Rakstnieka Egona Līva piemiņas balvas "Krasta ļaudis" apbalvošanas ceremonija, kas norisinājās piektdien, 17. septembrī, galveno balvu saņēma Maija Migla-Streiča par autobiogrāfisko romānu "Matildes gadsimts".


Pēc balvas saņemšanas Maija Migla-Streiča portālam irliepaja.lv atzina, ka tas ir "negaidīti un apbrīnojami", bet, raksturojot savas sajūtas, grāmatas autore sacīja: "Kad saņēmu Triju Zvaigžņu ordeni, es neraudāju, bet te ir kaut kas tik saviļņojošs... Ordeni es saņēmu par savu darbu Latvijas Televīzijā 40 gadu garumā, bet šī balva ir par manu dvēseli, ko ieliku grāmatā, rakstot par savu dzimtu. Acīmredzot tāpēc tas bija tik aizkustinoši."


Izdevniecības "Zvaignze ABC" un arī Maijas Miglas-Streičas grāmatas redaktore Zaiga Lasenberga portālam irliepaja.lv atzina: "Maijas grāmatu varēja lasīt vienā elpas vilcienā, un faktiski viņa ar šo grāmatu ir uzcēlusi pieminekli savai vecmammai, kādu varbūt mēs katrs gribētu uzcelt, bet ne katrs mākam. Un piemineklis ir ne tikai vecmammai, bet arī Liepājai, bet līdz ar to – arī visai Latvijai. Jo mēs taču visi to esam izdzīvojuši, tā ir mūsu dzīve, tas ir mūsu liktens, ko Maija ir ietērpusi ļoti interesantā, saistošā formā."


Foto: Kārlis Volkovskis.

Liepājas "Rotary kluba" balvu saņēma rakstnieks Lauris Gundars par grāmatu "Svešam kļūt jeb Stāsts par Gunāru A.". Liepājas speciālās ekonomiskās zonas īpašo balvu saņēma Ēriks Vilsons par grāmatu "Me&Mo".


Galveno balvu skolēnu radošo darbu konkursā saņēma Austra Litauniece no Rēzeknes 5.vidusskolas par darbu "Nepaliekošs". 2.vietu ieguva Paula Sonita Deruma no Rīgas Angļu ģimnāzijas par darbu "Jūrniece – patriote", 3.vietu – Rebeka Zvirbule no Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas par darbu "Vienīgā dziesma".


Liepājas Kultūras pārvaldes vadītājs Juris Jirgens, uzrunājot apbalvošanas ceremonijas viesus, uzsvēra, ka šī balva ir ne tikai konkurss, bet svētki, kas pulcina Liepājā grāmatu un radošo darbu autorus, rakstniekus, grāmatu izdevniecību pārstāvjus, pilsētas vadību, žūrijas komisijas locekļus un kultūras dzīves veidotājus no visas Latvijas.


Savukārt Liepājas mērs Gunārs Ansiņš aicināja rakstniekus un balvas dāvātājus palūkoties plašāk uz konkursu, jo „Latvijā mēs visi esam krasta ļaudis".


Darbu iesniegšana balvai "Krasta ļaudis" noslēdzās 15. jūlijā. No 15 konkursa darbiem astoņi bija iesniegti nominācijai "Labākais oriģinālliteratūras prozas darbs", savukārt nominācijai "Par labāko skolu jaunatnes literāro darbu 2020/2021" – septiņi.


Oriģinālliteratūras prozas darbu kategorijai tika iesniegtas šādas grāmatas:
Maija Migla-Streiča "Matildes gadsimts";
Gaitis Grūtups (literārā apdare) "Nakts jau nav tikai gulēšanai. Valentīnas Lasmanes dzīvesstāsts";
Ēriks Vilsons "Me&Mo", Lauris Gundars "Svešam kļūt jeb Stāsts par Gunāru A.";
Sandra Vensko "…klibs putniņš neraud viens";
Normunds Treimanis "Aukstums. Tumsa. Bads";
Arvis Kolmanis "Annas stāsti";
Andra Manfelde "Kaķis mākoņos".

