Liepājas muzeja lielajā izstāžu zālē līdz jūlija beigām skatāma Gintas Stavrovskas personālizstāde – "21. kilometrs" – pēdējos četros, bet visvairāk divos pēdējos gados sastrādātais.

Tā gan nav gluži taisnība, jo māksliniece Ginta Stavrovska ir ļoti čakla, tāpēc visam pēdējos gados uzgleznotajam nemaz ar muzeja zāli, pat lielo, nepietiktu – Gintas darbi šajā laikā ir aizceļojuši arī uz privātkolekcijām un ir pārdošanā mākslas salonos, tepat, Liepājā, piemēram, tos var nopirkt salonā "Ludviķis" un "Ideju bodē".

Izstādes atklāšanā improvizētā loterijā pie vienas Gintas gleznas tika arī fotogrāfs Gunārs Kopštāls, kura kolēģi nosprieda, ka tā ir lieliska dāvana viņa 85.dzimšanas dienā, kas svinēta dienu iepriekš.

"Muzeja direktore mani uzrunāja pirms diviem gadiem. Toreiz domāju – laika vēl diezgan, sagleznošu... Un sagleznoju arī," irliepaja.lv pastāsta Ginta.

"Ginta Stavrovska reprezentē Liepājas mūsdienu mākslu. Vienmēr smaidīga, sievišķīga, trausla, bet reizē arī stipra – tas viss redzams arī viņas audeklos," atklājot izstādi, uzsvēra Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla.

Māksliniece pati atklāja, ka viņas lielākais iedvesmas avots ir daba, ar kuru sevišķi tuvās attiecībās Ginta ir pēdējos desmit gadus, kopš dienas vada savās lauku mājās Medzē, 21.kilometru no Liepājas. No turienes arī izstādes nosaukums.

Pie mākslinieces viņas lauku rezidencē Lejarājos paviesojusies Latvijas radio žurnāliste Inga Ozola. Lūk, ko viņa stāsta savā reportāžā:

"Lauku klusumā mājas bēniņos, kur izveidota jumta darbnīca, māksliniece Ginta Stavrovska nebūt nesēž pie molberta, bet tup uz ceļiem pie zemes un glezno – tā man patīk labāk, saka māksliniece. Pārcelšanās uz laukiem no pilsētas dzīvokļa viņai radījusi iespēju arī brīvāk gleznot, te var elpot, atšķirība ir milzīga, uzsver Ginta.

"Man liekas, ka ir ļoti liela atšķirība, es varu šļakstīties ar krāsām, nebaidīties, ka kaut kas nosmērēsies. Darbnīca man to ļauj, varu te izvērsties. Plenērā es arī gleznoju, notupusies uz ceļiem," stāsta māksliniece
Cauri  jumta darbnīcas logam pavīd lauku ainava, dārzā zied sarkanās magones, un gaisā virmo vasaras smaržas, tas viss atstarojas arī mākslinieces gleznās [..].

"Te, paveroties pa logu, redzu mūsu ezeriņu, sauli, kas riet, mainās tikai krāsas, tas viss jāiemūžina bildēs. Vēl pujenes zied, magones, pēdējās rudzupuķes, rozā pelašķis un citi, to visu mēģinu gleznot," stāsta Stavrovska."

Sarunā ar irliepaja.lv māksliniece atklāj, ka viņas darbu nosaukumu autors ir fotogrāfs Ziedonis Safronovs, kurš dzīvesbiedrei šo atbildīgo pienākumu neuztic. "Viņš uzskata, ka to es neprotu..."

"Ziedonis palīdz visādi, kad esmu ķērusies pie gleznošanas," stāsta Ginta, "Un tad viņš nemaz vairs netiek pie fotografēšanas, nodarbojas tikai ar mani..."

Gintai tēmas gleznām nav jāmeklē – tās ir visapkārt, taču, ja nu gadās nedaudz pagurt no dabas skaistuma, un gribas kaut ko pamainīt, viņa pievēršas abstraktākām lietām.

Māksliniece dod priekšroku neierāmētām gleznām. "Audeklus, uzvilktus uz rāmja, pērkam Lietuvā, tiem ir ļoti laba kvalitāte." Molberts, kā jau Ginta stāsta radio intervijā, viņai nav vajadzīgs.

"Nolieku uz grīdas, staigāju apkārt... Man šķiet, ka tā es labāk redzu..."

Šis gads, atšķirībā no pērnā, kad nav bijusi neviena izstāde, māksliniecei bijis īpaši ražīgs – iesācies ar izstādi Priekulē, tad – Saulkrastos, tagad Liepājas muzejā, bet septembrī vienā no Graudu ielas tukšajām veikalu telpām gadskārtējā laikmetīgās mākslas festivālā "Akti Naktī".

Brīvajos brīžos, kad Ginta neglezno, bet Ziedonis nefotografē, un nav citu lauku sētas darbu, tiek darināts mājas vīns. Īpaši garšīgs esot plūškoku vīns, taču top arī upeņu, rabarberu, bet uz izstādes atklāšanas galda glāzēs saliets Lejarāju ķiršu vīns.

Uzziņa
Ginta Stavrovska beigusi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu un absolvējusi Liepājas Universitāti, kur ieguvusi bakalaura grādu mākslā un izglītības zinātņu maģistra grādu. Regulāri no 2000. gada piedalās izstādēs un plenēros Latvijā un aiz tās robežām. Izstāde "21. kilometrs" Liepājas muzeja Lielajā izstāžu zālē ir līdz šim plašākā Stavrovskas darbu skate.