Latvijas Banka sniegtā informācija liecina, ka Liepājā šā gada pirmajā pusē konstatēta viena viltota eiro monēta un 22 banknotes. Nomināli pārsvarā ir 50 un 20 eiro.

Savukārt visā Latvijā šajā periodā konstatēts ap 650 viltotu eiro naudas zīmju, liecina Latvijas Bankas apkopotā informācija.

Kā portālam atklāja Latvijas Bankas naudas drošības un tehnoloģiju eksperts Andris Tauriņš, 2015.gadā mūsu pilsētā uzietas 43 banknotes, bet 2014.gadā – 41. Ņemot vērā šā gada grafiku, var secināt, ka viltotās naudas apjoms Liepājā ir stabils. Savdabīgi, bet šos pēdējos gadus šeit nav konstatēta viltota mazāka nomināla naudas zīme kā 20 eiro, lai gan citur mūsu valstīt "uzpeld" arī 5 un 10 eiro. Šogad atklātas arī divas neīstas 2 eiro monētas. Pērn tāda bija viena.

Visbiežāk viltojumi tiek atklāti, cilvēkiem naudu ieskaitot bankomātos. Tiem piemīt visaugstākā drošības pakāpe, tādēļ bankomāti atpazīst pat vissmalkākos un modernkos viltojumus.

Latvijas Banka informē, ka šā gada pirmajā pusgadā naudas drošības situācija uzlabojās gan Latvijā, gan eirozonā kopumā. Latvija joprojām ir starp tām piecām eirozonas valstīm (kopā ar Somiju, Igauniju, Lietuvu un Slovākiju), kurās ir vismazākais viltojumu skaits - gan absolūtos skaitļos, gan rēķinot pret iedzīvotāju skaitu un/vai naudu apgrozībā.

Jaunākais Eirosistēmas pārskats liecina, ka eirozonā kopumā šogad pirmajā pusgadā konstatēts aptuveni 331 000 viltotu eiro banknošu, salīdzinot ar 445 000 pērn otrajā pusgadā un 454 000 pērn pirmajā pusgadā.

Šī gada sākumā Latvijā izplatītākie bija 50 eiro nomināla naudas zīmju viltojumi, kam sekoja divas eiro monētas un 20 eiro banknotes. Apgrozībā bieži izmantoto 5 un 10 eiro nomināla naudas zīmju viltojumu skaits bija niecīgs. Eirozonā kopumā visbiežāk viltotās banknotes bija ar 50 eiro nominālu (48,2% no viltojumu skaita), kam sekoja 20 eiro banknotes (31,6%) un 100 eiro banknotes (11,1%).

Eirozonas centrālās bankas turpina darbu pie naudas drošības un dizaina uzlabošanas. Šovasar publikai pirmo reizi tika parādīta Eiropas sērijas 50 eiro banknote, kas apgrozībā nonāks 2017.gada 4.aprīlī, apgrūtinot naudas viltotāju dzīvi. Jaunā 50 eiro banknote papildinās jau ierastās piecu, 10 un 20 eiro nominālu banknotes ar atjaunotu dizainu un uzlabotām drošības pazīmēm.

Latvijas Banka vērš uzmanību, ka gan eiro monētas, gan banknotes ir labi aizsargātas pret viltošanu, tomēr tas nenozīmē, ka cilvēki var zaudēt modrību. Iedzīvotāji un uzņēmēji aicināti iepazīt naudas zīmju dizainu un drošības pazīmes - viltojumu kvalitāte (it īpaši monētām) pārsvarā ir zema, un pietiek aptaustīt, apskatīt un pagrozīt banknoti vai aplūkot rūpīgāk monētu, lai atpazītu viltotu naudas zīmi.

Aizdomu gadījumā naudas zīmes var nodot īstuma pārbaudei Latvijas Bankas kasēs Rīgā, K.Valdemāra ielā 1B, filiālē Liepājā, Teātra ielā 3, kā arī tuvākajā policijas iecirknī.