Māksliniece Benita Baltbārde, Dobele, Aires. 2023.gada augusts. Foto: Ināra Liepa.


Leļļu mākslas un dizaina muzeja saimniece Ināra Liepa, veidojot ceļojošo izstādi "Sērkociņu kastītes lietišķā etiķete" un atklājot liepājniekiem sērkociņu etiķeti kā lietišķās grafikas mākslas darbu, ļoti vēlējās uz izstādes atklāšanu uzaicināt vienu no kādreizējās Liepājas sērkociņu fabrikas "Baltija" māksliniecēm – Benitu Baltbārdi, "kuras ieguldījums etiķešu radīšanā ir ļoti nozīmīgs".


Taču kādreizējo "Baltijas" mākslinieci, Liepājas Lietišķās vidusskolas 1960.gada absolventi Benitu Baltbārdi, Inārai Liepai izdevās atrast un satikt tikai pēc izstādes noslēguma.


Ināra Liepa: "Izstāde bija ļoti veiksmīga, to apmeklēja vairāk nekā 3000 interesentu, tāpēc liels paldies galerijai "Romas dārzs" un Liepājas domei par iespēju! Izstāde noslēdzās ar nelielu, improvizētu tikšanos ar fabrikas "Baltija" bijušajiem darbiniekiem, kuri labprāt dalījās atmiņās par darbu, sadzīvi, par visu, kas viņiem bija svarīgs, strādājot uzņēmumā. Jāpateicas arī tiem liepājniekiem, kuri man sadāvināja etiķetes un albumus."


Taču galvenais Ināras Liepas stāstāmais ir par neaizmirstamu tikšanos.


Ināra Liepa: "Ir noticis kaut kas patiešām liels un nozīmīgs – pateicoties Ivaram Kesenfeldam, Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas direktorei Ingai Auziņai, kā arī Agrim Enkuzenam, Sandrai Skrickai un Austrai Zaļumai , esmu atradusi mākslinieci Benitu Baltbārdi, kuru meklēju piecus gadus!


Māksliniece jau sen nedzīvo Liepājā, bet Dobels Airēs, tāpēc arī bija tik grūti atrodama. Atsaucās Benitas Baltbārdes draudzenes meita, no kuras uzzinājām mākslinieces adresi."


Sekoja tikšanās ar mākslinieci, pēc kuras Ināra Liepa saka:


"Benita Baltbārde ir ārkārtīgi gaiša, dzīvesgudra, inteliģenta sieviete. Satiku cilvēku, kurš ir gados, bet nav zaudējis savu spožo prātu. Tikšanās man sagādāja milzīgu prieku –


es ieraudzīju megatalantīgu cilvēku. Domāju, ka Liepājā šī māksliniece ir nepelnīti aizmirsta un nenovērtēta. Liepājai vajadzētu lepoties ar viņu."

Pēc Ināras Liepas sacītā, šobrīd māksliniece vairs nezīmē, un, tikai niekojoties, atstāj kādu nelielu ilustrāciju savā dienasgrāmatā.


Ināra Liepa: "Ļoti, no visas sirds centos viņu pierunāt atsākt kaut ko darīt. Sakarā ar to, ka Liepāja pēc diviem gadiem svinēs 400. dzimšanas dienu, lūdzu viņu uzzīmēt etiķeti, kas būtu veltīta šai jubilejai. Un viņa neteica "nē". Mākslinieks nespēj aizmirst savu arodu, un es domāju, tiklīdz viņa pieskarsies otiņai un krāsām, viņa atcerēsies savas prasmes.


Tas, ka Benita Baltbārde ir lieliska grafiķe, grafiskā dizaina pārstāve, ir acīmredzams. Viņa lieliski pārzina šo jomu, zīmējumi ir ļoti daudzveidīgi un daudzšķautņaini.

Redzēju daļu etiķešu oriģinālu ar visu mapīti, kurā tās tika nestas Tirdzniecības palātas mākslas padomei. Ne visi zīmējumi tika apstiprināti, tāpēc nenonāca līdz ražošanai. Diemžēl māksliniecei nav saglabājusies neviena viņas pašas zīmēto etiķešu kolekcija, kuras bija vairāk nekā simts. Tajā laikā, kad Benita Baltbārde vēl strādāja "Baltijā", albumu, kas glabājās viņas darba vietā, nozaga. Taču sadrukātās etiķetes, ko zīmējusi Benita Baltbārde, ir visā pasaulē – kolekcionāru kolekcijās, arī manā."


Kā stāsta Ināra Liepa, mākslinieces rokraksts ir ļoti atpazīstams.


Ināra Liepa: "Par dažām etiķetēm manā kolekcijā bija zināms, ka to autore ir Benita Baltbārde, uz citām, kuru autoru nezināju, norādīja viņa. Piemēram, man par lielu pārsteigumu, arī slavenā etiķete ar tīģeri, izrādījās viņas roku darbs! Daudzās Benitas Baltbārdes zīmētajās etiķetēs ir redzams aplis – ļoti mīļš elements māksliniecei. Tas un vēl citas raksturīgas iezīmes savukārt ļāva man identificēt vēl vairākas viņas zīmētās etiķetes."


Benitas Baltbārdes zīmēto etiķešu vidū īpaši jāizceļ Maskavas olimpiskajām spēlēm veltītā kolekcija, kas bija īpašs pasūtījums un aizceļoja pa visu pasauli.


Lapa no Benitas Baltbārdes mapītes ar sērkociņu etiķetēm. Foto: Ināra Liepa.


Ināra Liepa: "Biju redzējusi šīs etiķetes, bet nezināju, ka autore ir Benita Baltbārde!"


Ināra Liepa ir apņēmusies apkopot visu iespējamo informāciju par mākslinieci un uzdāvināt to  gan Mākslas vidusskolai, gan Liepājas muzejam.