Ceturtdien, 3.martā, pulksten 17 Liepājas muzejā savu jaunāko darbu – romānu "Debess aiztur elpu" – vērs viens no tā autoriem, rakstnieks un režisors Andrejs Migla.

Kā portālam pastāstīja pats Andrejs Migla, tikšanās reizē muzejā saruna būšot par personībām un interesantākajiem notikumiem Latvijā un Liepājā 1918. un 1919.gadā. Jaunā romāna "Debess aiztur elpu" fragmentus lasīs aktieri Jānis un Emīls Dreiblati, bet sarunu vadīs Normunds Kārkls.

Rakstnieku tandēma Andrejs Migla un Valdis Rūmnieks kārtējo vēsturisko darbu "Debess aiztur elpu" klajā laidis apgāds "Zvaigzne ABC".

Savā sestajā romānā, kas, pēc autoru vārdiem, atkal galvenokārt domāts jaunatnei, ievilkts stingrs vēsturisks nogrieznis: 1918. gada 21. decembris – 1919. gada 8. jūlijs. Triju valdību – Ulmaņa, Stučkas un Niedras – laiks. Latvijas liktenis laiku griežos. Autoruprāt, tas jāveido pašiem – latviešu lidotāju trijotnei, Robertam un Mirdzai, nacionālajiem virsniekiem, Veckalniņa zaļajiem partizāniem. Arī Sudrabkalnam, Birutai Skujeniecei, daudziem pieminētiem un nepieminētiem varoņiem.

Romānā aprakstīto notikumu spektrs ir plašs: Rīgā un visā Latvijā nemitīgi mainās varas, lielā godā nonāk maizes rika, malkas klēpis un stipri dokumenti, ārvalstu diplomāti spēlē noslēpumainas spēles, groteskās izpausmēs parādās lielinieki un, par spīti visam, uzplaukst mīlestība – īstā un vienīgā.

Jautāts, kāpēc bija jāraksta šāds romāns, Andrejs Migla portālam sacīja:

"Tāpēc, lai latvieši paši būtu atbildīgi par visiem vēsturiskajiem notikumiem, kas šeit, Latvijā, notikuši, un paši būtu atbildīgi par savu valsti – arī nākotnē. Lai nav tā, ka "Maskava, Brisele, ko nu mēs...""

Kā pastāstīja Migla, romāna ideja radusies tieši Liepājā, un pats stāsts ticis rakstīts divus gadus, vācot materiālus grāmatās, arhīvos, presē, bijušo kara lidotāju atmiņās.

"Jaunums šajā romānā ir, ka 1919.gadā bija trīs Padomju Latvijas lidotāji Voldemārs Jakubovs, Jānis Priedītis un Narciss Pušķelis, kuri pārlidoja pāri frontes līnijai un bija vieni no pirmajiem Latvijas aviācijas dibinātājiem. Vēlāk, no 1926.gada līdz 1936.gadam, Voldemārs Jakubovs bija Liepājas Jūras aviācijas diviziona priekšnieks Liepājā, pulkvežleitnanta pakāpē."

Jaunums ir arī tas, ka "stūra māja" (VDK jeb čekas rezidence) bija jau 1919.gadā, Stučkas valdības laikā, tāpat tas, ka nacionālie partizāni, kurus organizēja Latvju kareivju nacionālā apvienība, arī bija jau 1919.gadā! Ļoti aktīvi viņi bija arī Liepājā. Nacionāli noskaņotu cilvēku Liepājā bija daudz, nav tā, ka bija tikai "sarkanā Liepāja"," stāsta rakstnieks.

Romāns papildināts ar Mg.hist. Raita Simsona pēcvārdu.

Vai tandēmam top jau septītais romāns? Uz šo jautājumu Andrejs Migla atbild noliedzoši. Esot kļuvis par simtprocentīgu liepājnieku, tāpēc šobrīd viens pats rakstot "mazu mazu grāmatiņu" par Liepājas aktrišu folkloras kopu "Atštaukas".

Grāmata "Debess aiztur elpu" jau nopērkama, internetā tās cena ir 8,99 eiro, mīkstos vākos – 12,10 eiro, cietos – 14,98 ero.