Trešdien, 23.augustā, krietni daudz ļaužu bija pulcējis grāmatas "Zūdošais un paliekošais" atvēršanas sarīkojums Liepājas muzeja lielajā izstāžu zālē.

Franči saka "C'est la vie", kurzemnieki teiktu – "tā viš i”, savu īso uzrunu Ērika Kūļa un Vernera Bokuma kopdarba "Zūdošais un paliekošais" atvēršanā noslēdzot, rezumēja basketbola treneris Mariss Bernāts – viens no "Valtera un Rapas” apgādā iznākušās grāmatas varoņiem, viens no vairāk nekā divdesmit "vērtīgajiem” (Vernera Bokuma apzīmējums) liepājniekiem un Liepājas pamatīgi skartajiem, kuru dzīvesstāsti iekļauti šā izdevuma lappusēs.

Grāmata tapusi, atšifrējot Vernera Bokuma veidotās intervijas un papildinot tās ar fotogrāfijām un fragmentiem no Ērika Kūļa publikācijām dažādos preses izdevumos.

Mariss Bernāts, atcerējās, kā tapa ieraksts, un neslēpa, ka bijis visai pārsteigts, jo, nākot uz sarunu ar Verneru Bokumu, gaidījis daudz jautājumu, bet sagaidījis tikai uzaicinājumu: "Nu tad sēdi un stāsti, kā tu nonāci līdz tādai dzīvei...”

Grāmatas atvēršanas uzrunās nopietnība visu laiku mijās ar asprātībām – "Valtera un Rapas” padomes priekšsēdētājs Zigmunds Spāde, arī dzimis liepājnieks, pajokoja, ka grāmata iznākusi arī pateicoties Vernera [Bokuma] "grūtsirdīgajām runām” par kultūrvēstures liecību digitalizēšanas grūtībām.

Liepājas Universitātes lektore Sandra Okuņeva, aktrises Dinas Lācaras vietā saņemot autoru dāvāto grāmatu, arī pajokoja: kad Dinai lūgusi atsūtīt fotogrāfiju, ko ievietot izdevumā, viņa atteikusi: iedod savējo, tik un tā neviens nepamanīs...

Aktieris Jānis Dreiblats grāmatas vērtību saskatījis "laikmeta liecībās”, ko tā glabā, bet arī viņš neiztika bez sava joka – uzruna "labrīt” jebkurā diennakts laikā esot viņa "monopols”, bet nu izrādījies, ka to "piesavinājies” arī izdevniecības padomes priekšsēdētājs!

Aktieris Gunārs Kugrēns bija pamanījis, ka puse no grāmatas varoņiem ir saistīti ar Liepājas teātri, un sprieda, ka tā nevar būt nejaušība, jo teātrim allaž ir bijusi nozīmīga loma Liepājas dzīvē, bet Kugrēna kolēģis Aivars Kalnarājs secināja: "Labi, ka kāds raksta grāmatas, ka kāds viņas lasa”, paužot cerību, ka arī turpmāk "dators grāmatas neizkonkurēs”.

Grāmatas autori – Ēriks Kūlis un Verners Bokums – saņēma daudz pateicību no grāmatas varoņiem par to, ka iekļuvuši tik prominentā kompānijā, un daudz komplimentu, ko režisors un rakstnieks Andrejs Migla izteica īsā un koncentrētā veidā: talantīgi, darbīgi, optimistiski.

Ēriks Kūlis gan atzina, ka "izsmalcināts estēts” izdevuma lappusēs noteikti atradīs arī pa kļūdai, taču neviens nevarēšot noliegt, ka tajā ir patiesība.

Rakstnieks arī izmantoja iespēju "atvieglot sirdsapziņu”, beidzot publiski atzīstoties klātesošajam Kārlim Dobelim, ka špikojis 11.klases eksāmenā...

Grāmatā iekļautas sarunas un apraksti par dzīvajiem laikabiedriem – dzejnieku Modri Zihmani, aktieriem Jāni Dreiblatu, Gunāru Kugrēnu, Ināru un Aivaru Kalnarājiem, režisoru un rakstnieku Andreju Miglu, māksliniekiem Dzintru Vīriņu un Aldi Kļaviņu, diriģentu Imantu Resni, treneri Marisu Bernātu, matemātiķi Kārli Dobeli, kā arī mūžībā aizgājušajiem teātra ļaudīm Olģertu Kroderu, Austru Pumpuri, Zigurdu Akmentiņu, Zigrīdu Rūtiņu, mūziķi Mārtiņu Freimani, kādreizējo Mākslas vidusskolas direktoru Rihardu Rubīnu.

"Ar grāmatu "Zūdošais un paliekošais” mēs turpinām Liepājas skarto liepājnieku ģimeņu vēstures liecību sēriju.

Un, kā jau nosaukums norāda – ir milzum daudz gaistošu lietu mūsu pasaulē, kuras ir būtiski izsijāt, lai nenodotu aizmirstībai. Grāmata vēstī par Bokumu dzimtu trīs paaudzēs – fotogrāfu, ērģeļu un harmoniju meistaru Juri Bokumu, amatnieku un ērģeļu skaņotāju Vidvudu Matīsu Bokumu, un sportistu, mūziķi un neatkarīgo producentu Verneru Bokumu, kura ilgstoši dokumentēto redzējumu par Liepājas radošajām personībām rakstnieks Ēriks Kūlis ir pārveidojis rakstos,” teikts izdevniecības pēcvārdā.

Verners Bokums, kurš dokumentēja arī pašu grāmatas atvēršanu, sarīkojuma noslēgumā saņemot "savu” grāmatas eksemplāru no Ērika Kūļa rokām, izteica cerību, ka šis nebūs pēdējais "Zūdošā un paliekošā” sējums, jo "Liepājā ir ļoti daudz vērtīgu cilvēku”.