Trešdien, 22.aprīlī, izdevniecības "Zvaigzne ABC" grāmatu namā Rīgā savu trešo grāmatu – "Sapnis par sargeņģeli" – atvēra Latvijas TV žurnāliste, kādreizējā liepājniece un balvas "Krasta ļaudis" saņēmēja Maija Migla-Streiča.

Grāmatu, tāpat kā abas iepriekšējās, klajā laidis apgāds "Zvaigzne ABC".

"Sapnis par sargeņģeli" ir stāstu krājums, kas savā ziņā turpina pirmajā grāmatā "Matildes gadsimts" aizsāktās tēmas. Izdevniecība jauno grāmatu raksturo šādi: "Tie ir sirsnīgi un patiesīgi stāsti par bērniem, kas dzimuši pagājušā gadsimta vidū, pēckara paaudze, kura augot izbaudīja gan vecāku aizņemtību un nevērību (mūsdienu ieskatā), gan pret ģimeni vērstas represijas, gan dažādas citas situācijas, kuras varētu beigties gaužām bēdīgi, ja vien… Līksmi stāsti mijas ar ne tik priecīgiem, un daži ir patiešām skumji, taču kopumā grāmata ir gaiša – šķiet, Maijas Miglas-Streičas optimisms uzlādē arī lasītāju, dāvājot ne vien autentisku ieskatu tā laika reālijās, bet arī cerību, ka glābiņš iespējams pat īpaši smagās situācijās.


Liepājnieki krājumā samanīs atblāzmas no autores pirmās grāmatas, lasītāju mīlētā un kritiķu ar Egona Līva piemiņas balvu "Krasta ļaudis" apbalvotā romāna "Matildes gadsimts". Jaunās grāmatas stāsti ir kā turpinājums, jo arī tie risinās Liepājas pusē. Drūmais laiks, kas kā pelēks mākonis nostājies tieši virs Latvijas un tās ļaudīm, ir mainījis ikdienu. Mājās tiek runāts un domāts viens, skolā un darbā apgalvots pavisam kas cits. Jau pieaugušajiem šī situācija ir samērā smags pārbaudījums, bet viņi, īpaši jau tie, kam ir mazi bērni, cenšas un ir gatavi uz bezgala daudziem kompromisiem. Savukārt bērni… bērnība taču ir pats jaukākais laiks, sacīsiet? Ne vienmēr. Mazā dvēselīte ienāk pasaule vientuļa, un viņai viss jāapgūst no jauna. Labi, ja līdzās ir mīļas tuvinieku rokas un sirdis. Bet ja to nav? Tad jātveras zem Sargeņģeļa siltā spārna, bet arī šis tuvums visiem nav dots. Taču sapņot par Sargeņģeli nav liegts, un kas zina – ilgotais un piesauktais var piepildīties."


Publicitātes foto.


Maija Migla-Streiča, vaicāta, kuru no savām trim grāmatām bija grūtāk rakstīt, portālam irliepaja.lv saka:


"Neteiktu, ka pirmo grāmatu "Matildes gadsimts" bija grūti rakstīt. Tas bija pamatīgs darbs, bet patīkams process, jo rakstīju sev, nedomājot par grāmatu. Rakstīju, lai sasaistītu savus senčus ar notikumiem, kas risinājās šajā "Matildes gadsimtā". Par savu otro grāmatu varu teikt "pa starpu grāmata" – tajā esmu aprakstījusi dažādus komiskus atgadījumus, ko kopā ar kolēģiem esam piedzīvojuši, strādājot televīzijā.


Trešajā grāmatā atgriežos "Matildes gadsimtā", savā bērnībā. Tā īsti nav pirmās turpinājums, drīzāk – papildinājums. Pēckara bērni bija īpaša paaudze, tā laika bērnu sirsniņās atspoguļojās arī vecāku traģēdijas. Grāmatā ir gan reāli notikumi un personas, gan, protams, arī autores fantāzijas radīti, bet sargeņģelis iet līdzi cauri visai grāmatai. Ja bērnam tāda nav, tad ir slikti..."

Savukārt grāmatas redaktore Zaiga Lasenberga teic: "Tie ir gadi pēc Otrā pasaules kara, un stāstu galvenie varoņi ir bērni. Taču tā nav bērnu literatūra, jo krājumā tēloti personāži ar ļoti smagu bērnību. Tam par iemeslu var būt laikmeta iespaids, bet var būt arī tuvākās apkārtnes cilvēku nemīlestība, kas mazajam cilvēkbērnam ir jāizdzīvo un jāprot tikt ar to galā.


Publicitātes foto.


Autore ir pārliecināta, ka ir kāds augstāks spēks, kas stāv bērna dzīvības un veselības sardzē. Varam saukt to par sargeņģeli vai kā citādi – par likteni varbūt. Taču autore pauž ticību, ka tāds eksistē un izpleš savu mīksto, sargājošo spārnu pār mazo cilvēciņu. Kaut nu katram tāds būtu!"

Maija Migla-Streiča ir Latvijas TV žurnāliste, četrdesmit gadu garumā veidojusi sižetus par piekrastes zvejniekiem un lauku ļaudīm, barikāžu reportāžās intervējusi to aizstāvjus. Apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni. 2020. gadā iznācis viņas pirmais romāns "Matildes gadsimts", tam sekoja "Nenopietni nopietnie TV stāstiņi" (2021).

Pirmais Maijas romāns "Matildes gadsimts" iemantoja lasītāju mīlestību un ieguva Egona Līva piemiņas balvu "Krasta ļaudis". Autores otrā grāmata stāsta par televīzijas ļaudīm, bet trešajā – "Sapnis par sargeņģeli" – viņa atgriežas "Matildes gadsimtā". Jau ar citiem stāstiem – par bērniem, kas piedzima pēckara gados smagu likteņu piemeklētiem vecākiem. Skolas laika fotogrāfijās ar mazajām meitenītēm un zēniem, kas, rokās turot rudens ziedu pušķus, raugās objektīvā ar cerībām, bailēm vai prieku, autore atpazīst savus klasesbiedrus, atceras viņu dzīves ceļa sākumu.


Grāmata "Sapnis par sargeņģeli" nopērkama "Zvaigzne ABC" grāmatnīcās (cena 16,45 eiro), izdevniecības "Latvijas Mediji" veikalā (cena 18, 03 eiro) un citur. "Zvaigzne ABC" piedāvā arī grāmatas elektronisko versiju (cena 12,49 eiro).