Aizvadītās nedēļas nogalē Liepājas muzeja mazākajā izstāžu zālē beidzot durvis vēra noslēpumainās, rūpīgi sargātās durvis uz divu liepājnieku, māsas un brāļa – Ilonas Gabaliņas Kilas un Raimonda Gabaliņa – kopīgi veidoto izstādi "Skaitļu enerģijas transformācija". Līdz izstādes atklāšanas mirklim zālē neesot bijis ļauts ieskatīties pat muzeja darbiniekiem. Tie, kuri pirmie pamanījās spert soli izstādes telpā, jau pie nākamā soļa spēja tikai izdvest: "Pilnīgs kosmoss!".
Septiņas abstraktas skulptūras un trīspadsmit abstraktas lielformāta fotogrāfijas vai precīzāk – fotografikas. Gan fotografikas, gan skulptūras apvieno ezotērika un numeroloģija. Visas fotografikas veltītas kādam no 13 skaitļiem un ataino Ilonas Gabaliņas Kilas asociācijas ar konkrēto skaitli. Arī Raimonda Gabaliņa nosaukumos var atrast skaitļus: "11.11.1919." vai "2 (1+1)<2", vai "Trejdeviņi", vai "Rezultāts maina saskaitāmo kārtību".
Ilona Gabaliņa Kila gādājusi, lai izstādes apmeklētāji var salīdzināt skaitļu grafiskās asociācijas ar katra skaitļa ezotērisku vārdisko skaidrojumu. Savukārt Raimonda Gabaliņa skulptūrām dots vien nosaukums – "Merkaba", "Absolūtās enerģijas ģenerators", "Alternatīvās realitātes interpretācija", pārējo atstājot skatītāja fantāzijas ziņā. Savās skulptūrās tēlnieks izmantojis gan metālu, gan granītu, dažādus minerālus, pusdārgakmeņus, kā arī stiklu un koku.
Raimonds Gabaliņš "Absolūtās enerģijas ģenerators". Tērauds, keramika. Foto: Kārlis Volkovskis.
Kā trešais izstādes dalībnieks jānosauc Raimonda Gabaliņa jaunākais dēls Renāts Gabaliņš, kurš gādājis par "kosmisko" jeb digitālo mūziku, kas pavada katru izstādes apmeklētāju.
Muzeja direktore Dace Kārkla, atklājot izstādi, uzsvēra, ka liepājnieku izstādes allaž ir īpašas, jo apmeklētāji tās uzņem ar lielu interesi un muzeja statistika rādot, ka liepājnieku izstādes tiek apmeklētas vairāk nekā viesmākslinieku. Runājot par māsas un brāļa Gabaliņu kopizstādi, direktore uzsvēra, ka "tā nevienu neatstās vienaldzīgu" un "varētu nest diezgan lielu pārsteigumu un reizē emocionālu baudījumu".
Ilona Gabaliņa Kila atzina, ka ar šo izstādi iesāk savas dzimšanas dienas svinēšanu un pateicās saviem "foto draugiem un visiem pārējiem draugiem", kā arī muzejam un Tautas mākslas un kultūras centram par atbalstu.
"Par to, ko mēs tur rādām, var strīdēties, vai tā vispār ir māksla," savu uzrunu izstādes apmeklētājiem iesāka Raimonds Gabaliņš. Foto: Kārlis Voklovskis.
"Faktiski tas, ko mēs šobrīd esam pieraduši saukt par mākslu, tā vispār tāda īsta māksla nemaz nav. Lai man piedod gleznotāji, tēlnieki, grafiķi,
ja mēs paskatāmies nedaudz pār plecu vēsturē, tad senie grieķi, ar kuriem ir sākusies Eiropas kultūra, un vēl senāk atpakaļ, par mākslu nekādā gadījumā nesauca vizuālo mākslu.
Pirmās mākslas bija tikai trīs. Triumvirāts, kas sastāvēja no trīs mākslām, ko jūs ļoti labi pazīstat un mācījāties jau no pirmās klases, ir gramatika, loģika un retorika. Pēc tam renesanses laiks un kultūras attīstība pievienoja vēl četras mākslas, un tur atkal nav vizuālās mākslas! Tad kā tas nācies, ka mēs sākām saukt par mākslu to, kas faktiski nemaz nav māksla?" – savā uzrunā izstādes apmeklētājiem vaicāja Raimonds Gabaliņš.