Balvas piešķirtas par:

Maija Migla – Streiča "Matildes gadsimts" – par labāko oriģinālliteratūras prozas darbu latviešu valodā 2020./ 2021. Gadā, par dziļi personiska un patiesa stāsta uzticēšanu, izceļot kurzemniecisko dzīves redzējumu, pārdzīvojumu dziļumu, gara noturību – tā radot skaudru, bet vienlaikus sirsnīgu stāstu.


Lauris Gundars "Svešam kļūt jeb Stāsts par Gunāru A." – balva par atšķirīgu skatījumu uz Latvijas šodienu un vēsturi, izmantojot salīdzinošo un autobiogrāfisko literāro pieeju – tā radot aizraujošu un spilgtu stāstu.

Ēriks Vilsons "Me&Mo" – balva par asprātīgu, emocionālu un saturiski atraktīvu Liepājas pilsētas dzīves pagājušā gadsimta 90. gadu atainojumu – par tiešu skatījumu uz pilsētas ekonomiskajām svārstībām, cerībām, iespējām un šaubām.

Pateicības diplomus un piemiņas dāvanas par dalību skolēnu radošo darbu konkursā saņēma Kaspars Gržibovskis no Ozolnieku vidusskolas  par darbu  "Patriotisms", Annemarija Oļševska no Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas par darbu "Vectēva mantojums", Daniels Dāvis Berjozkins no Jāņa Čakstes Liepājas 10. vidusskolas  par darbu "Piemare un tās romantika" un Paula Sonita Deruma no Rīgas Angļu ģimnāzijas  par  darbu "Nemierīgā Jāņu nakts"’.

Iesniegtos prozas darbus vērtēja komisija:
Liepājas Kultūras pārvaldes vadītāja vietnieks, komisijas priekšsēdētājs Nauris Lazdāns, Liepājas Universitātes Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātes lektore, Latvijas rakstnieku savienības Liepājas nodaļas vadītāja, Piejūras pilsētu literārās akadēmijas vadītāja Linda Zulmane, Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs, rakstnieks Arno Jundze, Ventspils Starptautiskās rakstnieku un tulkotāju mājas vadītāja Andra Konste, Kurzemes Humanitārā institūta pētniece Anda Kuduma, Liepājas Rotary kluba biedre Dzintra Mirdza Reisa, Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Ratniece-Kadeģe.


Skolēnu prozas darbus vērtēja Liepājas Universitātes Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātes lektore Linda Zulmane, rakstniece Jana Egle, Draudzīgā aicinājuma Liepājas 5. vidusskolas latviešu valodas, literatūras un filozofijas skolotāja Zanda Dreimane, dzejniece Laura Andersone un dramaturģe un rakstniece Rasa Bugavičute-Pēce.

Konkursa mērķis abās vērtēšanas kategorijās ir veicināt jūrniecības, latviskuma un patriotisma tēmu atspoguļojumu, kā arī radošo darba iemaņu attīstību skolu jaunatnes vidū, rosinot interesi par latviešu valodu un literatūru.

Uzziņa
Liepājas Kutūras pārvalde kopš 2010. gada organizē Egona Līva piemiņas balvas "Krasta ļaudis" pasniegšanu. Tas ir ikgadējs konkurss, kurā apbalvo labākos literāros darbus.


Piemiņas balva "Krasta ļaudis" tradicionāli tiek pasniegta par godu latviešu literatūras klasiķim un kinoscenāristam Egonam Līvam. Rakstnieks ir nesaraujami saistīts ar Liepāju, jūru un tās tematiku. Par to vēsta viņa darbi, kuros viņš allaž aicinājis būt savas zemes patriotiem, neaizmirst jūrniecības nozīmi latviskuma saglabāšanā un valstiskuma nosargāšanā. Lai veicinātu interesi par rakstnieka literāro mantojumu un atbalstītu radošo jaunrades procesu rakstniecībā, reizi gadā tiek pasniegta balva.


Piemiņas balva "Krasta ļaudis" tiek piešķirta divās kategorijās: par labāko oriģinālliteratūras prozas darbu latviešu valodā un par labāko skolu jaunatnes literāro darbu.