajā formā, gan organiski apvienots ar izšuvumu, apdruku un dažādām autortehnikām. Šiem darbiem, kas atspoguļo fizisku cilvēka domu un darbības klātbūtni, būtiska to izteiksmes formā var būt gan struktūra, gan virsmas vizuālās un taktilās īpašības.


Izstāde "Filca fluīdi" atspoguļo mūsdienu filca mākslas divejādās tendences – neausta materiāla konceptuālu mijiedarbību formas iegūšanai (skulpturālai filcēšanai), vai plašāku izmantojumu ar tēlojuma iespējām, krāsu un faktūru dažādību. Viena materiāla ietvaros skatītājam tiks sniegts neierasti daudzveidīgs ieskats darbos, ko radījuši gan pieredzējušu un labi zināmi tekstilmākslinieki, gan arī jaunie mākslinieki.

Izstādē eksponēto darbu autori – Unita Auziņa, Sabīne Azlauska, Ruta Bogustova, Ilze Grīnberga, Diāna Janušone, Līva Kaprāle, Kristīne Kligina, Andra Kurzemniece, Ruta Linīte, Ieva Prāne, Kristīne Rubļovska, Ksenija Šinkovska, Laura Šķedrova, Elīna Šteinberga, Ilona Valaine–Blekte, Signe Žeļezņaka.

Filca māksla ir ievērota. Izstāde "Filca anatomija", kura notika 2022.gada rudenī kultūras centrā "Siguldas devons", tika izvirzīta balvai "Kilograms kultūras" nominācijā "Pārsteigums".

Latvijas Tekstilmākslas asociācija ir profesionālu mākslinieku apvienība, kas dibināta 1994. gada aprīlī. Tekstilmākslas asociācijas pārstāvji ir dažādu paaudžu tekstilmākslinieki. Kā svarīgākais jāizceļ LTA apņemšanās sekmēt mūsdienu tekstilmākslas aktivitātes un veicināt Latvijas tekstilmākslas iekļaušanos pasaules mākslas procesos. LTA kopš dibināšanas brīža ir realizējusi vairāk nekā 200 izstāžu projektus Latvijā un sadarbībā ar Latvijas Republikas vēstniecībām ārzemēs, izveidotas izstādes daudzās valstīs: Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Krievijā, Vācijā, Beļģijā, Itālijā, Grieķijā, Norvēģijā, Ķīnā, Spānijā u.c.

Izstādes kuratore: Līva Kaprāle (www.ltm.lv).

Reklāmas vizuālās identitātes autore: Ruta Linīte.

Galerija "Romas dārzs" (Zivju iela 3, Liepāja) atvērta no otrdienas līdz sestdienai pulksten 12-18, svētdienās no pulksten 12 līdz 15.


Publicitātes foto