"Izmantojot numeroloģijas un mākslas valodas sinerģiju, iespējams transformēt skaitļu enerģiju mākslas tēlos," pārliecināta Ilona Gabaliņa Kila. Foto: Kārlis Vokovskis.
Savu uzrunu pabeidzot, mākslinieks sacīja: "Arī mēs gribam jums rādīt kaut ko tādu, kas nav māksla, bet mēs par mākslu to gribētu saukt. Fotogrāfija nekādā gadījumā nevar būt māksla, jo senajiem grieķiem – kāda fotogrāfija?! Un Ilonas fotogrāfija... Viņa ir fotostudijas biedrs un taisa fotogrāfijas, bet šajā gadījumā viņa nerādīs fotogrāfijas. Tā būs viņas domu izpausme, ar fotogrāfijas palīdzību radot kaut ko citu. Tāpēc viņa to ir nosaukusi par foto grafiku.
Muzeja direktore pieminēja numeroloģiju. Šobrīd ar numeroloģiju saistās praktiski visa dzīve, un mēs ejam arvien tālāk un tālāk šajās ciparu lietās. Kas ir cipars un kas ir skaitlis? Skaitlis ir lieta, kuru mēs parasti gribētu saukt par ciparu, bet skaitlim piemīt vēl kas. Cipars ir tikai šīs enerģijas grafikas attēls. Tāpēc mēs daudz esam strādājuši un domājuši par to, ka šī ciparu lieta ietekmē mūsu dzīvi. Un šobrīd viss notiek caur cipariem! Viss notiek digitāli, kā tagad svešvārdiem saka. Un arī fotogrāfija tiek taisīta digitāli, ar ciparu palīdzību.
Ar skulptūru ir mazliet savādāk – atzīšos, ka joprojām esmu vecmodīgs un akmeni kaļu ar āmuru un kaltu, un griežu metālu vairs gan ne ar zāģi, bet modernākiem līdzekļiem, bet šā vai tā tas tomēr ir šo ciparu iespaidā, un numeroloģija stāv mums blakus ne tikai fotogrāfijā. Vēl pavisam nesen, kādus 500 gadus pirms Kristus dzimšanas dzīvoja tāds vīrs, kuru jūs ļoti labi pazīstat no skolas laikiem, ar vārdu Pitagors. Pitagors bija tas, kurš atnesa mums, mūsu civilizācijai šo ciparu būtību no iepriekšējām civilizācijām.
Raimonds Gabaliņš "Merkaba". Granīts, tērauds, hrizolīti, melnais obsidiāns. Foto: Kārlis Vokovskis.
Izstādē jūs varēsiet mazliet iepazīties ar to, ko Pitagors toreiz bija domājis, un kā tas viss ir pārvērties līdz mūsdienu digitālajai pasaulei."
Ilona Gabaliņa Kila ir dzimusi liepājniece. Ar fotografēšanu nodarbojas kopš skolas laikiem. No 2015. gada ir Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra tautas fotostudijas "Fotast" un foto entuziastu kluba "Liepājas pozitīvs" biedre.
Ilona Gabaliņa Kila aktīvi piedalās foto izstādēs, plenēros un konkursos Liepājā, Latvijā un ārzemēs. No 2020. gada piedalās starptautiskos foto konkursos, kur iegūti starptautiskie FIAP, GPU diplomi un atzinības raksti no Lietuvas, Igaunijas, Azerbaidžānas, Maķedonijas, Serbijas. Iegūta bronzas medaļa Turcijas foto salona konkursā.
Skaitlis "6", kādu to izjūt Ilona Gabaliņa Kila. Foto: Kārlis Volkovskis.
Raimonds Gabaliņš ar tēlniecības darbiem piedalās izstādēs, plenēros un simpozijos Latvijā un ārzemēs kopš 1978.gada. Ir vairāku monumentu autors. Latvijas Mākslinieku savienības biedrs.
Plašāku irliepaja.lv sarunu ar Raimondu Gabaliņu var lasīt ŠEIT.
Izstādi iespējams aplūkot līdz 30.aprīlim.
1
1